چه کسی بر کرسی دیوان عالی آمریکا نشست؟ دستاورد ترامپ در آستانه انتخابات

سنای تحت کنترل جمهوری‌خواهان آمریکایی، خانم «ایمی برت» را برای کرسی دیوان عالی آمریکا با ۵۲ رای موافق مقابل ۴۸ رای مخالف تایید کرد. او سومین نامزد دونالد ترامپ برای نشستن بر عالی‌ترین کرسی قضاوت در آمریکاست.

به گزارش چاپار به نقل از خبرگزاری رویترز، کسب این کرسی برای قاضی ایمی برت محافظه‌کار دستاوردی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات محسوب می‌شود.

کل دموکرات‌های سنا با ایمی برت مخالفت کردند. با این وجود او جانشین خانم روث بیدر گینزبرگ می‌شود که ماه گذشته بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

عصر روز دوشنبه سناتورهای دموکرات که دیگر امیدی به کسب رای مخالف و توقف جریان رای اعتماد به ایمی برت نداشتند، تلاش کردند با سخنرانی‌های طولانی، جلسه رای‌گیری را حتی الامکان به تاخیر بیاندازند.

با این حال در پایان جمهوری‌خواهان که با ۵۳ کرسی اکثریت مجلس سنا را در دست دارند، توانستند با ۵۲ رای موافق‌شان ایمی برت را به عنوان ششمین قاضی محافظه‌کار بر کرسی دیوان عالی آمریکا بنشانند.

سوزان کالینز، سناتور اهل ایالت مین، تنها جمهوری‌خواهی است که در کنار ۴۷ سناتور دموکرات دیگر به گزینه ترامپ برای دیوان عالی آمریکا رای منفی داد. حال در این دیوان یک اکثریت ۶ به ۳ محافظه‌کار تشکیل شده است.

ایمی برت: وظایفم را دور از ترجیح شخصی‌ام انجام می‌دهم

دونالد ترامپ که مراسمی را به مناسبت پیروزی انتخاب ایمی برت برای کرسی دیوان عالی آمریکا در کاخ سفید برگزار کرد، در کمپین‌های خود به سنا تاکید می‌کرد تا قبل از سوم نوامبر باید ایمی برت را تایید کنند. تا به حال هیچ نامزدی برای این دیوان نزدیک به زمان انتخابات ریاست جمهوری تایید نشده بود.

ایمی برت دقایقی پس از کسب رای اعتماد به عنوان قاضی القضات جدید دیوان عالی به کاخ سفید رفت و با حضور دونالد ترامپ و در برابر قاضی القضات کلارنس توماس، سوگند یاد کرد.

او می‌تواند از سه‌شنبه در جلسات دیوان عالی آمریکا حاضر شود؛ هر چند حق رای دادن به پرونده‌هایی که پیش از آن رسیدگی به آن‌ها آغاز شده را ندارد. دموکرات‌ها، اقدام جمهوری‌خواهان در اوج رقابت‌های انتخاباتی را ریاکاری می‌دانند. در واقع این اتهام‌زنی از آنجا نشات می‌گیرد که اگر نتیجه انتخابات آمریکا بسیار نزدیک شده و مساله به دیوان عالی کشیده شود، ایمی برت یکی از ۹ قاضی دیوان عالی خواهد بود که می‌تواند درباره سرنوشت انتخابات تصمیم‌گیری کند.

با این وجود قاضی برت زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار او ایستاده بود، در سخنانی کوتاه از ترامپ و فرایندهای سیاسی اعلام استقلال کرد. او گفت: «سوگندی که امشب رسما یاد کردم، بدین معناست که من وظایفم را به دور از هرگونه ترس یا ارجحیت و به شکلی مستقل از جناح‌های سیاسی و ترجیح‌های شخصی‌ام انجام خواهم داد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.