گزارش واحد اطلاعات اکونومیست در رابطه با کسری بودجه ایران در سال آینده

به گزارش چاپار نیوز، واحد اطلاعات اکونومیست در یکی از گزارش های خود در رابطه با کسری بودجه ایران اینگونه نوشت: میزان فروش نفت ایران تاثیر زیادی در میزان کسری بودجه سال آینده خواهد داشت.

واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش خود ضمن یادآوری تهیه شدن لایحه بودجه ١۴٠٠ ذکر کرد که: احتمال افزایش درآمدهای نفتی ایران در سال آینده در صورت بازگشت دولت بایدن به برجام و رفع تحریم ها وجود دارد اما باید توجه کرد که رشد درآمدهای نفتی ایران احتمالا طولانی و تدریجی خواهد بود.

اکونومیست در قسمتی از گزارش تحلیلی خود با تاکید بر شیوع کرونا در ایران اعلام کرد: با توجه به حمایت های مالی دولت از بخش های مختلف اقتصادی این کشور، میزان کسری بودجه امسال و سال آینده احتمالا بیشتر از پیش  بینی قبلی خواهد بود. ایران یکی از اصلی ترین کانون های درگیر با کرونا محسوب می شود و شیوع کرونا بازار نفت را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. بهای این محصول در بازارهای جهانی به یکی از پایین ترین سطوح چند سال اخیر رسیده است.

بنابر گزارش این واحد، تا به امروز جزییات اندکی از لایحه بودجه سال آتی در کشور ایران انتشار یافته است. این در حالی است که بنابر صحبت های تعدادی از مقامات سازمان برنامه و بودجه، قیمت پیش بینی شده برای نفت ۴۰ دلار و میزان صادرات روزانه نفت حدود ۶۵۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده است.

حسن روحانی، رییس جمهور کشور ایران طی یکی از نشست هایش با اعضای کابینه اعلام کرد که کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، خصوصی سازی بیشتر و تلاش برای کاهش فقر تنها شماری از اهداف در نظر گرفته شده در لایحه بودجه هستند.

بر طبق گزارش واحد اطلاعات اکونومیست، با در نظر گرفتن احیای اقتصاد چین و افزایش احتمال از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا، این امکان وجود دارد که صادرات نفت ایران در سال آینده بیشتر شود اما این مساله به صورت تدریجی صورت خواهد گرفت. این مسئله به این دلیل است که احتمالا تحریم های ایران به صورت تدریجی و مرحله ای لغو خواهند شد.

همچنین با توجه به ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی، تصویب بودجه نسبت به سال های قبل خود پیچیده تر خواهد بود و دولت باید در شرایطی بودجه را نهایی کند که چشم انداز مشخصی از شرایط آتی در دست ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.