رئیس رسانه ملی از HD سازی شبکه های ملی خبر داد

رئیس رسانه ملی از HD سازی ۱۳ شبکه ملی خبر داد.

به گزارش سایت چاپار نیوز، علی عسکری رئیس رسانه ملی روز شنبه ۹ ام آذر از استودیو و اتاق فرمان شبکه های یک و سه سیما بازدید و در برنامه زنده سلام صبح بخیر شبکه یک حضور پیدا کرد.

دکتر علی عسکری در برنامه زنده شبکه یک سیما، پیش از آغاز مراسم رسمی HD سازی شبکه های تلویزیونی و پخش ۱۲ شبکه ملی و ۱ شبکه برون مرزی با کیفیت HD، پس از ابراز تاسف بابت شهادت دکتر فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان که روز جمعه به دست عوامل استکبار و رژیم صهیونیستی ترور شد و به شهادت رسید، درباره اهمیت این گام رسانه ملی در HD سازی و پخش باکیفیت شبکه ها گفت:رسانه همیشه باید از بالاترین سطوح فناوری‌ها استفاده کند تا بهتر با مخاطب در ارتباط باشد.

وی با اشاره به عزیمت رسانه ملی از پخش آنالوگ در تاریخ ۸/ ۸/ ۸۸ به دیجیتال و استفاده از فناوری MPEG۴ توضیح داد: در آن زمان هم اولین شهر بزرگ در جهان که چنین خدماتی در آن ارائه شد، تهران بود. حدود یک دهه پس از آن تاریخ، همکاران من در رسانه ملی با مجاهدت فراوان، این سامانه را توسعه و ارتقا داده‌اند، به طوری که اکنون در این جایگاه ایستاده‌ایم. پخش HD مرز دانش امروز است.

دکتر عسکری ضمن تشکر از زحمات همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه برای HD سازی کردن شبکه ها و با ابراز امیدواری در خصوص این که حوزه سیما به بهترین صورت از فناوری پخش HD استفاده کند، اظهار کرد: حوزه فنی صداوسیما فعال و پویا است و جوانان دانشمند و ارزشمندی در آن فعال هستند.

رئیس رسانه ملی افزود: هر کدام از بخش‌های مختلف معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی با شرکت‌های دانش‌بنیانی همکاری دارند که به فضل خدا، در مرز فناوری حرکت می‌کنند. خدا را شاکرم که با این در هم‌تنیدگی بین فعالیت‌های سازمان و شرکت‌های دانش بنیان، به کوری چشم دشمنان، توانسته‌ایم این خدمت را با وجود همه فشار‌ها و دشواری‌ها مثل تحریم‌ها و … به ملت بزرگ ایران ارائه دهیم.

تلاش رسانه ملی برای پخش بهترین محتوا با بهترین کیفیت

رئیس رسانه ملی در آیین آغاز رسمی‌ پخش ۱۳ شبکه صدا و سیما با کیفیت HD (تصویر با قدرت تفکیک بالا) توضیح داد: پخش تصاویر تلویزیونی با استفاده از این فناوری، رویدادی مهم و پیشکشی به ملت بزرگ ایران است. به عنوان خادمان این ملت تلاش می‌کنیم بهترین محتوا را با بهترین کیفیت تصویری روی آنتن بفرستیم.

وی HD سازی شبکه ها را اقدامی مفید برای تحول عرضه محتوا نامید و گفت: ما در چرخه دائمی تحول قرار داریم و این مسیر روبه‌جلو، حوزه فنی سازمان را در قله‌های طلایی قرار خواهد داد.

دکتر عسکری HD شدن شبکه ها را حرکت روی لبه فناوری و رسیدن به قله فناوری روز دانست و تاکید کرد: طی این مسیر را با حداکثر توان ادامه خواهیم داد و مخاطبان ازاین‌پس شاهد موفقیت‌های بیشتر رسانه ملی در حوزه فناوری رسانه خواهند بود.

وی ضمن اشاره به وظیفه شبکه های سیما در فضای HD سازی توضیح داد: برنامه‌سازان سیما وارد کار عظیمی‌شده‌اند و ازاین‌پس باید بیش‌ازپیش بر آموزش و همچنین در حوزه ارتقای کیفیت فنی برنامه‌ها متمرکز شوند.

رئیس رسانه ملی ارتقای کیفی در حوزه چهره‌پردازی، نورپردازی، تصویربرداری و آرایه را برای ادامه مسیر HD سازی شبکه ها ضروری دانست و خاطرنشان کر: کار شما امروز بسیار سخت‌تر از گذشته است و با تلاش شما دریافت محصول باکیفیت بالاتر روی آنتن برای مردم ایران محقق خواهد شد.

دکتر عسکری همچنین بیان کرد: اکنون هم شبکه خبر و هم بخش‌های خبری HD شده‌اند و معاونت سیاسی هم باید برای افزایش کیفیت فنی در کل چرخه خبر تلاش کند.

وی فضای HD سازی در معاونت برون‌مرزی را بهتر از دیگر معاونت ها دانست و افزود: با توجه به اینکه HD سازی شبکه پرس‌تی‌وی پیش از این اتفاق افتاده بود، اکنون که شبکه العالم به این قابلیت دست‌یافته است، می‌توان گفت این رویداد موجب می‌شود مخاطبان در منطقه اسلامی و عربی باکیفیت بهتری برنامه‌ها را در اختیار داشته باشند.

رئیس رسانه ملی بر اهمیت نقش تجربه HD سازی در راه‌اندازی کانال UHD ۴K تأکید کرد و آن را شروعی برای دستیابی فناوری‌های آینده دانست.

دکتر علی عسکری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص HD سازی شبکه ها، ضمن اشاره به بار سنگین مسئولیت سازمان صداوسیما در برهه کنونی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا، این روز‌ها هم از جهت پرداختن به همه موضوعات و هم موضوع سلامت ملت ایران، بار سنگینی بر دوش سازمان است و باید با تلاش و دقت در مسیر آرامش و سلامت جامعه حرکت کنیم که الحمدلله به لطف خدا و تلاش همکاران تا اینجای کار موفق بوده‌ایم.

در ادامه، وی همچنین در خصوص شهادت دانشمند هسته‌ای، شهید دکتر محسن فخری‌زاده بیان کرد: باید به‌طور ویژه از این شهید بزرگوار یاد کنیم که به اوج خواسته خودش رسید؛ وی در زمانی که زنده بود صادقانه تلاش کرد کشور را در جهت انرژی و فناوری‌های هسته‌ای و دفاعی به حداکثر توان برساند و اقتدار کشور را بالا ببرد؛ چه مقامی بالاتر از شهادت که اجر او برای خدمت به کشورش بود.

رئیس رسانه ملی مسیر شهادت این شهید بزرگوار را ادامه راه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی دانست و گفت: همان طور که شهادت حاج قاسم به دست اشقی الاشقیای زمانه موجب برکات برای مردم ایران شد و وحدت ملی را تقویت کرد، شهادت شهید فخری‌زاده هم تبلوری جز جوشش غیرت و وحدت ایران اسلامی نخواهد داشت.

رئیس رسانه ملی همچنین اظهار کرد: دشمنان بدانند دور از چشمان آن‌ها نهال‌های بزرگی در کشور رویش دارد که اگر یکی قطع شود، اما نهال‌های دیگری رشد می‌کنند و این حرکت مجاهدانه به هدف می‌رسد.

دکتر عسکری در نهایت گفت: امروز تلاش حوزه فنی به ثمر رسیده است و از همه همکارانم، به ویژه مهندسان زحمتکش در فرستنده‌های تلویزیونی که در سرما و گرما، ما را به قلل طلایی فناوری رساندند، تشکر می‌کنم.

در ادامه بازدید علی عسکری با حضور در پخش شبکه های یک و سه سیما و سپس در ارتباط های تصویری جداگانه با مدیران شبکه و پخش شبکه های نسیم (سیما)، نمایش (سیما)، العالم (معاونت برون مرزی)، خبر (معاونت سیاسی)، کودک (سیما)، افق (سیما)، ایران کالا (معاونت مالی و سرمایه انسانی)، ورزش (سیما)، مستند (سیما)، تماشا (سیما) و آی فیلم (برون مرزی) علاوه بر شنیدن گزارش وضعیت HD سازی سامانه‌های این شبکه‌ها، دستور آغاز پخش با استاندارد‌های جدید را صادر کرد.

این در حالی است که امسال علاوه بر HD سازی، شبکه های امید، ایران کالا، تماشا و شما به ۱۷ شبکه سراسری دیگر با کیفیت پخش HD اضافه می شوند و همه ۲۱ شبکه با کیفیت بالا پخش خواهند شد.

در روند HD سازی شبکه های یک، سه، ورزش، خبر، نسیم، مستند، پویا، نمایش، افق، تماشا و ایران کالا ابتدا در مراکز استان‌ها به انجام می‌رسد. از شبکه های برون مرزی نیز شبکه العالم با کیفیت HD قابل پخش خواهد بود.

مخاطبان می توانند به دو روش این تصاویر را دریافت کنند. اگر گیرنده آن‌ها دارای قابلیت دریافت HD را داشته باشد کافی است از این تاریخ شبکه‌ها را روی گیرنده‌های خود مجددا جستجو کنند. اگر گیرنده آن‌ها فاقد این امکانات بود باید برای تهیه گیرنده دارای قابلیت HD به شرکت‌های مجاز ارائه این گیرنده‌ها مراجعه و آن را تهیه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.