تا چه مدت بعد از تزریق واکسن کرونا به زندگی عادی بر می گردیم؟

به گزارش سایت چاپار نیوز، تاثیر واکسن کرونا پس از تزریق به سرعت دیده نمی شود و حتی به احتمال قوی نتواند تا یک سال دیگر، زندگی بشریت را به شیوه معمول خود بازگرداند. یکی از سازندگان واکسن شرکت فایزر ضمن ابراز امیدواری اعلام کرد که پس از تزریق واکسن کرونا ، در تابستان آینده تاثیر این واکسن دیده می شود و پس از آن در زمستان زندگی به شیوه معمول خود باز می گردد.

پروفسور اوگور شاهین، از بنیانگذاران شرکت آلمانی بایوان‌تک و یکی از سازندگان واکسن دو شرکت فایزر و بایوان‌تک، گفته است که واکسن جدید باعث کاهش تعداد مبتلایان در زمستان پیش‌رو خواهد شد.

حدود ۴۳ هزار نفر در مرحله آزمایشی تززیق واکسن کرونا که این دو شرکت تهیه می کنند، شرکت کرده‌اند. شرکت فایزر ادعا می کند که نتایج به دست آمده از آزمایش‌های این واکسن نشان دهنده این است که واکسن کرونا حدود ۹۰ درصد کارآیی دارد.

پروفسور شاهین اظهار کرده که امیدوار است تزریق این واکسن موجب جلوگیری از ابتلای گروه گسترده‌ای به کرونا شود. همچنین او گفته است که واکسن باعث کاهش علائم بیماری در کسانی می‌شود که به صورت کامل ایمن نشده‌اند.

واکسن شرکت فایزر، در شش کشور جهان مورد آزمایش قرار گرفته است. این واکسن دارای دو مرحله است که به فاصله سه هفته از هم به افراد تزریق می‌شود.

کشورهای زیادی از حالا سفارش خرید این واکسن را داده‌اند. اما به نظر می رسد که هنوز یکی دو ماه زمان نیاز است تا کشورها، واکسن‌های سفارشی خود را تحویل بگیرند.

پروفسور شاهین اظهار کرده است که احتمالا تا فروردین سال آینده ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن به سراسر جهان منتقل شود. تازه از پس از تزریق از آن زمان است که می‌توان تاثیر واکسن کرونا را مشاهده کرد.

چند نکته در خصوص تزریق واکسن کرونا حائز اهمیت است، اولین نکته این است که هنوز مشخص نیست که آیا عملکرد این واکسن مورد تایید مقام‌های بهداشتی جهانی قرار می گیرد یا نه. نکته دوم این است که هنوز اطلاعاتی که نشان دهد این واکسن آیا بر سالمندان هم موثر است منتشر نشده است.این در حالی است که آن ها بیشتر از بقیه گروه‌های سنی در خطر این بیماری هستند.

نکته سوم اینکه مشخص نیست کسانی که تزریق  واکسن کرونا روی آن ها صورت می گیرد آیا همچنان ناقل ویروس به دیگران می‌توانند باشند یا خیر.

نکته چهارم آن است که این است که آیا این واکسن احتیاج به تزریق سالانه دارد یا فقط یک بار استفاده از آن کافی است تا فرد در تمام عمر به این بیماری ایمن شود.

آن طور که به نظر می آید شاهین پاسخ مشخصی برای این سوال‌ها ندارد. او ادعا کرد که چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بتوانند برای این سوال‌ها، پاسخی داشته باشند.

او همچنین گفته است که بعضی از افراد که در آزمایش این واکسن حضور داشتند، عوارض جانبی داشته‌اند. مثلا درد در ناحیه تزریق و تب. اما عوارض جانبی به حدی نبوده که آنها بخواهند آزمایش را متوقف کنند.

به جز واکسنی که این دو شرکت در حال ساخت آن هستند، ده شرکت دیگر هم واکسن‌هایی درست کرده‌اند که در مرحله آزمایش هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.