نرخ هر کیلو ‌مرغ ۲۶ هزار تومان شد!

0 8

در حالی که چند روز پیش حبیب الله اسد نژاد از ۲۲ هزار تومان شدن قیمت مرغ خبر داد، امروز نرخ هر کیلو مرغ به ۲۶ هزار تومان رسیده است. در ادامه صحبت های اسد نژاد را که چند روز پیش در مورد تعیین قیمت مرغ مطرح شده بود، می خوانیم.

حبیب اسداله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی  درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و  مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۲ هزار تومان است.

اسداله نژاد ادامه داد: بنابر شنیده‌ها قرار است که گشایشی در تامین نهاده‌های دامی حاصل شود که در صورت تحقق این امر انتظار می‌رود نهاده با نرخ مصوب در اختیار مرغدار قرار گیرد.

این مقام مسئول همچنین افزود: اگر نهاده‌های دامی با نرخ مصوب به طور کامل تامین شود، شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار خواهیم بود، در غیر این صورت به سبب افزایش قیمت تمام شده نمی‌توان انتظار کاهش قیمت و زیان تولیدکننده را داشت.

نرخ ۱۳ هزار تومانی مرغ زنده غیرکارشناسی است

وی نسبت به تصویب نرخ جدید مرغ واکنش نشان داد و گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت ۴۰ درصد نهاده دامی با نرخ مصوب تامین می‌شود که با این وجود قیمت ۱۳ هزار تومانی مرغ زنده با احتساب ۱۰ درصد افزایش یا کاهش در اختیار استانداران منطقی نیست.

اسداله نژاد ضمن تاکید بر اینکه نرخ مصوب جدید مرغ با قیمت تمام شده تولید ۴۰ درصد فاصله دارد، توضیح داد: با توجه به تامین بخش عمده نهاده دامی از بازار آزاد، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده ۱۷ هزار تومان است که با نرخ ۱۳ هزار تومان حدود ۴۰ درصد فاصله دارد، این درحالی است که در صورت تامین ۱۰۰ درصد نهاده با نرخ مصوب قیمت ۱۳ هزار تومان با احتساب ۱۰ درصد در اختیار استان‌ها منطقی است.

این مقام مسئول ضمن انتقاد از دولت بابت این که در توزیع نهاده‌های دامی ضعیف عمل می‌کند، ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد و در برخی استان‌ها با مرغ تهاتر می‌شود که انحراف توزیع نهاده‌های دامی باعث افزایش شدید قیمت تمام شده تولید خواهد شد و انتظار می‌رود دولت حساسیت بیشتری به خرج دهد.

اسداله نژاد همچنین از افزایش قیمت جوجه یک روزه خبر داد و افزود: با توجه به خارج کردن تخم مرغ‌ها از دور تولید و کاهش تولید، قیمت جوجه یکروزه به ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت کنونی مرغ جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در خصوص آینده بازار مرغ تصریح کرد: با استمرار روند فعلی نهاده‌های دامی پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ ظرف یک‌ماه آینده به سبب کاهش حجم جوجه ریزی افزایش چشمگیری یابد.

 

این درحالی است که قیمت هر کیلو مرغ در حال حاضر ۲۶ هزار تومان شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.