کاهش شاخص دلار و سایه پاندمی کرونا بر اقتصاد جهان

0 30

افزایش تقاضا برای بعضی از مقاصد امن سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که همچنان معامله‌گران نسبت به پیامدهای کرونا بر اقتصاد آمریکا و جهان و همچنین کاهش شاخص دلار نگران هستند. رشد قیمت مسکن در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به سطوح کم سابقه‌ای رسیده است؛ تا حدی که متوسط نرخ مسکن در انگلیس و نروژ به بالاترین سطح سه سال اخیر خود و در هنگ کنگ به یکی از بالاترین سطوح ثبت شده خود در طول یک دهه اخیر رسیده است.

عامل موثر دیگر بر بازار ارز و کاهش شاخص دلار، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. با وجود اینکه جو بایدن با اختلاف اندکی در نظرسنجی‌ها از ترامپ جلوتر است، اما نمی‌توان با قطعیت برنده احتمالی را تعیین نمود. در حالی که دونالد ترامپ درمورد پذیرش نتیجه انتخابات درصورت شکست خوردنش تردیدهایی ایجاد کرده، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی‌تواند مانع این کار شود.

ضمن سیگنال‌دهی متناقض به بازارهای مالی، یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا ادعا کرده است که احتمالا روند احیای اقتصادی این کشور طولانی شود. پاتریک هارکر مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در فیلادلفیا اظهار داشته که فرض غالب این است که تا اواخر سال بعد، واکسن کرونا در بین عموم مردم توزیع شود.

کاهش شاخص دلار در برابر رشد اقتصادی چین

وضعیت دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین مطلوب‌تر از آن است که قبلا تصور می‌شد: در گزارش جدیدی که بانک مرکزی به بررسی وضعیت اقتصاد چین پرداخته، اعلام شده است که چین تنها اقتصاد بزرگ منطقه شرق آسیاست که با وجود تبعات سنگین کرونا رشد اقتصادی مثبت را (رشد دو درصدی در سال جاری) تجربه خواهد کرد. پیش‌بینی شده که روند رشد اقتصاد چین در سال آینده با شتاب بیشتری به ۷.۹ درصد برسد.

نیل جونز، کارشناس مسایل ارزی در بانک میزوهو، بیان کرد: «در شرایط فعلی دارایی‌های پرریسک کمتر از سوی معامله‌گران مورد استقبال قرار می‌گیرند؛ چرا که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان و کاهش شاخص دلار وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش‌بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه‌های‌شان را در دارایی‌های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی‌های امن احتمالا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.»

بعد از اینکه موج اولیه کرونا فروکش کرد، همزمان با شروع فصل سرما شیوع این ویروس در کشورهای بسیاری از جمله اروپا سرعت گرفته است. این در حالی است که دونالد ترامپ از مراحل پایانی آزمایش‌های واکسن کرونا و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده خبر داده است. با این وجود تاکنون کرونا بر کاهش شاخص دلار تاثیر محسوسی برجای گذاشته است.

علاوه بر این مرکز مطالعات اقتصادی آلمان اعلام کرده مازاد بودجه ۵۲.۵ میلیار دلاری دولت در سال قبل، جای خود را به کسری بودجه ۱۷۰ میلیارد دلاری در سال جاری خواهد داد. به گفته این مرکز، امسال اقتصاد این کشور ۵.۳ درصد کوچک می‌شود که این رقم در صورت تحقق، ۱.۴ درصد بیشتر از رقمی خواهد بود که پیش از این انتظار می‌رفت.  این موسسه با پیش‌بینی از سرگیری رشد اقتصادی در سال آینده، نرخ رشد سال ۲۰۲۱ را ۵.۱ درصد پیش بینی کرده است.

وضعیت دلار و ارزهای اروپایی در دوران کرونا

کاهش شاخص دلار در معاملات امروز ۰.۵۵ درصد نسبت به روز گذشته بود و این شاخص در سطح ۹۳.۵۵۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۲ دلار اعلام شد.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۶ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۷ دلار رسید.

نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا تا پایان آگوست ۲۰۲۰ با ۰.۲  درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته و به ترتیب در سطح ۸.۱ درصد و ۷.۴ درصد رسید. این نرخ بیکاری بالاترین میزان بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفت ماه اخیر بوده است. تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۵ میلیون و ۶۰۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۱۸۸ هزار نفر در کشورهای عضو منطقه یورو ساکن بوده‌اند.

طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به دو میلیون و ۹۶۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در این مدت با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۲۵۰  هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی ۱.۴ درصد بیشتر و شمار افراد شاغل ۱.۵ درصد کمتر شده است.

کیوسوکه سوزوکی استراتژیست مسائل ارزی گفت: «فکر می‌کنم در بلندمدت بین یورو و دلار توازن برقرار شود و با کاهش شاخص دلار نرخ برابری هر یورو در بلندمدت احتمالا ۱.۱۶ دلار خواهد بود. ما شاهد یک روند احیای طولانی خواهیم بود و فارغ از اینکه چه کسی پیروز انتخابات آمریکا شود، کار سختی را برای رساندن اقتصاد به سطح قبل از آغاز بحران کرونا خواهد داشت.»

تقویت ارزهای آسیایی دربرابر کاهش شاخص دلار

در دوران کرونا ارزش یوان حدود چهار درصد در برابر دلار تقویت شده است. تزریق گسترده نقدینگی به بازارهای مالی توسط بانک مرکزی این کشور و کاهش نرخ بهره‌های بانکی از جمله دلایل اصلی فاصله گرفتن نرخ برابری دلار از محدوده هفت یوانی عنوان می‌شود. یوان در سه ماهه سوم امسال بهترین عملکرد را در مقابل دلار در بین تمام ۱۰ ارز مهم جهانی داشته است.

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۸ درصد افزایش به ۱۰۵.۷۰۵  ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۳ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۷۹ یوان چین اعلام شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.