در مقایسه با نوروز ۹۸ بیش از ۹۰ درصد کاهش درخواست سفر داشته ایم

مجید فرقانی در گفت وگویی، درباره وضعیت آژانس های مسافرتی در مشهد پس از سفرهای نوروزی، اظهار داشت: وضعیت آژانس های مسافرتی به هیچ وجه بهبود نیافته است و به دلیل عدم اطمینان از وضعیت شهرها، هرگونه درخواست سفر از سوی مسافران لغو شده است. در مقایسه با نوروز ۹۸، بیش از ۹۰ درصد کاهش درخواست سفر داشته ایم.

وی افزود: اگر وضعیت به همین منوال باشد و وضعیت قرمز نیز تمدید شود، نه تنها وضعیت آژانس ها بهبود نخواهد یافت، بلکه احتمال تعطیلی آژانس های مسافرتی بیشتری نیز وجود دارد که منجر به کاهش دفاتر فعال می شود.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی در خصوص تأثیر سفرهای نوروزی در افزایش شیوع کرونا و قرمز شدن وضعیت شهرها، گفت: سفر به تنهایی در افزایش شیوع کرونا مؤثر نبوده است. بیشتر سفرها طبق پروتکل های بهداشتی انجام می شد و این صف های مرغ، گوشت و مهمانی های نوروز بود که باعث قرمزی وضعیت فعلی شد.

فرقانی در مورد تأثیر سفرهای نوروزی در بهبود وضعیت آژانس های مسافرتی، اظهار داشت: سفرها به هر شکلی که انجام شده، تأثیر زیادی در افزایش درآمد دفاتر نداشته و خسارت آنها را جبران نکرده است، شاید تنها در حد تأمین هزینه ماه جاری دفاتر آژانس مسافرتی بوده است.

تعدیل ۸۰ درصدی کارکنان دفاتر آژانس مسافرتی در سال ۹۹

وی با بیان اینکه آژانس های مسافرتی سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد تعدیل نیرو داشته اند، عنوان کرد: کارکنان باقیمانده دارای یک قرارداد درصدی هستند. اگر قرارداد آنها مطابق با قانون کار باشد، فکر نمی کنم پرداخت حقوق آنها امکان پذیر باشد.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی،در مورد کاهش درخواست سفر ادامه داد: ما سالها در بحث تجربه و آموزش سرمایه گذاری روی این افراد کرده ایم. دولت و آژانس های دولتی مانند اداره تأمین اجتماعی، وزارت کار و بانک ها مجبور بودند از دفاتر و کارمندان آژانس های مسافرتی حمایت کنند تا بتوانیم آنها را حفظ کنیم. به عنوان یک بخش خصوصی، با چه توان مالی می توانیم کارمندان خود را نگه داریم و ماهیانه ۴ میلیون تومان حقوق بپردازیم؟

فرقانی یادآور شد: سازمان تأمین اجتماعی از یک درصد حقوق خود کوتاه نمی آید و جرائم خود را نمی بخشد. همه وعده هایی که داده شده روی کاغذ بوده است. بانک ها و دارایی نه تنها از حقوق خود چشم پوشی نمی کنند. آنها حتی سخت تر شده اند. بنابراین، چگونه می توانیم نیروهای خود را حفظ کنیم در حالی که آنها را خود پرورش می دهیم و می خواهیم از آنها استفاده کنیم؟ اکنون ما مانند پدری هستیم که به دلیل وضعیت اقتصادی فرزند خود را از خود جدا کرده و به شهر دیگری می فرستد.

گردشگری سالها طول می کشد تا به شرایط اولیه خود برگردد

وی با اشاره به کاهش درخواست سفر در نوروز تأکید کرد: صنعت گردشگری در ایران و جهان حداقل تا یکی دو سال دیگر درست نمی شود و سه تا چهار سال طول می کشد تا به شرایط اولیه برگردیم. در حال حاضر آینده مبهمی در پیش رو داریم، ممکن است در آینده شاهد بیکاری مشاغل و کارمندان صنعت گردشگری باشیم. این صنعت قرار بود جایگزین نفت شود، بنابراین باید به اندازه نفت مورد حمایت قرار می گرفت، اما متأسفانه تا آنجا که انتظار می رفت مورد حمایت قرار نگرفت.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی،با توجه به کاهش درخواست سفر اظهار داشت: صنعت گردشگری در خراسان رضوی بیش از ۵۰۰۰ شغل مستقیم و بیش از ۱۵۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کرده است که همگی به شدت آسیب دیده و بیش از یک سوم این مشاغل کاهش یافته است. این رویدادها نشانه خوبی برای صنعت گردشگری نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.