کاهش ۳۰ درصدی مشکلات قلبی عروقی مرگبار با کمک بازتوانی قلبی

مسئول آموزش سلامت و انجمن های پژوهشکده قلب و عروق اصفهان گفت: پژوهش‌های انجام شده بر روی افرادی که از بازتوانی قلبی استفاده کرده‌اند، نشان می‌دهد که این افراد ۳۰ درصد کمتر از دیگر افراد به مشکلات قلبی عروقی مرگبار دچار می‌شوند. ساحل جوانبخت در مصاحبه ای با تأکید بر اینکه بیماری های قلبی عروقی سهم بالایی در میزان مرگ و میر جوامع دارند، بر لزوم توان بخشی قلبی و راه های جلوگیری از تشدید مشکلات قلبی عروقی تأکید کرد و گفت: تقریباً همه ما این دید را داریم که در صورت تغییر ناگهانی سلامتی و بیمار شدن باید به پزشک مراجعه کنیم، اما در مواردی که از بیماری بهبود یافته و هنوز با عوارض و علائم آن دست و پنجه نرم می کند، راه حل ما چیست؟

وی افزود: فرض کنید پدر و سرپرست خانواده ای دچار حمله قلبی شده که اکنون کیفیت زندگی شخصی و شغلی او را تحت تأثیر قرار داده است و طبیعتاً کل خانواده تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته اند. آیا این کاهش کیفیت زندگی برای بیمار باید دائمی باشد یا برای آن راه حلی وجود دارد؟

پزشک مؤسسه تحقیقات قلب و عروق پاسخ این سؤالات را با کمک توانبخشی قلبی ممکن دانست و توضیح داد: توانبخشی قلب یک برنامه درمانی تحت نظارت است که جنبه های مختلف ورزش و فعالیت بدنی، تغذیه، روان، ترک سیگار و مواد مخدر و الکل و درمان پزشکی را در بر می گیرد. به همین دلیل، یک تیم سلامت متشکل از یک متخصص قلب و عروق، یک متخصص طب ورزشی، یک روانپزشک، یک مشاور تغذیه و … گرد هم می آیند و فرآیندهای فوق را به افراد ارائه می دهند.

جوانبخت مؤلفه های اساسی توان بخشی، از جمله درمان پزشکی، پیگیری درمان های دارویی و وضعیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق، تمرینات ورزشی منظم و مناسب تحت نظارت پزشک ورزشی و تحت مانیتورینگ، رژیم غذایی مناسب، کنترل حجم و نوع غذای استفاده شده توسط بیمار و تعیین رژیم مناسب توسط یک متخصص تغذیه، کاهش اضطراب، آموزش مهارت هایی برای کنترل اضطراب، ترس و نگرانی های روزمره به بیمار توسط روانشناس، ترک الکل و دخانیات، ارائه روش های ترک الکل و دخانیات در دوران توانبخشی معرفی کرد.

مسئول آموزش سلامت و انجمن های پژوهشکده قلب و عروق در پاسخ به این سؤال که چه کسی کارهای توان بخشی را انجام می دهد؟ گفت: همه افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی می توانند با صلاحدید پزشک از خدمات توانبخشی قلب استفاده کنند.

به گفته وی، مهمترین علل مشکلات قلبی عروقی که می تواند از توان بخشی پس از درمان پزشکی بهره مند شود، افرادی هستند که سابقه جراحی قلب، پیوند قلب یا ریه، آنژیوپلاستی رگ های قلب، بیماری های عروقی محیطی یا افرادی که سابقه حمله قلبی دارند، مبتلایان به نارسایی قلب یا دارای باتری و هدایتگر داخل قلب و افرادی که دارای عوامل خطرساز مرتبط با قلب مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و با سابقه خانوادگی دانست.

این پزشک با تشریح آنچه در مراکز توان بخشی قلب چه کارهایی انجام می شود، توضیح داد: افراد با مراجعه به مراکز توانبخشی زندگی جدیدی را آغاز می کنند. آنها با کمک پزشکان و مربیان، ورزش مناسب و مفیدی را برای بهبود وضعیت خود فرا می گیرند، با دریافت مشاوره تغذیه عادات غذایی سالم به دست می آورند، اضطراب و استرس و مشکلات روانی خود را با کمک روانپزشکان و روانشناسان کنترل می کنند و در صورت مصرف سیگار یا الکل آن را ترک می کنند.

جوانبخت توان بخشی قلبی را راهی برای بهبود کیفیت زندگی افراد دانست و افزود: در مراکز توانبخشی قلبی، علت سکته قلبی بررسی می شود و یک عامل خطر یا عوامل خطر برای از بین بردن آن برنامه ریزی می شود. توانبخشی قلب خطرات احتمالی را که می تواند منجر به عود حوادث قلبی عروقی شود کاهش می دهد و مرگ و میر را در این افراد کاهش می دهد.

وی با اشاره به پژوهش های انجام شده روی افرادی که برنامه توانبخشی قلبی دارند، گفت: افرادی که برنامه توانبخشی قلبی دارند، ۳۰ درصد کمتر دچار مشکلات قلبی عروقی کشنده می شوند و خطر عود مجدد مانند حمله قلبی یا نیاز به جراحی قلب را کاهش می دهند.

ادامه: در پایان هر دوره، با توجه به گستردگی برنامه ها و نیاز به ادامه روند در طول زندگی، تمام قسمت های فوق الذکر از جمله ورزش، تغذیه، آرامش و… به بیمار در منزل آموزش می دهند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

به گفته رئیس آموزش بهداشت و انجمن های انستیتوی تحقیقات قلب و عروق، توانبخشی قلبی زندگی سالم و جدیدی را عاری از عوارض حادثه قلبی قبلی یا وقوع حادثه قلبی جدید به بیماران ارائه می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.