گسترش کرونای انگلیسی در خوزستان و آمار نگران کننده مرگ و میر

دکتر فرهاد ابوال نژادیان در نشست خبری شنبه شب در دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به آخرین بیماری و  گسترش شیوع ویروس کرونای انگلیسی در خوزستان، اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت ۱۱ شهر خوزستان از جمله اهواز، کارون، دزفول، شادگان، آبادان، هویزه، دشت آزادگان، شوشتر، ماهشهر، خرمشهر و رامهرمز به رنگ قرمز است.

به گزارش چاپارنیوز، وی افزود: هشت شهر دیگر خوزستان از جمله امیدیه، شوش، باغملک، ایذه، هفتکل، اندیمشک، حمیدیه و هندیجان در وضعیت نارنجی و سایر شهرها در وضعیت زرد هستند.

آغاز فرآیند افزایش شیوع در خوزستان؛ از اول بهمن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به دلایل وضعیت فعلی خوزستان گفت: اولین همه گیری بیماری در اردیبهشت ماه رخ داد و تا تیر ادامه داشت. در هفته های ابتدایی مرداد، شیب تندی وجود نداشت، اما از اواسط شهریور شیب دوباره افزایش یافت و تقریباً تا آذر ادامه داشت، اما شیب تندی نبود؛ در همه گیری دوم، حتی اگر تعداد تلفات در کشور به ۵۰۰ نفر در روز رسیده باشد، تعداد تلفات در خوزستان سه تا چهار نفر بوده است.

ابوال نژادیان ادامه داد: در اواخر دی وضعیت بیماری در خوزستان خوب بود، اما از اوایل بهمن ماه تعداد مراجعه به بیمارستان ها و مراکز ۱۶ ساعته افزایش یافت و از دهم بهمن به بعد، میزان مراجعه و شیوع بیماری بسیار افزایش یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی با ۱۵ هزار نیرو، اظهار داشت: در ۱۰ روز اول بهمن، نمودار بیماری دارای شیب اندکی رو به بالا بود. ما با اجرای طرح شهید سلیمانی و تشخیص بیماری سعی در کنترل موج جدید داشتیم، اما با این وجود از تاریخ ۱۶ بهمن ماه میزان بیماری بسیار زیاد بود که این قضیه باعث نگرانی ما شد.

سوغات مسافری از هلند

ابوال نژادیان ادامه داد: وجود گسترش کرونای انگلیسی در کشور گزارش شد و در خوزستان یک مورد بیمار با کرونای انگلیسی شناسایی و در کیان آباد اهواز رهگیری شد. بیمار از هلند وارد کشور و در استان خوزستان شده بود که ۸۲ مسافر هواپیما، که ساکن تهران و ۹ نفر ساکن اهواز بودند رهگیری شدند.

وی گفت: ما حتی خواهر این بیمار را که به استقبالش آمده بود، در خانه اش قرنطینه کردیم.

۹ نمونه از ۱۰ نمونه ارسال شده به خوزستان به انستیتو پاستور، “انگلیسی” بودند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: با توجه به روند رو به افزایش بیماری و مشاهده میزان شیوع بیماری، ما نگران گسترش بیماری کرونای انگلیسی در خوزستان بودیم که در این راستا نمونه های مشکوک، به انستیتو پاستور تهران فرستاده شد و در نتیجه، ۹ نمونه از ۱۰ نمونه ارسال شده کرونای انگلیسی بودند.

وی افزود: دو نمونه از این ۱۰ نمونه از آبادان بود که هر دو کرونای انگلیس بودند.

سفرهای خانواده های مبتلا از انگلیس به عراق و مهمانی آنها در شادگان

ابوال نژادیان اظهار داشت: با نشان دادن اینکه این افراد به کرونای انگلیسی آلوده شده اند، این بیماران را ردیابی کردیم. با افزایش تعداد پرونده های شادگان، تحقیقات لازم انجام شد و متوجه شدیم که یک خانواده ساکن انگلیس به عراق سفر کرده اند و همچنین از عراق به ایران آمده اند و در یک منزل خانواده ای در شادگان حضور پیدا کرده و بیماری از این نقطه گسترش یافته است.

ابتلای کارکنان هتلی در اهواز پس از اقامت مسافری از عراق

وی گفت: در تاریخ ۲۵ دی، یک مسافر عراقی که مبتلا به کرونای انگلیسی بود، در هتلی در اهواز حضور داشت. پس از نمونه گیری از ۷۴ نفر از کارمندان هتل، متوجه شدیم که چهار نفر از آنها آلوده بودند و برخی از کارکنان آنها نیز خانواده های خود را آلوده کرده بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: حدود ۲۰ روز پیش شخصی به عراق سفر کرده و در آنجا آلوده شده بود و پس از بازگشت به ایران خواهر خود را به بیماری کرونا آلوده و اکنون تمام خانواده وی درگیر هستند.

وی افزود: به همین دلیل وقتی شاهد ورود و گسترش کرونای انگلیسی به خوزستان بودیم، نگران شدیم و وزیر بهداشت و استاندار خوزستان را در این باره آگاه کردیم، زیرا سرعت انتشار و مرگ سویه انگلیسی خیلی بالاتر است.

تشخیص کرونای انگلیسی در شهرهای خوزستان

ابوال نژادیان گفت: روز شنبه نتایج نمونه های افراد مبتلا به کرونا از شهرهای اهواز، هویزه، دزفول، دشت آزادگان و مکان های مختلف دیگری که به انستیتو پاستور فرستادیم مشخص شد و این نمونه ها نیز کرونای انگلیسی هستند.

وی در مورد بررسی کرونای انگلیسی از کرونای قبلی گفت: آزمایشات ژنتیکی با تست PCR متفاوت است. امروز ۲۰ کیت در اختیار ما قرار گرفت تا در صورت مشکوک بودن به کرونای انگلیسی از نمونه های مشکوک تست انجام شود و برای تأیید و تشخیص نهایی به انستیو پاستور ارسال کنیم.

کرونا انگلیسی، علت مرگ دو کودک در خوزستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه سویه انگلیسی بسیار خطرناک است، گفت: دو کودک که دیروز جان خود را از دست دادند به کرونا انگلیسی مبتلا شده بودند که یکی از آنها از ایذه و دیگری از سوسنگرد بود.

وی افزود: یکی از بیماران یک دختر ۹ ساله از سوسنگرد بود که هیچ بیماری زمینه ای نداشت و ضعیف و بی حال به بیمارستان مراجعه کرد. پزشکان تصور می کردند وی به مننژیت مبتلا است اما پس از سی تی اسکن از مغز دریافتند که بخشی از ماده خاکستری مغز خورده شده و بیمار را به علت مننژیت یا التهاب پرده مغز به بیمارستان کودکان ابوذر اهواز فرستاده اند.

ابوال نژادیان گفت: متخصصان ریه در بیمارستان ابوذر به ضعف، بی حالی و تب دختر مشکوک شده و با انجام سی تی اسکن متوجه شدند که کل ریه وی تحت تأثیر قرار گرفته و دختر در کمتر از دو ساعت در بیمارستان ابوذر فوت کرد.

خرید و فروش نتایج منفی تست، در آن سوی مرزهای خوزستان

وی با اشاره به نحوه ورود و گسترش کرونای انگلیسی در استان خوزستان گفت: طبق مبادلات بین المللی، قرار بود در ۷۲ ساعت گذشته تمام افرادی که از کشور خارج می شوند تست PCR منفی داشته باشند، اما طی ۱۰ روز گذشته گزارش هایی به دست ما رسیده که در آن سوی مرز، برخی تست های کاغذی خرید و فروش می شد و حداکثر ۱.۵ میلیون کاغذ با تست منفی بدون انجام آزمایش به این افراد داده شد که در این صورت صداقت رعایت نشده و اعتماد را خدشه دار کردند.

وی گفت: بنابراین اکنون مرزها بسته شده و باید شرایط تست در  مرزها فراهم شود.

ابوال نژادیان افزود: ما به بخش خصوصی گفتیم آزمایشگاه آن طرف مرز را فعال کنند، آزمایشگاه ها حاضر به انجام این کار نیستند، بنابراین باید آزمایشگاهی در نقطه صفر مرزی ایجاد شود. از طرف دیگر، جایی برای قرنطینه در مرز وجود ندارد، که این مسئله یکی از نقاط آسیب است.

تعداد تلفات کرونا در عراق مستند نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در عراق سیستم ثبت نامی وجود ندارد و کمتر از ۵۰ درصد مرگ ها در بیمارستان ها اتفاق می افتد، بنابراین تعداد مرگ و میرها در عراق غیر مستند است.

وی افزود: تاکنون طبق اعلام کشور عراق، این کشور ۱۵ هزار مرگ بر اثر کرونا داشته است و اگر ۵۰ درصد این موارد در بیمارستان ها اتفاق بیفتد، باید این عدد را در چهار ضرب کنیم که به ۶۰ هزار نفر می رسد.

ابوال نژادیان گفت: عراق نمی داند سوش انگلیسی در کشورش رخ داده است زیرا سیستم ثبتی ندارد.

وی گفت: ما در تلاش هستیم تست PCR را در مرزها انجام دهیم. در گذشته، این پروتکل برای بازگرداندن فرد مشخص شده به منبع و بررسی مظنونان و بدست آوردن شماره تماس و کد گذرنامه آنها بود، اما گاهی اوقات موارد مثبت پاسخ پاسخگو نبودند یا در شهر دیگری حضور داشتند. اکنون مرزها بسته شده اند تا بتوانیم شرایط تست PCR را در مرزها پیاده کنیم.

سوش انگلیسی کشنده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه سوش غالب در جامعه سوش انگلیسی است، گفت: علی رغم اینکه ۴۰ روز از این پیک می گذرد، تعداد بیماران ۶ تا ۱۴ ساله بیش از دو برابر شده و موارد ابتلای ۱۵ تا ۲۹ ساله، ۱۷ درصد نسبت به پیک اول افزایش یافته است.

وی افزود: در پیک اول، میزان مرگ و میر در افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله ۵.۷ درصد و در پیک دوم ۷.۲ درصد بود که در سومین پیک به ۷.۴ رسید. این در حالی است که این پیک هنوز به اوج خود نرسیده است، به این معنی که تعداد فوتی های این افراد افزایش یافته است.

ابوال نژادیان گفت: افراد ۴۵ تا ۵۹ ساله را بیشتر در این پیک از دست دادیم.

وی افزود: در این پیک بیماری افراد بین ۶۰ تا ۷۴ سال مبتلا می شوند اما میزان مرگ و میر آنها حتی کمتر است. در پیام پیک اول، از این افراد بیشتر مراقبت می شد و کمتر از خانه خارج می شدند، اما اکنون بیشتر از خانه خارج می شوند که باید بیشتر مراقب باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.