یکی از مدیران وزارت صمت علت افزایش قیمت خودرو را فاش کرد

0 17

به گزارش چاپار نیوز، مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت اعلام کرد که علت افزایش قیمت خودرو به دلیل تعهدات معوق خودروسازان است و خودروسازان توانایی پاسخگویی تعهدات جدید را ندارند، به طوری که در حال حاضر حدود ۸۰ درصد خودروهای تحویلی مربوط به گذشته است.

سهیل معمارباشی دوشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی در مورد علت افزایش قیمت خودروها گفت: اتفاقاتی که در بازار خودرو می‌افتد تابعی از شرایط عرضه خودرو نیست و از شرایط فعلی اقتصاد کلان کشور پیروی می‌کند؛ بنابراین بخش عظیمی از افزایش قیمت‌ها به حوزه بانک مرکزی و تامین نقدینگی و بخش دیگری به تعهدات معوق خودروسازان برمی‌گردد.

بنابر گفته های معمارباشی، در حال حاضر ۸۰ درصد خودروهایی که به بازار تحویل داده می شوند، مربوط به تعهدات قبلی خودرسازان است.

سهیل معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت بیان داشت: چنانچه خودروهای عرضه شده به بازار به تعهدات و تقاضاهای جدید تعلق گیرد، قیمت در بازار خواهد شکست اما طبق برآوردها میزان تقاضای خودرو در کشور سالانه حدود یک میلیون دستگاه است که روزانه حدود ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تقاضای جدید برای خودرو ایجاد می‌شود.

او با تاکید بر این نکته که تولید خودرو در سال جاری ۲۰ درصد و عرضه ی آن ۵ درصد، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است، ادامه داد: ۱۵ درصد مابقی مربوط به تولید ناقص خودروسازان بوده است. خودروسازان به دلیل کاهش تولید طی سال گذشته، نتوانسته‌اند تعهدات قبلی خود را پاسخ دهند؛ بنابراین بخش زیادی از تحویل‌های روز مربوط به تعهدات قبلی است و تقاضاهای جدید را پوشش نمی‌دهد.

سهیل معمارباشی در ادامه بیان داشت: خودروسازان طرح‌های توسعه‌ای را متوقف نکرده و ملزم به عرضه خودروی ارزان قیمت با موتور کم‌مصرف هستند که هردو خودروساز بزرگ کشور در حال پیگیری آن هستند و تا پایان امسال نمونه این خودروها به بازار عرضه خواهند شد.

او همچنین ادامه داد: داخلی‌سازی قطعات تا جایی که صرفه اقتصادی داشته باشد، به نفع تولید داخل خواهد بود اما  باید عمق ساخت داخل هم مشخص شود که قرار است تا کجا پیش رود. در همه دنیا برخی قطعات چنانچه در تیراژ بالا و بین‌المللی تولید نشوند، صرفه اقتصادی نخواهند  داشت.

این مدیر وزارت صمت، در رابطه با آینده بازار خودرو توضیح داد: در بازار آزاد نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت؛ چرا که بازار تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد. در حوزه تولید و عرضه به طور قطع افزایش خواهیم داشت که امید است با افزیش تولید و به‌تبع آن عرضه، قیمت‌ها کاهش یابد. ضمن اینکه با وجود شرایط کرونا، در کل دنیا تولید خودرو کاهش یافته اما تولید خودرو در ایران ۲۰ درصد رشد نیز داشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.