چنگیز جلیلوند درگذشت / کرونا جان اسطوره ای دیگر را گرفت

به گزارش چاپار نیوز، اخبار متفاوتی از وضعیت جسمانی چنگیز جلیلوند در فضای مجازی منتشر شده است، آخرین گزارش ها حاکی از آن است که دوبلور پیشکسوت کشورمان وضعیت نامناسبی دارد، برخی منابع خبر درگذشت او را تایید کردند و برخی دیگر هنوز معتقد بودند وضعیت او به شیوه ای نیست که گواهی فوت صادر شود و هنوز دستگاه ها به این هنرمند متصل است، تا این که چندی پیش خبر درگذشت این دوبلور مشهور توسط ناصر ممدوح ـ دوبلور و مدیر دوبلاژ ـ تایید شده است.

ممدوح اعلام کرد، متاسفانه خبر درگذشت آقای چنگیز جلیلوند صحت دارد. مرگ ایشان برای ما ضایعه بزرگی است.

او که از شنیدن این خبر به شدت متاثر بود جمله ای کوتاه را به حرف هایش افزود: زندگی تا بوده همین بوده است ولی این افرادی که از دست می دهیم واقعا ستاره های دوبله ایران هستند؛ خدا رحمتشان کند.

چنگیز جلیلوند که به مرد حنجره طلایی شهرت دارد، در ۶ آبان سال ۱۳۱۷ در شیراز متولد شد. وی در کودکی با دیدن فیلم «فاتح» با بازی جان وین و شنیدن صدای با صلابت زنده یاد محتشم که به جای این بازیگر، صحبت می‌کرد، به گویندگی علاقه‌مند شد. او کار خود را با گویندگی فیلم‌های خارجی آغاز و سپس به جای بازیگران ایرانی نیز صحبت کرد.

چنگیز جلیلوند با گویندگی به جای بازیگرانی مانند مارلون براندو، پل نیومن، محمد علی فردین، بهروز وثوقی و … خاطرات شیرینی برای طرفداران سینما ساخته است.

چنگیز جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد. او مدت ۲۰ سال را در آمریکا به سر برد اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌ بود.

این هنرمند که به تازگی ۸۲ ساله شده بود، همواره عاشق کشور خود بود و پیش از این گفته بود همین که چند روز از ایران دور باشد، بی‌تاب و بی‌قرار می‌شود. او همچنین در ویدئویی که همزمان با سالروز تولدش از سوی موزه سینما منتشر شد، گفته بود: امیدوارم خداوند تنی سالم به من ببخشد که بتوانم پاسخگوی محبت مردم‌مان باشم.

چنگیز جلیلوند مدتی بود که به دلیل ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ در بیمارستان بستری بود و آخرین خبرها از درگیری ۸۰ درصدی ریه اش به ویروس کرونا حکایت داشت و بعد از جنگیدن بسیار برای مقابله با این ویروس خطرناک دار فانی را وداع گفت.

جامعه هنری ایران با درگذشت چنگیز جلیلوند یک اسطوره دیگر را از دست داد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.