کمبود آب و تنش های احتمالی آن در سال جاری باید مدیریت شود

محمودرضا رضایی کوچی در جلسه ستاد فرماندهی و مقابله با بحران با موضوع بحران و تنش های کمبود آب در استان، گفت: متاسفانه به دلیل کاهش شدید بارندگی سال گذشته در استان، امسال با کاهش شدید آب آشامیدنی و منابع کشاورزی روبرو هستیم.

به گزارش چاپارنیوز، به نقل از استانداری فارس، رضایی خاطرنشان کرد: در این راستا نیز لازم است با توجه به کاهش شدید منابع آب در استان، فرهنگ سازی و استفاده صحیح از آب و رعایت الگوی مصرف در دستور کار قرار گیرد.

رضایی تأکید کرد: موضوع کمبود آب در استان جدی است و لازم است همه دستگاه های اجرایی مرتبط با این حوزه با اتکا به منابع موجود و دستیابی به تجهیزات و ماشین آلات سایر دستگاه های نظامی و انتظامی استان اقدامات لازم را برای گذراندن این بحران بیندیشند.

وی خاطرنشان کرد: امسال شرکت آب و فاضلاب فارس باید گزارشی هفتگی از میزان مصرف آب استان و برنامه های اجرا شده و در دست اجرا برای مدیریت کمبود آب در استان ارائه دهد.

به گفته معاون استاندار فارس، شهرداری های استان نیز مکلفند ضمن تفکیک کامل منابع آب شرب و فضای سبز، چاه ها و همچنین امکانات و تجهیزات مربوطه را در اختیار شرکت های آبفای استان و شیراز قرار دهند.

رضایی همچنین به نکاتی در مورد وظایف سازمان جهاد کشاورزی در شناسایی چاه های غیرمجاز و خاموشی چاه های کشاورزی در ساعات اوج مصرف و همچنین بعد از ساعت های ذکر شده و در صورت لزوم ارائه آنها به شرکت های آبفا اشاره کرد.

وی تأکید کرد: شرکت پخش فرآورده های نفتی فارس همچنین باید گازوئیل مورد درخواست شرکت آبفای استان و شیراز را برای سوخت گیری مخازن آبرسانی و همچنین دیزل ژنراتورها تأمین کند و در اختیار آنها قرار دهد.

معاون استاندار فارس همچنین بر ضرورت فرهنگ سازی مصرف بهینه آب و رعایت الگوی مصرف و همکاری با آب و فاضلاب فارس برای توجیه دهیاریها و شوراهای روستایی تأکید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.