گفتگو با رضا ایرانمنش ؛ اخلاق در سینما و تلویزیون ما مرده است

به گزارش چاپارنیوز، به نقل از روزنامه “وطن امروز” در گفت و گویی با رضا ایرانمنش درباره سریال های جدیدش و فضای کنونی سینما نوشت. اکنون پس از سال ها فعالیت هنری، وی قرار است اولین مجموعه خود را کارگردانی کند. سریال “سپهسالار” داستانی جنگی دارد که در یک موقعیت کمدی روایت می شود.

برای شروع گفتگو، از شرایط جسمانی خود بگویید و اینکه بعد از حدود ۱۰ سال دوری از فعالیت های هنری، به ویژه بازیگری و کارگردانی، در سریال “آخر خط” ظاهر شدید. در این مدت فیلمنامه خوبی به شما پیشنهاد نشده یا شرایط جسمی شما اجازه کار نمی داد؟

رضا ایرانمنش : خدا را شکر حالم خوب است و این روزها کمتر در بیمارستان بستری شده ام. در این سال ها فیلمنامه هایی ارائه شد که خیلی خوب نبود و منجر به همکاری نمی شد، اما علی رغم میل درونی ام، من یک سری کارهای تصویری انجام دادم که برای زندگی و تأمین معاش و فراموش نشدن کار کردم.

درباره سریال «سپهسالار» بگویید و اینکه مراحل کارگردانی آن چه روندی را طی کرده است.

رضا ایرانمنش : من فیلمنامه این کار را در سال ۱۳۸۰ نوشتم که در طول سالها چندین بار بازنویسی شد. دو سال پیش که قرار بود این سریال برای شبکه نمایش خانگی در اصفهان تولید شود، شرایط مالی و برخی مشکلات باعث شد تا کمی درباره تولید فکر کنیم و این وقفه ما را به دوران کرونا رساند و دوباره کار را شروع کردیم تا اینکه ما با این شرایط خود را سازگار کنیم و یاد بگیریم در این شرایط کار کنیم.

تحلیل شما از وضعیت سینما و تلویزیون ما چیست؟ آیا به باندبازی و وجود مافیای موجود در سینما اعتقاد دارید؟

رضا ایرانمنش : بگذارید با یک مقدمه به سؤال شما پاسخ دهم. در گذشته تحصیل، دانشگاه رفتن و داشتن سابقه مرتبط و دانشگاهی بسیار عالی بود، اما امروز من کسی را ترغیب نمی کنم به خصوص در زمینه هنر و بازیگری تحصیل کند. در همه جای دنیا در زمینه هنر، وقتی جوانترین ها وارد بازی می شوند، اینگونه نیست که افراد قدیمی و پیشکسوت فراموش شوند و هیچ نقشی به آنها داده نشود. همین اتفاق حتی در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ در کشور ما رخ داد و هیچ کس جای دیگری را نمی گرفت. بزرگترها را کنار نمی گذاشتند و کوچکترها هم خوب به نظر می رسیدند. اما در یک مرحله زمانی مافیایی در حوزه تصویر به وجود آمد که اجازه کار به کسی را نمی داد. به بازیگران دستمزد نجومی می دادند و وقتی صحبت از امثال ما می شد، دیگر پولی نبود. در این سال ها علاوه بر کار، درس هم میخواندم و شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتم. اگر حرفه دیگری را انتخاب می کردم، موفق تر می شدم.

آیا تا به حال با همان مافیاها و باندها کار کرده اید؟

رضا ایرانمنش : در زندگی خود، من هرگز نان به نرخ روز نخوردم، هرگز مجیزگویی نکرده ام و هیچ چیز در مورد این چیزها نمی دانم. در یک کلام بگذارید به شما بگویم که اخلاق در فیلم ها و تلویزیون های ما مرده است. همه این مشکلات و معضلات به دلیل عدم مدیریت مسئولانی است که در این زمینه ها مسئول هستند و هیچ بویی از بوی از هنر نبرده اند. مسئولانی که هرگز در موسیقی، فیلم و تلویزیون در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته اند و از این رو به ساده ترین شکل ممکن، حتی هنرمندان این حوزه ها را نمی شناسند، پس چه انتطاری داریم که بتوانند برای ما هنرمندان سیاست گذاری کنند. در این شرایط بد اقتصادی، پیشکسوتان ما باید از کجا امرار معاش کنند و همان مسئولی که از همه جا بی خبر است، اصلاً به مشکلات ما اهمیت نمی دهد. بسیاری از این مشکلات قطعاً حل خواهد شد اگر مسئولی شایسته خود هنرمندان در این سمت ها قرار گیرد. واقعاً چه مدت طول می کشد تا هنرمندان بیمه شوند؟ چه مدت هنرمندان باید برای نان داشته باشند؟ متأسفانه مقامات دولتی ما فقط یاد گرفته اند که در زمان انتخابات با هنرمندان عکس یادگاری بگیرند و از آنها سوء استفاده کنند. من علاوه بر مسئولان، از برخی همکارانمان نیز شکایت دارم. یادم هست در گذشته مثلاً آقای جعفر دهقان برای نقشی انتخاب شده بود و به هر دلیلی استعفا داد و سپس برای همان نقش سراغ من آمدند. من تا از آقای دهقان نمی پرسیدم چه اتفاقی افتاده، که انصراف داده و تا از وی کسب اجازه نمیکردم، امکان نداشت پاسخ مثبت بدهم، اما اکنون همه آن دوران ها به “زیر آب زنی” تبدیل شده است، و این جایی است که من می گویم اخلاق واقعا از بین رفته است. بارها اتفاق افتاده است که در موقعیت های مختلف برای همکارانم که در ابتدای راه بودند بازی کردم و سنگ تمام در کار آنها گذاشتم و پلی برای موفقیت آنها شدم، اما به محض رسیدن به مکان های بالاتر، آنها به راحتی مرا فراموش کردند. ما نباید به همین راحتی یکدیگر را فراموش کنیم. در طول سال ها، اگر من سمت کارگردان و تهیه کننده داشته ام، سعی کرده ام با دوستان و همکاران قدیمی تر ارتباط برقرار کنم تا آنها نیز جلوی دوربین بروند و دوباره سر زبان ها بیفتند.

الان حال جسمیتان چطور است؟

رضا ایرانمنش : باور کنید هر وقت سر کار هستم حالم خوب می شود و وضعیت جسمی ام بهتر است. من بارها در بیمارستان بستری شده ام و به من یک سریال یا فیلم پیشنهاد داده اند و با اجازه پزشکان به کار خود رفته ام. پزشکان گفتند هر بار که من به محل کار خود می رفتم وضعیت جسمی من بهبود می یابد، به طوری که آنها دارو را کاهش می دهند.

برگردیم به “سپهسالار” و اینکه چقدر کار آماده شده است؟

رضا ایرانمنش : خودم ۱۳ قسمت از کار را نوشتم، اما منصرف شدم. فرزاد فتحی، تهیه کننده این کار که با هم دوست هستیم، با من تماس گرفت و حالم را جویا شد. زمانی بود که حال خوبی نداشتم و بهم ریخته بودم. فتحی اصرار داشت که ما کار را در اسرع وقت شروع کنیم و تصمیم گرفتیم که کار را به ۲۶ قسمت اضافه کنیم و سرانجام من کل کار را به امیر برادران پیشنهاد دادم و تصمیم بر این شد که زیر نظر امیر کار را دوباره بنویسیم و تا فروردین سال بعد نگارش کار را تمام کنیم. داستان “سپهسالار” در دهه ۹۰ اتفاق می افتد و ما با یک فلش بک به دهه ۶۰ بر می گردیم و زمان جنگ و یک سری شخصیت های بسیار جدی که در موقعیت های طنز و کمدی قرار می گیرند. من از لحظه حضور در خط مقدم و دوست شدن با این رفقای مدبر سعی کردم این شخصیت ها را الهام و انتخاب کنم.

از چه زمانی فیلمبرداری را شروع می کنید؟

رضا ایرانمنش : ما قرار است طی چند روز از چندین مکان که انتخاب کرده ایم بازدید کنیم و همزمان با نگارش فیلمنامه، کارهای پیش تولید و انتخاب عوامل در حال انجام است تا انشاالله بتوانیم اردیبهشت سال آینده کار را شروع کنیم.

شما هم در این سریال بازی می کنید؟

رضا ایرانمنش : بله، البته من نقش کمی دارم و سعی کردم بیشتر روی کارگردانی تمرکز کنم.

آیا تصمیم نهایی گرفته شده که این سریال برای تلویزیون تولید شود یا شبکه نمایش خانگی؟

رضا ایرانمنش : هنوز به تصمیم نهایی نرسیده ایم اما با حضور امیر برادران این امکان وجود دارد که این اثر برای شبکه نمایش خانگی تولید شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.