کشف دانشمند ایرانی ناسا؛ چرا فضانوردان دچار مشکلات سلامتی می شوند؟

به گزارش سایت چاپار نیوز، “افشین بهشتی” دانشمند ایرانی ناسا توانسته است پاسخی برای این سوال که چرا فضانوردان در فضا دچار مشکلات سلامتی می‌شوند، بیابد و بر اساس یافته های او ماهیت سلول‌های انسانی می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشد.

افرادی که مدت زمان طولانی در فضا می گذرانند، با خطر ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی و اختلالات خواب و دیگر مشکلات سلامتی مواجه هستند، اما دلیل آن چیست؟ دانشمندان ممکن است پاسخی برای این سوال یافته باشند.

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که میتوکندری که به نوعی نقش نیروگاه تولید انرژی سلول ها را دارد، ممکن است نقشی اساسی در این موضوع داشته باشد.

آزمایشات صورت گرفته روی موش ها نشان داده است که موش هایی که دارای مشکلات چشمی و کبدی هستند اغلب دچار اختلالات میتوکندریایی هم می باشند.

این در حالی است که “اسکات کلی” فضانورد ناسا ممکن است در اثر اختلالات میتوکندری با تغییر سیستم ایمنی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۱۵ روبرو شده باشد.

نمونه های به دست آمده از بسیاری از فضانوردان دیگر نیز نشان دهنده تغییر فعالیت میتوکندریایی در فضا هستند.

پلتفرم منبع آزاد ناسا موسوم به “GeneLab” در به دست آمدن این موفقیت بالقوه در فهم علت این که چرا فضانوردان دچار مشکلات سلامتی می شوند، نقشی موثر داشته است. این ابزار، حجم زیادی از داده های زیست شناسی فضایی را از سراسر جهان از جمله اطلاعات سلولی و همچنین دی ان ای، آر ان ای و پروتئین ها را گردآوری می کند. یافته ها نشان می دهند که فضانوردان در صورت اقامت طولانی مدت، به ویژه برای سفر به ماه و مریخ ممکن است با چالش‌های سلامتی قابل توجهی در فضا روبرو شوند. این کشف می‌تواند برای غلبه بر این مشکلات بسیار مهم باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.