کالاهای اساسی مثل روغن و تخم مرغ افزایش قیمت و کاهش فراوانی

اسماعیل نادری در گفت‌وگویی، درمورد کمبود و نوسانات شدید قیمتی برخی کالاهای اساسی در بازار، اظهار کرد: در بحث روغن از آن چالش اولیه کمبود در بازار، عبور کرده ایم، اما هنوز به فراوانی کالا نرسیده ایم که روغن به میزان کافی در تمام مغازه ها و فروشگاه ها موجود باشد.

او با تشریح دلایل این مشکل، بیان کرد: به دلیل فاصله ایجاد شده در ورود مواد اولیه به کارخانجات تولید روغن و خالی شدن انبارهای آن و زمان توزیع در بازار، شاهد افزایش شدید قیمت روغن شدیم.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان اظهارکرد: باید قبول کنیم که وقتی بر روی کالایی همچون روغن یارانه پرداخت می کنیم و قیمت محصول نسبت به کشورهای همجوار پایین تر است، احتمال قاچاق روغن نیز وجود دارد، در این شرایط وظیفه کارگروه تنظیم بازار کشور این بود که با واردات دانه های روغنی، تولید روغن داشته باشند.

او افزود: مشکل تامین مواد اولیه کارخانجات روغن در حال حل شدن است و اما حل نهایی آن شاید دو ماه زمان بر باشد.

نادری درباره اینکه چرا همواره مشکل تامین مواد اولیه کالاهای اساسی و نوسانات قیمتی آن را داریم؟ تصریح کرد: زمانی که دولت یارانه بالایی بر روی محصولی می دهد، احتمال اینکه از چرخه توزیع خارج شود، وجود دارد، بنابراین برای توزیع درست ناچاریم به صورت کنترل شده از شماره کارت ملی استفاده کنیم.

او عنوان کرد: تا زمانی که تفاوت چند برابری کالا در کشور و کشورهای همجوار داریم، این موضوع همواره وجود دارد که در توزیع دچار مشکل شویم.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان ادامه داد: کمبود کالاهای اساسی در بازار را قبول ندارم اما ایراد به چرخه توزیع نهاده های دامی، دانه های روغنی و مواد اولیه وجود دارد.

او با بیان اینکه برای مدیریت بازار کالاهای اساسی در استان اصفهان سامانه رهتاب را انتخاب کرده ایم، اظهار داد: از طریق این سامانه زمانی که کالایی دچار محدودیت است می توان به درستی آن را توزیع و در اختیار افراد قرار داد.

نادری ادامه داد: خوشبختانه مردم به اندازه نیاز خود در بازار خرید می کنند و اعتماد در بازار وجود دارد و حفظ شأن مشتری در بازار بسیار مهم و وظیفه ما تنظیم و مدیریت درست بازار است.

او ادامه داد نوسانات شدید قیمت تخم مرغ در بازار نیز، توضیح داد: در فصل سرما نگهداری تخم مرغ تا حدودی راحت تر است، بنابراین در یک بازه زمانی عرضه تخم مرغ در بازار کم شد و دامن زدن به این شرایط سبب شوک به تقاضا در بازار و برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و افزایش قیمت و کاهش فراوانی شد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان عنوان کرد: خوشبختانه در استان اصفهان زیاد با کاهش فراوانی در بحث تخم مرغ مواجه نیستیم، اما  باید کاهش قیمت داشته باشیم و در تلاشیم چرخه توزیع قیمت ها به تعادل برسد.

او با بیان اینکه در حال حاضر تخم مرغ با قیمت های حمایتی عرضه می شود، بیان کرد: روزانه بیش از ۵۰ تن تخم مرغ با قیمت های حمایتی در بازار اصفهان عرضه می شود و اکنون در ۵۵۰ نقطه شهرستان اصفهان تخم مرغ با قیمت مصوب توزیع می شود و تا چند روز آینده به تعادل خواهیم رسید.

او تاکید کرد: خوشبختانه کمبود کالاهای اساسی در بازار نداریم، اما قبول دارم در برخی کالاهای اساسی با گرانی مواجه هستیم، با این وجود در تلاشیم در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و شرکت های تعاونی مصرف کارکنان دولت، کارگران و … با قیمت های مصوب کالاهای اساسی توزیع شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.