احیای تالاب هامون با کمک ۱۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا در دستور کار قرار گرفت

0 13

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آماده شدن برنامه احیای تالاب هامون و مدیریت زیست بومی آن گفت: «مجامع بین‌المللی ازجمله اتحادیه اروپا نزدیک به ۱۰ میلیون یورو برای اجرای این برنامه به ما کمک خواهند کرد».

مسعود باقرزاده کریمی ضمن اشاره به تدوین یک روش‌شناسی جامع‌نگر تحت عنوان مدیریت زیست بومی تالاب‌ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: «برای احیای تالاب‌ها، باید کل حوزه آبخیز را ساماندهی کنیم. درحال حاضر برنامه‌ای مدیریتی برای احیای تالاب هامون در نظر گرفته شده؛ اما این تالاب مرزی است و ۹۰ درصد حوضه آبخیز آن در کشور افغانستان قرار دارد. به همین دلیل فرایند تدوین و مطالعه برنامه مدیریتی آن با دیگر تالاب‌ها متفاوت است».

وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت تالاب هامون ابتدا باید برنامه‌هایی برای مدیریت بخشی از تالاب که داخل ایران است، درنظر گرفت و سپس شرایط را برای مذاکرات منطقه‌ای فراهم کرد، افزود: «در سال‌های گذشته با کشور افغانستان توافق شده که در شرایط نرمال سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب حق‌آبه هامون در ایران را پرداخت کند اما حق‌آبه فقط برای کشاورزی و آب شرب تخصیص پیدا کرده است».

باقرزاده کریمی تصریح کرد: «مهمترین مسئله‌ای که مورد بررسی قرار گرفته، این است که ما تا چه میزان توانایی کاهش وابستگی‌های معیشتی به این تالاب را داریم و چقدر قادر به کاهش مصرف آب در حوزه آبخیز این تالاب هستیم».

وی با تاکید براینکه تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب هامون به صورت مشارکتی با دستگاه‌های ذی‌ربط صورت گرفته، بیان کرد: «از آنجایی که احیای تالاب هامون یک پروژه‌ بین‌المللی است، توانستیم که مشارکت جوامع بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا را نیز جلب کنیم. اتحادیه اروپا حدود ۱۰ میلیون یورو برای این پروژه تخصیص داده است که طی پنج سال و از سال ۲۰۲۰ در ایران برای احیای هامون هزینه خواهد شد».

باید برای معیشت مردم منطقه تالاب هامون فکری کرد

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: «هدف اصلی ما برای حفظ و احیای تالاب هامون مشارکت با جوامع محلی است. درحال حاضر نوعی رقابت در تالاب برای مصرف آب در اکوسیستم و مصرف آب بین جوامع انسانی وجود دارد؛ بنابراین باید فعالیت‌هایی را در این منطقه تعریف کنیم که در عین تامین معیشت مردم، آب تالاب هدر نرود. رونق گاومیش داری، صنایع دستی و صیادی از جمله این فعالیت‌ها هستند».

به گفته وی اگر این کشاورزی رایج بدون قانون و مقررات در منطقه ادامه پیدا کند هیچ آبی برای تالاب هامون نمی‌ماند؛ بنابراین در قدم اول باید برای معیشت مردم فکری کنیم و وابستگی آن‌ها را به آب تالاب هامون کم کنیم.

باقرزاده کریمی در پایان با تاکید بر اینکه دریافت اعتبارات بین‌المللی دست ما را برای مدیریت و احیای تالاب هامون بازتر می‌کند، خاطرنشان کرد: «نیاز آبی اکوسیستم تالاب هامون بیشتر از دو میلیارد مترمکعب است و ما قصد داریم که با کشور افغانستان هم در این زمینه وارد مذاکره شویم».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.