از گشایش ارزی چه خبر ؟ صحبت های رییس کل بانک مرکزی در مورد گشایش‌ ارزی

به گزارش چاپار نیوز، رییس کل بانک مرکزی در رابطه با اخبار مربوط به گشایش ‌های ارزی بیان کرد: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.

او در رابطه با وضعیت قیمت ارز در چند هفته اخیر گفت: آمریکا تمام تلاش خود را در این روزها به خرج داده است و نهایت جنگ روانی و فشار آنها، همین شرایطی است که این روزها شاهد هستیم.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت؛ بر همین مبنا از بانک‌ها هم می‌خواهیم به انتقال و در دسترس قرار دادن منابع ارزی برای نیازهای تعریف شده ادامه دهند.

همتی افزود: آنچه نظام بانکی در شرایط مبارزه با کرونا انجام داد یک اقدام تحسین‌برانگیز بود که توانستند در همان ابتدای شیوع کرونا ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خانوارهای یارانه‌بگیر قرار دهند و همین امر قدردانی رئیس جمهوری را به دنبال داشت.

او در مورد رشد بی‌محابای ترازنامه‌ گفت: بانک‌ها باید به‌گونه‌ای عمل کنند که رشد ترازنامه‌شان را متناسب با وضعیت ترازنامه و ریسک بانک تنظیم کنند و به بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی کمک ‌کنند.

او در رابطه با تسهیلات تکلیفی خرید تضمینی گندم بیان کرد: بانک‌ها تاکنون ۸۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت کرده‌اند که تا رسیدن به نقطه هدف و پایان این تکلیف، راه زیادی باقی نمانده است.

همتی گفت: شبکه بانکی در یک ماه و نیم اخیر برای تسهیلات کرونایی واحدهای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده‌اند و ۴۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند و لازم است در مقوله تسهیلات ودیعه مسکن نیز آن بخش از کار که به عهده شبکه بانکی است از جمله روند بررسی پرونده‌ها را تسریع بخشند و شرایط پرداخت این سرفصل تسهیلات را منطبق با ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا با سرعت بیشتری پیش ببرند.

همتی تاکید کرد که باید شبکه بانکی بیشتر به طرح گواهی اعتبار مولد (گام) توجه کند و ادامه داد: این طرح از جمله طرح‌هایی است که متناسب با شعار سال و جهش تولید می‌تواند از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط حمایت‌های جدی کند و بر همین اساس ضرورت دارد بانک‌ها بیش از گذشته به آن بپردازند.

در نهایت افزود: شرایط پیوستن بانک های خصوصی به طرح گام را به زودی فراهم می‌کنیم.

در جلسه دوره‌ای عبدالناصر همتی با مدیران عامل بانک‌ها که در مورد گشایش ‌های ارزی نیز صحبت شد، ضمن تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در مقوله‌های کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و خصوصا بخش های پیشران و صنایع کوچک و متوسط، بر تلاش بانک ها برای مقابله با شرایط جنگ اقتصادی تاکید نمود. در این جلسه، مدیران بانکها مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند و پیشنهادهایی برای پیشبرد امور بانکی ارائه شد.

 

دستور روحانی به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه دارو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.