کاهش محدودیت سفر به خارج از ایران با برقراری مجدد پرواز ها به ترکیه و عمان

0 13

با از سرگیری مجدد پروازها به ترکیه و پس از آن عمان، پیش‌بینی‌ گردیده است که محدودیت های سفر به خارج از ایران برای شهروندان ایرانی کاهش خواهد یافت. با این حال نرخ بالای ارز و بلیت پروازها همچنان مسئله ای حل نشده است.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، یک شرکت هواپیمایی ایرانی با ابلاغ اطلاعیه ای اعلام کرده است که پروازها مسیر تهران ـ استانبول به تعداد محدود از اول مهرماه برقرار خواهد شد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز ضمن تایید این مطلب، از مذاکره سفیر ایران در ترکیه با وزیر حمل و نقل این کشور برای از سرگیری مجدد پروازهای خارجی عادی و تجاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در طی ماه آتی خبر داد.

مرز ایران و ‌ترکیه از اسفندماه سال گذشته بسته شده است. با این که وزرای خارجه دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک از اواخر بهار توافق کرده بودند اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است. تا کنون هم پرواز های بین این دو کشور در مسیر تهران ـ استانبول از طریق ایران و یا کشور سوم مثل قطر برقرار شده‌ است و فقط مجاز به جابه‌جایی مسافرانی بوده که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل از کشور دیگری را داشتند. اما بنا بر اطلاعیه شرکت هواپیمایی ایرانی که از برقراری پروازهای ترکیه از اول مهرماه خبر داده، محدودیت هایی را برای سفر به خارج از ایران اعمال کرده است. برای مثال پذیرش مسافران را تنها با داشتن تست PCR کرونا با نتیجه منفی امکان پذیر می باشد. این تست باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز در آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت که اسامی آن در اطلاعیه شرکت هواپیمایی ذکر شده است، انجام شده باشد.

از سوی دیگر یک شرکت هواپیمایی وابسته به کشور عمان نیز قصد دارد از ۱۵ مهر پروازهای تهران ـ مسقط و تهران ـ استانبول را آغاز کند و هم اکنون در حال فروش بلیت های این پرواز ها که با قیمتی به مراتب پایین‌تر از هواپیمایی قطر می باشد. شرکت هواپیمایی عمانی هنوز محدودیت سفر به این کشور را اعلام نکرده است اما گمان آژانس‌های مسافرتی طبق صحبت‌هایی که با نماینده این شرکت در ایران داشته‌اند، بر این است که این پروازها عادی تلقی می‌شوند و به مسافران دارای جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل محدود نمی‌شود.

هرچند تعلیق‌های مکرر پروازهای ترکیه در ماه‌های گذشته، نگرانی‌هایی را از بابت استمرار نداشتن این پروازها ایجاد کرده است، اما  آژانس‌های مسافرتی پیش بینی کرده اند که با از سرگیری پروازهای بیشتر در این مسیر که از مرزهای هوایی پرتردد ایران به شمار می‌آید، قیمت بلیت پروازهای بین‌المللی به خصوص در مسیر استانبول که تا مدت‌ها در انحصار شرکت هواپیمایی قطر بود، به شدت کاهش پیدا کند و سفرهایی که این مدت دچار گرانی نرخ بلیت پرواز و محدودیت‌های مسافرتی کرونا شده بود، مجددا با قیمتی پایین تر صورت گیرد.

با این حال، محدودیت های سفر به خارج از ایران ادامه دارد و پرواز ها تحت تاثیر بسته بودن دیگر مرزها، توقف صدور ویزای توریستی از سوی برخی کشورها از جمله حوزه شینگن و افزایش نرخ ارزهای خارجی، هنوز روند عادی خود را پیدا نکرده است. هم اکنون به جز پروازهای تهران ترکیه و عمان که محدودیت‌های مسافرتی را برای شهروندان ایرانی کاهش داده‌اند، در مسیرهای پاریس (فرانسه)، لندن و منچستر (انگلیس)، آمستردام (هلند)، وین (اتریش)، دبی (امارات)، دوحه (قطر)، بانکوک (تایلند)، کوآلالامپور (مالزی)، گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند)، بیروت (لبنان) و بصره (عراق) از مبدأ تهران از مدت‌ها قبل پروازهایی برقرار شده است که تنها به مسافرانی اجازه سوار شدن می دهند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل را داشته باشند.

مرزهای ایران از هفت ماه پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا بسته شد. هم اکنون مرزهایی که باز شده یا فقط مسافرانی امکان گذر از آن را دارند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل داشته باشند یا فقط دارای کاربری تجاری است. ایران نیز در مردادماه اعلام کرد که عملیات صدور ویزای توریستی را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود این هفته با وزیر بهداشت جلسه‌ای خواهد داشت تا درباره کاهش محدودیت های سفر به خارج از ایران تصمیمی اساسی بگیرند.

با این وجود،بر طبق سخنان رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، شنیده ها حاکی از آن است هنوز جانب احتیاط برای از سرگیری سفر گردشگران و زائران خارجی به ایران، در نظر گرفته می‌شود. رییس جمهور در جلسه روز شنبه، ۲۹ شهریورماه ضمن ابراز نگرانی نسبت به سفر برخی خارجی‌ها به شهرهای قم و مشهد با عنوان زائر، تاکید کرد: «اجازه ندهیم کسی از مرزهای ما به هر دلیلی وارد شود. اگر هم یک خارجی می‌خواهد وارد کشور شود، پروتکل ویژه‌ای دارد و آن باید رعایت شود، وگرنه اینکه همینطوری در شهرهای زیارتی جمع شوند و ما مشکل پیدا کنیم، برای همه ما نگران کننده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.