کمپین عراقی ها علیه کالاهای اماراتی/ آیا این فرصت مناسبی برای ایران است؟

0 9

به گزارش چاپار نیوز، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق در مورد کمپین تحریم کالا های اماراتی در عراق بیان کرد: در گذشته کمپینی این چنینی علیه امارات را کمتر مشاهده کرده بودیم اما پس از توافق امارات با اسرائیل، مردم اعتقاد دارند بیشتر این کالاها متعلق به اسرائیل است و نباید آن را مصرف کنند.

سید حمید حسینی در مورد شروع کمپین در شبکه‌های مجازی علیه کالاهای اماراتی گفت: باید توجه داشت که این شبکه‌ها در عراق از قدرت بالایی برخوردار هستند و بعضا تا دو یا سه میلیون دنبال کننده هم دارند. بنابراین معمولا کشورها از این امکانات علیه یکدیگر استفاده می‌کنند همانطور که قبلا  علیه ترکیه و ایران نیز شاهد تشکیل کمپین‌هایی از این دست بودیم.

او اظهار کرد: در گذشته کمپینی این چنینی علیه امارات را کمتر مشاهده کرده بودیم اما پس از توافق امارات با اسرائیل، مردم اعتقاد دارند بیشتر این کالاها متعلق به اسرائیل است و نباید آن را مصرف کنند.

وی بیان داشت: باید توجه داشت این کمپین‌ها کم تاثیر نیستند و در موضوع سد ایلیسو ترکیه و کاهش آب فرات و دجله و همچنین حمله این کشور به شمال عراق، چنین کمپین‌هایی شکل گرفته بود.

حسینی در مورد مبادلات عراق و امارت گفت: در مورد حجم این مراوات آمار دقیقی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد که امارات پس از ایران، چین و ترکیه بیشترین حجم مبادله با عراق را داشته باشد. همچنین در حال حاضر بسیاری از کالاهای سایر کشورها از طریق امارات به عراق صادر می‌‌شود.

وی توضیح داد: در بسیاری از کالاها مانند مواد غذایی، شوینده و ظروف یکبار مصرف و همچنین فرآورده‌های نفتی امارات رقیب ایران در بازار عراق است.

او در مورد کمپین تحریم کالا های اماراتی در عراق گفت: در مورد فرآورده‌های نفتی صادرات ما به اقلیم کردستان است درحالی‌که صادرات امارات به دولت مرکزی صورت می‌گیرد. برای افزایش سهم ما از بازار عراق باید منتظر رویدادهای آینده باشیم. البته افزایش صادرات ما بیشتر به موضع دولت مرکزی بستگی دارد که به نظر تا امروز موضع خنثی در پیش گرفته‌اند.

 

این ها را هم ببینید

ترخیص کالاهای بنادر جنوبی کشور/ قطعات خودرو بدون کدرهگیری ترخیص می شوند

توافق امارات با اسرائیل ؛ صلحی که هیچ دستاوری نداشت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.