گرانی گوشی و به خطر افتادن وضعیت تحصیلی هزاران دانش آموز!

0 11

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، علاوه بر گرانی وحشتناک سبد معیشتی، مسکن و حمل و نقل در ماه‌های گذشته، بحران شیوع کرونا هزینه‌های گزافی را برای خانوارهای کارگری رقم زده است؛ این هزینه‌ها در دو وجه قابل بررسی است؛ یکی هزینه‌های بهداشتی، درمانی و پیشگیرانه و دیگری هزینه آموزش مجازی که با آنلاین شدن تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور، خانواده‌های کارگر و کم‌درآمد را در تنگنا قرار داده است.

این روزها مهمترین وسیله برای آموزش مجازی و آنلاین، گوشی‌های هوشمند یا تبلت است در پی آن، اقدام ناگریزانه بسیاری خانواده‌ها برای خرید این تجهیزات، باعث گرانی  ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت گوشی هوشمند و تبلت شده است؛ اگر یک خانواده حداقل یک فرزند محصل در مدرسه داشته باشد، برای نصب نرم‌افزار شاد آن خانواده باید حتما حداقل یک گوشی یا تبلت داشته باشد و قیمت این تجهیزات حتی در ارزان ترین حالت از دو میلیون  کمتر نیست!

عوامل گرانی گوشی در ماه اخیر چیست؟!

در این شرایط، عوامل محتلف دست به دست هم داده‌اند تا قیمت گوشی هوشمند و تبلت، در آستانه مهرماه بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد: افزایش تقاضا، حذف ارز دولتی برای واردات موبایل و البته گرانی سرسام‌آور دلار که حتی اگر فروشنده یا واردکننده موجودی انبارها و مغازه‌ها را با دلار ۲۷ هزار تومانی خریداری نکرده باشند، از ترس آینده و خرید گران بعدی و در فقدان مکانیسم‌های تنظیم بازار، قیمت فروش امروز خود را با دلار ۲۷ هزار تومانی تنظیم می‌کند!

در ۳۰ شهریور، رییس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل درباره علت  گرانی‌ها گفت: بالا رفتن بهای ارز، عدم تخصیص ارز در ۴۵ روز گذشته، اجرای قانون سقف و سابقه برای شرکت‌ها و افزایش تقاضا پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از عوامل رشد قیمت‌ها بوده است.

رضا قربانی همچنین افزود: در دو تا ۳ هفته اخیر اغلب کالاها بخصوص کالاهای وارداتی که وابسته به قیمت ارز هستند، روندی صعودی داشته‌ است. تلفن همراه نیز هم از این قاعده مستثنا نبوده و تحولات بازار ارز، تأثیری مستقیم بر بازار موبایل داشته است.

ارزانترین گوشی هوشمند الان ۲ میلیون تومان است!

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که امروز ارزان‌ترین گوشی همراه هوشمند که البته چینی است و کیفیت چندانی ندارد، حداقل دو میلیون تومان و ارزان‌ترین تبلت موجود در بازار، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛ این قیمت‌ها البته مربوط به بی‌کیفیت‌ترین تجهیزات در بازار موبایل و تبلت به شمار می رود، آن‌چنان بی‌کیفیت که حتی ممکن است با چند بار استفاده، دیگر چراغ‌های دستگاه خاموش شود و کاملا بسوزد!

 یک فروشنده در پاساژ خیابان جمهوری تهران قبول دارد که در یک هفته اخیر، قیمت گوشی و تبلت حداقل ۲۰ درصد گران شده و تاکید می‌کند که تبلت سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به درد نمی‌خورد و اگر جنس باکیفیت می‌خواهی باید لااقل ۵ میلیون تومان هزینه کنی!

جدیدترین دغدغه کارگران بازنشستگان کم درآمد

اگر در نظر بگیریم که کارگران حداقل‌بگیر در بهترین حالت ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان و بازنشستگان کارگری با ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافتی داشته باشند، گرانی گوشی تبلت و فشار مضاعف خرید آن ها بر سبد هزینه‌های خانوار خود را به خوبی نشان می‌دهد؛ کارگری که بین دستمزدش و سبد معیشتی ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، بیش از ۴ میلیون تومان فاصله است، چگونه برای فرزندان خود تجهیزات هوشمند الکترونیک تهیه کند تا آن ها بتوانند درس بخوانند؛ تازه هزینه‌های «آموزش آنلاین» با خرید یک گوشی هوشمند چینیِ دو میلیون تومانی به پایان نمی‌رسد، برای درس خواندن مجازی نیاز به خرید بسته‌های اینترنتی است که در بهترین حالت ماهی ۴۰ هزار تومان هزینه مازاد به هر خانواده تحمیل می‌کند.

متاسفانه تا قبل از شیوع کرونا یک خانواده کارگر قادر بود با فرستادن فرزند خود به مدرسه دولتی، تا حدودی از امکانات آموزش رایگان بهره‌مند گردد اما اکنون با این شرایط دیگر امکان تحصیل رایگان وجود ندارد؛ با آمدنِ «شاد»، درس خواندن نه تنها رایگان نیست بلکه میلیون ها تومان از  خرید گوشی و تبلت گرفته تا اینترنت هزینه دارد!

یک فعال کارگری: آموزش رایگان حق همه است!

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) درباره با این گرانی گوشی و هزینه تحصیلات با اشاره با الزامات اصل ۳۰ قانون اساسی مبنی بر لزوم ارائه آموزش رایگان به همه شهروندان تا پایان دوره متوسطه بیان کرد: کارگری که روزی ۹۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد، از کجا بیاورد ۳ یا ۴ میلیون پول گوشی هوشمند بدهد؛ این کارگر اگر بخواهد یک شام ساده‌ی کره و مربا بخورد باید شبی ۳۰ هزار تومان هزینه کند؛ کرایه خانه‌های دو میلیون تومانی و هزینه‌های حمل و نقل و بهداشت را هم باید اضافه کنیم؛ حالا با چه منطقی سه میلیون تومان هزینه خرید گوشی هوشمند به این کارگر تحمیل می‌شود؟!

این فعال کارگری با تاکید بر این که «مجازی‌سازی»، زنگ نابودی آموزش رایگان به صدا درآورده است؛ می گوید: مگر قانون اساسی نمی‌گوید باید آموزش رایگان باشد؛ چرا به جای یک نرم‌افزار اینترنتی از امکانات وسیع صداوسیما برای آموزش یکدست و همگانی و بدون تبعیض استفاده نمی‌کنند؟! بیایند از کانال‌های متعدد تلویزیونی برای آموزس سراسری بهره بگیرند، معلمان حاذق برای پایه‌های درسی بگذارند تا به همه کشور درس بدهد؛ بعد از همان مباحث، امتحان سراسری بگیرند؛ اگر نمی‌خواهند به معلمان الکی حقوق بدهند و می‌خواهند که آنها کار کنند، دستور بدهند معلمان بنشینند در مدارس برای رفع اشکال! چرا هزینه‌های مازاد به خانواده‌های کارگری تحمیل می‌کنند؟! چرا هر معلم باید جداگانه به دانش آموزان خودش درس بدهد؟!

به گفته توفیقی، برخی کلیپ‌هایی که نشان داده می‌شود و در آن خیرین پول جمع می‌کنند تا برای فرزند یک فرد فقیر یا کارگر، گوشی و تبلت بخرند، بسیار توهین‌آمیز است؛ آموزش رایگان حق شهروندی است نه اینکه کارگران صدقه دریافت کنند برای آموزش آنلاین.

کارگران و بازنشستگان: بی‌پولی و گرانی هست، شاد هم اضافه شده!

در این شرایط، زندگی روزمره‌ی کارگران کم‌درآمد و بازنشستگان با اضطراب‌های روزانه همراه است. درد دل‌های آنها مشترک است: بی‌پولی و گرانی هست، مدرسه‌ی آنلاین هم اضافه شده!

حمید کامجو، مستمری‌بگیر از کارافتاده با ۱۳ سال سابقه بیمه‌پردازی، در این شرایط تنها ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دریافتی ماهانه دارد؛ او در ارتباط با هزینه‌های تحمیلی آموزش آنلاینِ تنها فرزندش با این وضع گرانی گوشی می‌گوید: ماهی ۹۰۰ هزار تومان اجاره خانه، ماهی ۵۰۰ هزار تومان داروهای درمان بیماری صرع خودم و ماهی بیش از یک میلیون تومان هزینه‌های خوراک یک خانوار سه نفره؛ ملاحظه می‌کنید جمع همین‌ها از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بالا می‌زند؛ حالا چطور ماهی ۴۰، ۵۰ هزار تومان پول خریدِ بسته‌ی اینترنتی برای شاد بدهم؟ سه میلیون تومان داده‌ام یک گوشی خریده‌ام اما دیگر  از پس هزینه‌های اینترنت برنمی‌آیم!

این مستمری‌بگیر با تاکید بر اینکه به کجا باید پناه ببریم؛ می‌گوید: بگویند فرزندان ما چطور باید درس بخوانند؟! آیا باید دختر ۸ ساله‌ی من ترک تحصیل کند؟!

محمدی، یک کارگر زحمت کش پاکبان شهرداری در کردستان است که اگر بخت و اقبال او را یاری کند و حقوق‌ها را به موقع پرداخت کنند، ماهی ۳ میلیون تومان درآمد دارد که باید بیشتر آن را هزینه خورد و خوراک و اجاره خانه کند؛ او پدر دو فرزند است؛ یکی دبستانی و دیگری دبیرستانی؛ محمدی درباره مصائب آموزش مجازی لب به گله گشود و گفت: یک گوشی هوشمند بیشتر نداریم که سرش در خانه دعواست؛ پول من به تبلت خریدن نمی‌رسد! ندارم چهار، پنج میلیون تومان بدهم یک گوشی دیگر یا یک تبلت بخرم؛ «شاد» باعث شد که بچه‌های منِ کارگر «غمگین‌تر» شوند!

نمی‌توان این از این موضوع چشم پوشی کرد که بعد از آمدن کرونا بسیاری از مردم کار خود را از دست داده اند و بیکار شده‌اند؛ کارگران فصلی، کارگران ساختمانی و کارگرانی که امروز در صف بیمه بیکاری ساعت ها ایستاده بودند، از جمله‌ افرادی هستند که درآمد ثابت ماهانه ندارند؛ سوال اینجاست که فرزندان این گروه‌ها چطور باید درس بخوانند؛ آیا سرنوشت فرزندان طبقه‌ی کارگر این است که در بحران کرونا، فوج‌فوج ترک تحصیل کنند؟! آیا دولت نباید امکانات آموزش رایگان را در کشور فراهم کند؛ آیا آموزش رایگان قانون اساسی به معنای گرانی ۲۰ درصدی گوشی های هوشمند در شب اول مهر است؟! آموزش رایگان حق همه است! نباید دغدغه فرزندان این کشور با این حجم از منابع طبیعی و نفت تحصیل کردن باشد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.