با روی کار آمدن بایدن تنش در روابط واشنگتن و تهران کاهش می‌یابد

به گزارش سایت چاپار نیوز، یک استاد روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه ترورها بازدارنده برنامه هسته‌ای ایران نیست، در خصوص روابط واشنگتن و تهران گفت: اسرائیل هرکاری را برای سخت کردن بازگشت رئیس‌جمهور جدید آمریکا به برجام انجام می‌دهد.

ریچارد اندرسون، (Richard D. Anderson) استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی (آمریکا) است. او در گفت‌وگویی نظرات خود را در مورد تنش در روابط تهران و واشنگتن و همچنین سیاست احتمالی دولت جدید آمریکا در قبال ایران بیان کرد.

ترورها نمی‌تواند ایران را متوقف کند

اسرائیل هرکاری برای سخت کردن کار بایدن برای بازگشت به برجام می‌کند

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه دولتی می تواند مسئول ترور دانشمند هسته‌ای ایران باشد، گفت: هیچ اتهامی را مشاهده نکرده‌ام که عربستان سعودی در آن ترور کمک کرده باشد؛ به طور معمول این ترور به اسرائیل نسبت داده می‌شود و من هم فکر می‌کنم اسرائیل فخری‌زاده را ترور کرده چرا که تل‌آویو می‌خواهد حتی پیش از شروع به کار دولت جدید در آمریکا هر کاری را برای سخت‌تر کردن مسیر «جو بایدن» برای بازگشت به برجام انجام دهد.

وی افزود: من با ترور مخالف هستم؛ فخری زاده فقط یک فیزیکدان هسته‌ای بود و اگر هر دانشمندی کشته شود یک ایرانی دیگر می‌تواند فیزیک هسته‌ای را بیاموزد. اسرائیل با این بهانه که ایران از حذف این کشور صحبت می‌کند انگیزه پیدا کرده و برای حذف دانشمندان ایرانی تلاش می‌کند.

این استاد دانشگاه گفت: رئیس جمهور جدید آمریکا مایل است دوباره به برجام بپیوندد اما ایرانی‌ها خواستار آن شده‌اند که جبران خسارت شود و بایدن نمی تواند آن را توسط سنا تأیید کند و حتی اگر دموکرات‌ها هم کنترل سنا را در دست بگیرند این کار برای بایدن سخت است.

تنش با بایدن کاهش می یابد

او اظهار داشت: من فکر می کنم که تنش در روابط دو کشور کاهش می‌یابد چرا که معتقد نیستم بایدن مانند ترامپ روی ایران متمرکز شود و مدام در این باره حرف بزند؛ از طرف دیگر البته فکر می‌کنم تنش به افراد قدرتمند کمک می‌کند و من فکر می‌کنم خیلی‌ها خواهان تداوم تنش هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.