کاهش نرخ تورم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشور های اروپایی

0 10

به گزارش چاپار نیوز، قیمت ها در کشور های عضو اتحادیه اروپا به طرز محسوسی کاهش یافت. کاهش نرخ تورم در اروپا در ۱۲ماه منتهی به آگوست ۰.۶ درصد بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۲ درصد رسیده است. در ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا متوسط کاهش نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به آگوست در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده بود که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل است.

به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو هنوز فاصله زیادی با سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه دارد. بانک مرکزی اروپا برای رسیدن به اهداف خود رسیدن به نرخ تورم دو درصدی را در نظر گرفته بود. این در حالی است که باقی ماندن تورم در چنین سطحی کار کریستین لاگارد، رئیس جدید این بانک را دشوار می کند.

بر اساس این کاهش نرخ تورم در اروپا در ماه آگوست، بخش مواد غذایی و نوشیدنی با تورم منفی ۰.۳۳ درصدی دارای بیشترین کاهش نرخ تورم بوده است و خدمات با ۰.۳ درصد در رده بعدی قرار دارد. گروه انرژی هم با نرخ تورم منفی ۰.۷۷ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم کل داشته است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور است. این کشور ها شامل: بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی هستند. این کشور های عضو اتحاده اروپا با کاهش نرخ تورم روبه رو بوده اند.

بالاترین تورم منطق یورو مربوط به مجارستان با چهار درصد بوده است و بعد از این کشور نیز لهستان با ۳.۷ درصد و جمهوری چک با ۳.۵ درصد قرار دارند. نرخ تورم آلمان منفی ۰.۱ درصد، فرانسه ۰.۲ درصد، اتریش ۱.۴ درصد و هلند ۰.۳ گزارش شده است. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به قبرس با منفی ۲.۹ درصد بوده است و پس از این کشور، یونان با منفی ۲.۳ درصد و استونی با منفی ۱.۳ درصد قرار دارند. کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند دارای کاهش نرخ تورم بوده اند. در این میان نرخ تورم ایسلند ۰.۹ درصد، سوییس منفی ۱.۴ درصد و نروژ ۱.۶ درصد بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.