کاهش تعداد نیروهای نظامی آمریکایی در عراق و افغانستان

به گزارش چاپار نیوز و به نقل از شبکه سی ان ان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ تعداد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را تا تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۵۰۰ نیرو در هر کدام از این دو کشور کاهش خواهد داد.

روز دوشنبه در گزارشی از شبکه خبری سی ان ان و به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام شد که پنتاگون پیش بینی می کند که دونالد ترامپ دستور کاهش نیروها در عراق و افغانستان تا تاریخ ۱۵ ژانویه را به زودی صادر نماید.

پیرو انتشار این گزارش، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱، نیروهای ما و تعداد آن ها در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش می یابد. بزرگی نیروهای ما در عراق هم تا همان تاریخ به ۲۵۰۰ تن می رسد.

به نظر می رسد که این حرکت سیاسی پیرو سخنان ترامپ در راستای پایان دادن به “جنگ های بی پایان” انجام گرفته است. کریستوفر میلر در این زمینه خاطر نشان کرد که این اقدامات با هدف “رساندن جنگ ها در افغانستان و عراق به نتیجه ای موفقیت آمیز و مسوولانه و بازگرداندن نیروهای شجاعمان به خانه” انجام می گیرد.

در گزارشی از خبرگزاری اسپوتنیک هم کریستوفر میلر عنوان کرد: این اقدامات مطابق با برنامه های تدوین شده و اهداف استراتژیک است که از سوی مردم آمریکا حمایت می شود و به معنای تغییر در سیاست یا اهداف آمریکا نیست.

مدتی پس از اعلام این خبر رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به آن، اینگونه اظهار کرد که ترامپ امیدوار است که تمام نیروهای آمریکایی را از عراق و افغانستان تا ماه مه “به صورت امن و به طور کامل” منتقل کند.

همچنین میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا در رابطه با هرگونه تغییرات مهم در سیاست خارجی یا سیاست دفاعی آمریکا از جمله کاهش نیروها ظرف ماه های آتی هشدار داده و در ادامه تصریح کرد: در اینجا اهمیت فوق العاده ای دارد که ظرف چند ماه آتی هیچ نوع تغییرات تکان دهنده در خصوص وضعیت دفاعی یا سیاسی نداشته باشیم.

گزارش های مربوط به کاهش نیروها در عراق و افغانستان در ساعات ابتدایی روز دوشنبه منتشر شدند. بر اساس این گزارشات یک “دستور هشداردهنده” از جانب پنتاگون برای آغاز برنامه ریزی کاهش نیروها صادر گشت. اتفاقات در حالی رخ داد که مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین آمریکا که اوایل همین ماه از سوی ترامپ اخراج شد، با کاهش نیروهای آمریکایی از کشورهای عراق و افغانستان مخالف بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.