ایران تا زمان بازگشت آمریکا به برجام به اقدامات هسته‌ای ادامه می‌دهد

یک کارشناس مسایل بین الملل درخصوص چگونگی بازگشت آمریکا به برجام گفت: «همه دستورهای اجرایی که ترامپ امضا و اعمال کرده است، ابتدا باید برداشته شود تا زمینه بازگشت به برجام با حضور آمریکا در جلسات ۱+۵ فراهم شود.»

صباح زنگنه در این باره اظهار کرد: «بایدن و مشاورانش هر از گاهی مطرح کرده‌اند که به برجام برمی‌گردند، اما بازگشت به برجام بعد از آن همه اقدامات مخرب ترامپ بازگشت ساده‌ای نخواهد بود. بازگشت به برجام به معنای انجام تعهدات یک کشور عضو برجام است و این تعهدات مشخص است.»

وی افزود: «ایران تعهداتی داشته که به آن‌ها عمل کرده و دولت‌های عضو برجام و آمریکا از انجام آن شانه خالی کردند. برخی تعهدات‌شان را اجرا نکردند و برخی نیز تحت فشار آمریکا. این تعهدات شامل دو زمینه مشخص اقتصادی و مالی است که باید عادی سازی شود و دوم به لحاظ انتقال تکنولوژی است. ایران عضو آژانس است و ان‌پی‌تی را امضا کرده و از امکانات این معاهده باید بهره‌مند شود. از این رو بازگشت آمریکا به برجام باید این دو زمینه را فراهم کند.»

این کارشناس مسایل بین الملل درمورد آینده روابط ایران و آمریکا تصریح کرد: «بحث بازگشت به برجام در یک چارچوب کلی‌تر باید نگاه شود، برجام یک برنامه و پروژه است نه یک پروسه. این که کل معادلات و روابط ایران به برجام محکوم باشد، درست نیست. ایران کشور برزگ و مهمی در منطقه و جهان است و جمعیت بسیار فعال و پرانرژی دارد و تغییرات اجتماعی، علمی و اقتصادی فراوانی در ایران و منطقه رخ داده است؛ از این رو جایگاه ایران در منطقه و جهان باید مورد احترام کشورهای بزرگ قرار بگیرد. صرف برنامه ای به اسم برجام نمی تواند جوابگوی جایگاه، ظرفیت، نقش و موقعیت ایران باشد. باید برای آن فکر، تعریف و سناریوهایی داشت و با هدف پیش رفت.»

اقدامات هسته‌ای تا بازگشت آمریکا به برجام تعلیق نمی‌شود

صباح زنگنه درمورد اجرای پیش شرط های ایران برای بازگشت آمریکا به برجام اظهار کرد: «یک توافقی در حال اجرا بود و اعضای آن به تعهدات‌شان غیر از ایران کمتر عمل کردند که بعضا در نتیجه فشار و محدودیت‌های آمریکا بود. در این مسیر یک مسافر پیاده شد و حالا می‌خواهد به آن برگردد. این اتوبوس در حال حرکت است. آن‌ها باید سرعت‌شان را آنچنان زیاد کنند که به آن برسند؛ یعنی قرار نیست اتوبوس به خاطر بازگشت آن‌ها بایستد یا سرعتش را کم کند. آمریکا تاخیرهایی در این مسیر داشته و باید خود را به وضعیت قبلی بازگرداند و مقداری هم بر سرعت اجرای تعهداتش بیفزاید تا به اتوبوس برسد. وقتی به اتوبوس رسید و توانست سوار شود، آن وقت یک مسافر عادی است و می‌تواند مسائل و موضوعات مورد نظرش را مطرح کند.»

وی یادآور شد که در این شرایط ایران باید بر انسجام در موضع گیری‌ها و بیانیه‌ها تاکید کند؛ اینکه هر کسی برای خودش سخنی بگوید که به اخلال در روند بینجامد، مطلوب نیست؛ در عین حال که انتقاد و نظر کارشناسی مانعی ندارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که تا بازگشت آمریکا به برجام ایران باید اقدامات هسته‌ای‌اش را با تاخیر انجام دهد یا آن‌ها را تعلیق کند؟ گفت: «خیر. ایران باید تا زمانی که آمریکا کامل به برجام برنگشته است، اقداماتش را انجام دهد. این اقدامات تنها زمانی به حالت تعلیق در می آید که همه طرف‌های برجام به همان  اندازه که ایران تعهداتش را انجام داده است و تا الان اجرا می شد را انجام دهند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.