کورتون برای درمان بیماری کرونا مفید است یا مضر؟

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مصرف کورتون برای درمان بیماری کرونا گفت: کورتون یک شمشیر دو لبه است و با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید۱۹ را کم کند و هم اینکه ممکن است باعث شود بدن نتواند در برابر ویروس مقابله کند. به گزارش چاپارنیوز، دکتر شروین شکوهی در مورد استفاده از داروی کورتون برای درمان بیماری کرونا توضیح داد و گفت: بیماری کووید با مکانیسم های مختلف بیمار را دچار مشکل می کند و یکی از این مکانیسم ها که باعث ایجاد مشکلات مهم برای بیمار می شود، دستکاری ایمنی بدن است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ادامه داد: ویروس به دلیل تغییراتی که در ایمنی بدن ایجاد می کند، باعث می شود سیستم ایمنی فعال شده برای مقابله با ویروس از کنترل خارج شود و این منجر می شود تا عوارض در بدن فردی که سیستم ایمنی بدن وی فعال شده است، ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: یعنی سیستم ایمنی بدن به جای از بین بردن ویروس، یک سری مواد در خون تولید می کند که منجر به عوارضی از جمله درگیری ریه و متعاقب آن تبادل اکسیژن بین ریه با خون صورت نمی گیرد و باعث کاهش اکسیژن می شود و در نهایت منجر به مرگ می شود.

وی گفت: وقتی سیستم ایمنی بدن از کنترل خارج می شود، یکی از داروهایی که این مسئله را کنترل می کند و در واقع ایمنی بدن را کاهش می دهد، داروهای کورتون است.

وی با بیان اینکه در برخی موارد استفاده از کورتون برای درمان بیماری کرونا ضروری است، افزود: در آزمایشات بالینی مهمی که در دنیا انجام شده نتیجه گیری شده است که در شرایط خاص اگر داروهای کورتون در دوزهای خاصی استفاده شود، می تواند منجر شود که بیمار رنج کمتری ببرد و بیماری در او شدید نشود.

وی تأکید کرد: متأسفانه، برخی از پزشکان از ابتدا پس از تشخیص کووید در بیمار و برای درمان بیماری کرونا ، کورتون تجویز می کنند؛ در حالی که این اشتباه است زیرا اگر ایمنی بدن هنوز از چارچوب مناسب خود خارج نشده است، عملا توانایی بدن را برای مبارزه با ویروس از بین می بریم و این باعث می شود ویروس بیشتر تکثیر شود و عوارض افزایش یابد.

بیمار فقط در صورت کاهش اکسیژن در خون باید کورتون دریافت کند

شکوهی با بیان اینکه بیمار فقط در صورت کاهش اکسیژن در خون باید از کورتون استفاده کند، توضیح داد: از هر ۱۰۰ نفری که کرونا می گیرند، ۳۰ نفر بدون علامت هستند و به طور تصادفی متوجه بیماری خود می شوند، ۵۵ نفر برخی علائم دارند اما اکسیژن خون آنها کاهش نمی یابد و فقط ۱۵ نفر اکسیژن آنها کم می شود.

وی با بیان اینکه از هر ۱۰۰ نفر ۱۵ نفر مبتلا به کرونا هستند که از داروهای کورتون بهره مند می شوند، تأکید کرد: انجام سی تی اسکن از ریه ها برای درمان بکرونا ضروری نیست مگر اینکه بیمار دچار افت اکسیژن خون شود.

بیماران باید از اصرارهای بی مورد برای انجام سی تی اسکن خودداری کنند

شکوهی با بیان اینکه پزشکان باید تنها در صورت لزوم از ریه بیماران سی تی اسکن بگیرند، به مردم توصیه کرد از اصرار غیرضروری به پزشکان برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند و به این نکته توجه کنند که دانستن اینکه چند درصد از ریه درگیر شده است هیچ ضرورتی ندارد.

وی با تأکید بر لزوم استفاده کوتاه مدت کورتون برای بیمارانی که به این دارو احتیاج دارند، گفت: کورتون باید در اسرع وقت، یعنی حداکثر هفت تا ۱۰ روز، قطع شود، مگر در شرایط خاص که استفاده بیشتر از این دارو از نظر علم پزشکی برای بیمار ضروری است.

وی با بیان اینکه کورتون یک شمشیر دو لبه است، گفت: با تضعیف سیستم ایمنی بدن کورتون هم می تواند اثرات بیماری کووید ۱۹ را کاهش دهد و هم به دلیل ضعف سیستم ایمنی قادر به مبارزه با ویروس نیست.

شکوهی گفت: اگر کورتون بیش از مقدار مورد نیاز تجویز شود، می تواند عوارض جانبی بسیار شدید و بعضاً جبران ناپذیری ایجاد کند.

افزایش قند خون؛ یکی از عوارض کورتون

وی با بیان اینکه بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند و کورتون را چون دچار افت اکسیژن هستند، دریافت می کنند، گفت: یکی از مشکلات بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها، بالا بودن قند خون است، به خصوص کسانی که قبلاً دیابت داشته اندو یا در مرحله قبل از دیابت هستند و با استفاده از کورتون قند خون آنها افزایش می یابد.

وی درباره دیگر عوارض مصرف کورتون گفت: باکتری ها، ویروس ها و یا قارچ هایی که در بدن و یا اطراف ما وجود دارند که توانایی ایجاد بیماری در افراد سالم را ندارند اما کورتون با کاهش ایمنی بدن می تواند باعث ایجاد این ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها بیماری زا شوند.

کورتون با کبد چه می کند؟

وی کبد چرب را یکی از اثرات طولانی مدت مصرف کورتیون عنوان کرد و گفت: کورتون بر متابولیسم چربی تأثیر می گذارد و یکی از عوارض آن کبد چرب است.

شکوهی افزود: اگر کسی به هپاتیت B مبتلا باشد و درمان لازم را دریافت نکرده باشد، اگر از داروهای کورتون استفاده کند ممکن است آسیب بیشتری به کبد وی وارد شود.

وی با اشاره به شیوع قارچ سیاه در هند همزمان با شیوع کرونا گفت: با کاهش سیستم ایمنی بدن توسط کورتون، بیماری هایی مانند قارچ سیاه شیوع بیشتری پیدا می کنند.

وی تحت تأثیر متابولیسم چربی و ترشح برخی هورمونها، اثرات منفی بر استخوانها و پوکی استخوان و تداخل با برخی از داروهای دیگر از جمله عوارض جانبی کورتون عنوان کرد.

دوز پایین تر، عوارض کمتر

شکوهی در مورد راه های کاهش عوارض جانبی مصرف کورتون برای درمان بیماری کرونا توضیح داد: هرچه دوز دارو کمتر و کوتاه مدت تر استفاده شود، عوارض آن کاهش می یابد. بیمارانی که مجبور به استفاده طولانی مدت از این دارو هستند نیز ممکن است کاهش تراکم استخوان یا پوکی استخوان را تجربه کنند، بنابراین برای کاهش میزان آسیب باید داروهای دیگری مصرف کنند.

این متخصص ادامه داد: همچنین افرادی که این دارو را برای مدت طولانی مصرف می کنند، باید از داروهای دیگری استفاده کنند تا از بروز عفونت در بدن جلوگیری کنند.

از قطع کورتون بصورت خودسرانه خودداری کنید

وی در مورد نیاز به قطع تدریجی کورتون گفت: اگر کورتون را با دوز بالاتر از دوز فیزیولوژیک یعنی مقدار کورتونی که معادل آن در بدن یک انسان ترشح می شود، بیشتر از ۲۰ روز تجویز کنیم، منجر به این می شود که ترشح کورتون به صورت طبیعی در بدن دچار اختلال شود.

شکوهی در ادامه مصرف کورتون در درمان بیماری کرونا توضیح داد: بنابراین هنگامی که بیمار بیش از دو هفته از دوز فیزیولوژیک کورتون استفاده کند و آن را به یک باره متوقف کند، کورتون دیگر در بدن بیمار ترشح نمی شوند و این می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی افزود: برای جلوگیری از بروز این مشکل، کورتون باید به تدریج در افرادی که بیش از دوز فیزیولوژیک بدن و بیشتر از سه هفته مصرف شده باشد، باید به صورت تدریجی قطع شود؛ البته قطع تدریجی قبل از سه هفته لازم نیست و می تواند قطع شود.

این متخصص تأکید کرد: مصرف کورتون برای درمان بیماری کرونا فقط در شرایط خاص لازم است و آن هم در شرایطی است که اکسیژن خون کاهش می یابد و شخصی که تنگی نفس ندارد و اکسیژن خون او کم نیست، نیازی به کورتون ندارد و مصرف این دارو به ضرر او تمام خواهد شد.

شکوهی افزود: بیماران کرونایی که به دلیل بیماری دیگری از کورتون مزمن استفاده می کنند قطعاً باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا در صورت تب بالا باید دوز کورتون توسط پزشک معالج افزایش یابد.

در صورت ابتلا به بیماری کرونا، بیماران پیوندی چه کاری باید انجام دهند؟

وی افزود: برخی از بیماران پیوندی به طور مزمن کورتون مصرف می کنند و علاوه بر داروهای دیگر، در صورت ابتلا چنین بیمارانی به کرونا، دوز داروهایشان باید توسط پزشک تغییر یابد، بنابراین این بیماران باید در صورت ابتلا به کرونا با پزشک خود تماس بگیرند تا مشکلات آنها را به حداقل برسانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.