کاهش قیمت کاغذ در بازار / چرا وارد کنندگان این محصول را احتکار می کنند

0 12

به گزارش چاپار نیوز، قیمت کاغذ روز گذشته  ۱۰ هزار تومان کاهش یافت و زیر ۴۰۰ هزار تومان آمد. فعالان بازار کاغذ می گویند که این شرایط در بازار کاغذ آتش زیر خاکستر است.

قیمت کاغذ چاپ و نشر طی یک ماه گذشته چند ده هزار تومان بالا رفت و قیمت آن تا مرز ۴۵۰ هزار تومان هم پیش رفته بود، اما این قیمت دوباره کاهش یافت.

قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر چینی ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۷۰ گرم در هفته قبل بین ۴۱۰ تا ۴۱۵ هزار تومان بوده است و اکنون ۳۹۵ هزار تومان می باشد. کاغذ اندونزی که کیفیت بهتری از این نوع کاغذ دارد هم ۵۰۵ هزار تومان شده است.

کاغذ گلاسه هم حدود ده هزار تومان نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده است،‌ ولی قیمت کاغذ روزنامه و مقوای پشت طوسی هنوز در حال افزایش است.

با وجود تمام افزایش قیمت های بازار امسال، قیمت کاغذ هنوز افزایش چندانی نداشته است.‌ می توان دلیل این کاهش قیمت را کمبود تقاضا دانست. در صورتی که قیمت کاغذ افزایش چشمگیری می یافت اکنون باید با نرخی بیش تر از ۵۵۰ هزار تومان معامله می شد.

مشخص نیست که وضعیت فعلی بازار کاغذ و این کاهش قیمت تا چه زمانی پایدار باشد. ممکن است به دلیل عدم اختصاص ارز برای واردات دولتی،‌ عدم اختصاص ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه تولید و عدم اختصاص ارز برای واردات انواع کاغذ و هجوم ناشران برای تهیه کاغذ به بازار آزاد این روند تغییر کند. ممکن است با ادامه وضعیت تخصیص ارز‌ها بازار کاغذ با بحران سال‌های ۹۶ تا ۹۷ مجددا رو به رو شود.

روند نزولی قیمت کاغذ در شرایطی است که بسیاری از واردکنندگان، کاغذهای وارد شده در سال گذشته و ابتدای سال را در انبارها احتکار کرده و آن ها را به بازار نداده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.