یوان در تلاش برای قرار گرفتن به جای دلار در تراکنش های ارزی جهانی

به گزارش چاپار نیوز، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز ضمن اشاره به تلاش یوان برای قرار گرفتن به جای دلار، اعلام کرد که دلار کماکان یک پای اصلی در تراکنشات ارزی جهانی است.

برای نخستین بار در طول هشت سال گذشته، یورو به پرتراکنش ترین ارز در سامانه پیام رسان سوییفت تبدیل شده و جای دلار را گرفت. این در حالی است که دلار همچنان از نظر میزان مقبولیت به عنوان ارز ذخیره جهانی در صدر قرار دارد.

در همین راستا، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیات‌های ارزی (سازمانی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها را بر عهده دارد) اعلام کرد: یورو پیش از این هم سابقه قرار گرفتن در صدر ارزهای پراستفاده در سیستم سوییفت را داشته است. من فکر نمی کنم که تعدد استفاده از این ارز خیلی باتاثیر باشد. طبق ارزیابی صورت گرفته توسط صندوق بین المللی پول، حدود ۲۰ درصد ذخایر ارزی جهان را یورو تشکیل می دهد در حالی که این رقم برای دلار بالای ۶۰ درصد است. واقعیت این است که دلار ارز غالب جهانی است و اگر به تمامی جنبه ها در مبادلات ارزی نگاه کنید، دلار احتمالا یک پای ۸۰ درصد تراکنش های ارزی را تشکیل می دهد.

این عضو اندیشکده کاتو به این پرسش که پیش بینی وی از ارزش دلار در زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن چه خواهد بود اینگونه پاسخ داد: در حال حاضر اگرچه دلار مقداری از ارزش خود را مقابل یورو از ابتدای سال تاکنون از دست داده است اما هنوز هم در جایگاه نیرومندی در برابر یورو قرار دارد. با این حال فکر می کنم دلار احتمالا کمی بیشتر مقابل یورو عقب خواهد رفت و مهم است این نرخ برابری به دقت تحت نظر قرار گیرد. در واقع، نرخ برابری دلار مقابل یورو، مهم ترین نرخ برابری ارزی در جهان است.

این در حالی است که تلاش های اخیر کشور چین در راستای جهانی کردن یوان (واحد پولی چین) به جای دلار هم یکی دیگر از بندهای گفت و گو با این عضو گروه مشاوران اقتصادی رونالد ریگان بود. هانکه ضمن اشاره به این نکته که یوان هنوز ارزی با قدرت تبدیل بالا نیست، خاطر نشان کرد: تا زمانی که یوان چین به راحتی قابل تبدیل به دیگر ارزها نباشد، به یک ارز معتبر جهانی تبدیل نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.