۴ ماه بدون وزیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت چه گذشته است؟

0 15

به گزارش چاپار نیوز، نزدیک به چهار ماه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط سرپرست و بدون وزیر اداره می شود. همین مورد سبب شده تا مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان، مدیران، کارشناسان و حتی فعالیت های مهم این وزارتخانه ایجاد شود.

پس از افزایش قیمت خودرو در اواخر اردیبهشت ماه ( افزایش ۲۳ درصدی محصولات سایپا و ۱۰ درصدی محصولات ایران خودرو) حسن روحانی طی حکمی حسین مدرس خیابانی را به سمت سرپرست وزارت صمت منصوب نموده و رضا رحمانی را برکنار کرد. این در حالی است که برخی شایعات هم علت برکناری رحمانی را درگیری بر سر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می کردند. جالب است بدانید که دولت از سال ۱۳۹۶ درخواست تفکیک وزارت صمت را دارد که همواره با مخالفت مجلس رو به رو شده است.

در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی توافق و تشابه نظری وجود ندارد. برخی از افراد معتقدند که تشکیل این وزارتخانه در جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان است و سبب توجه به شرایط بازار می شود. در حالی که برخی از مخالفین این طرح معتقدند که تشکیل این وزارتخانه در حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه برای کشور در پی دارد که صرف این مقدار هزینه در شرایط فعلی ضروری نیست.

حسین مدرس خیابانی پس از برکناری رضا رحمانی، به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شد و دو ماه بعد هم نامه معرفی خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی این وزارتخانه وصول شد. روز چهارشنبه مورخ ۲۲ مرداد هم جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت صمت در صحن علنی مجلس برگزار شده اما برخلاف انتظارها و حمایت‌های فعالان اقتصادی، مدرس خیابانی نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد. از دلایل رد شدن وی می توان به نداشتن قابلیت مقابله با مافیاها، عدم توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رصد نکردن هوشمندانه صادرات و واردات، نداشتن روحیه کار جهادی، دو برابر شدن قیمت‌ها و کنترل نشدن بازارها اشاره کرد. از طرفی هم موافقان مدرس خیابانی اعتقاد داشتند که مبارزه  با فساد، حرکت در راستای خودکفایی و ثبات بازار، سلامت و دیانت از جمله ویژگی‌های مثبت وی است. آن ها همچنین مخالفان مدرس خیابانی را متهم به تلاش برای گرانی خودرو کردند.

در حال حاضر نزدیک به یک ماه است که وزارت صمت تحت سرپرستی جعفر سرقینی، معاون اسبق امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اداره می شود. در مجموع در حدود ۴ ماه است که این وزارتخانه با سرپرست اداره می شود و همین موضوع سبب ناراحتی و اعتراض فعالان اقتصادی شده است. لازم به ذکر است که هیئت رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اخیرا توسط بیانیه‌ای نسبت به احتمال افزایش مشکلات تولیدکنندگان و نابسامانی‌ها در صورت ادامه این روند هشدار داده و از رئیس جمهور درخواست کرده تا معرفی وزیر صمت را به عنوان اولین دغدغه و اولویت کاری خود تلقی کند.

لازم به ذکر است که بلاتکلیفی شرایط وزارت صمت که مهمترین وزارتخانه کشور است و بیش از ۱۷ شرکت زیر مجموعه داشته و نقش اساسی در سیاست گذاری و تنظیم اقتصاد خرد و کلان جامعه دارد، دلیلی باشد برای ایجاد شایعاتی مبنی بر لابی گری برای انتخاب وزیر این وزارتخانه.

در حال حاضر برخی از فالان اقتصادی از عملکرد مجلس شورای اسلامی ناراضی هستند. زیرا که به اعتقاد این افراد ندادن رای اعتماد به مدرس خیابانی در شرایط کنونی اقتصاد کشور و با وجود تحریم ها، منجر به آسیب دیدن تولید داخلی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.