کیت تشخیص کرونا و آنتی بادی آن در ۳۰ دقیقه؛ دستاورد جدید محققان ایرانی

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از تولید کیت تشخیص کرونا با قیمت مناسب خبر داد که از زمان ابتلا تا دو ماه بعد از آلودگی وجود ویروس کرونا را در بدن تشخیص می‌دهند. در حال حاضر این تست‌ها در انتظار تایید اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت است.

کیهان کروندیان گفت: «ما تولید قرص‌های آنتی‌بیوگرامی را در دستور کار داشتیم که در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی برای عفونت‌های میکروبی و باکتریال استفاده می‌شوند. این قرص‌ها برای عفونت بعد از ابتلا به کرونا کاربرد دارند، چرا که عفونت کرونا یک عفونت ویروسی است؛ اما در ادامه این بیماری، فرد به عفونت باکتریایی هم مبتلا می‌شود. این محصول برای پیدا کردن آنتی بیوتیک مناسب برای عفونت‌های میکروبی بعد از کرونا استفاده می‌شود.»

وی افزود: «ایزوی کیت تشخیص کرونا را اخذ کردیم و در شرف اخذ مجوز تولید آن از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت هستیم.»

کروندیان درباره اقدامات این شرکت دانش‌بنیان در راستای مقابله با کرونا، بیان کرد: «اواخر اردیبهشت ماه یا اوایل خرداد ماه، پس از این که ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراخوان تولید رپید تست را به شرکت‌های دانش‌بنیان داد، تولید این رپید تست‌ها را در دو شاخه‌ آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌ها شروع کردیم. این رپید تست‌ها در شاخه‌ آنتی‌بادی، تولید و به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و معاونت علمی ریاست جمهوری اطلاع داده شد. ایزوی این رپیدتست‌ها هم اخذ شده است.»

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: «تولید رپید تست‌های آنتی‌ژن که ویروس را در ناحیه حلقی و گلویی از روزهای ابتدایی ابتلا بررسی می‌کند نیز در انتظار مشخص شدن پروتکل استفاده از رپیدتست‌هاست.»

توضیحات مدیرعامل درخصوص طرزکار کیت تشخیص کرونا

کیهان کروندیان توضیح داد: «ویروس با ورود به بدن، در ناحیه حلقی و گلویی تکثیر پیدا می‌کند و به وسیله سواپ‌های حلقی و دهانی قابل برداشت است. در تست PCR هم از همین روش استفاده می‌شود. در این کیت تشخیص کرونا بعد از این که ویروس با سواپ از دهان برداشته می‌شود، وارد محلول استخراج آنتی‌ژن می‌شود و ظرف مدت سی دقیقه آلوده بودن فرد مشخص می‌شود. از همان روز اول ابتلا تا حدودا چهارده روز بعد امکان تشخیص ویروس با این کیت وجود دارد. به این دلیل که بعد از این زمان، ویروس به تدریج ناحیه حلقی دهانی را ترک می‌کند و به قسمت‌های پایین‌تر دستگاه تنفسی می‌رود.»

وی افزود: «بعد از روز دهم، تست‌های آنتی‌بادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کمک تست‌های آنتی‌بادی، با یک قطره خون از نوک انگشت، می‌توان وجود آنتی‌بادی را  در نمونه خون یا سرم فرد شناسایی کرد. بنابراین اگر مجموعه‌ آنتی‌بادی و آنتی‌ژن را کنار هم قرار دهیم، مجموعه کیتی در دست داریم که به کمک آن، از روز اول ابتلا تا دو ماه پس از آلودگی می‌توانیم بیمار را تحت نظر داشته باشیم. زمان پاسخ به آزمایش هم بسیار کوتاه و حدودا سی دقیقه است. این تست‌ها به تجهیزات آزمایشگاهی نیازی ندارد و قیمت ‌آن‌ها بسیار مناسب است. منتظر مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی هستیم تا تولید انبوه آن را آغاز کنیم.»

مدیرعامل این شرکت تولیدکننده کیت تشخیص کرونا در پایان درباره تست‌های بیوگرام گفت: «زمانی که عفونتی با منشا باکتری در بدن ایجاد شود باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم. تستی در آزمایشگاه‌ها با عنوان تست حساسیت به آنتی‌بیوتیک انجام می‌شود. این تست احتیاج به یک سری آنتی‌بیوتیک دارد. برای اولین بار این آنتی‌بیوتیک‌ها را در کشور به صورت قرص تولید کردیم و دومین تولیدکننده این قرص‌ها در جهان هستیم. این آنتی‌بیوتیک‌ها تاییدیه کنترل کیفی اداره کل تجهیزات پزشکی را دریافت کرده‌اند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.