چالش مومو چیست؟ ماجرایی که جان یک کودک ۱۱ ساله خوزستانی را گرفت

0 19

چالش مومو چیزی فراتر از یک مزاحمت ساده است؛ چرا که به صورت مستقیم سلامت روان افراد را هدف می‌گیرد و می‌تواند خطری برای جسم و جان افراد به ویژه دانش آموزان باشد.

مدتی است گوشی‌های همراه هوشمند، محل جولان موجود زشت و ترسناکی به نام مومو شده‌اند که در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد و دنبال شکار از میان دانش ‌آموزان است. مومو یک هیولای واقعی با صورت لاغر و استخوانی است که با چشم‌های گرد و قلمبه و‌ دهان منقار مانندش مو بر اندام سیخ می‌کند.

همین عکس مومو نیز به‌تنهایی وحشتناک است؛ چه رسد به این‌ که در گوشی‌های تلفن همراه جان بگیرد و به حرف بیاید و وقت و بی‌وقت دستورهای ترسناکی صادر کند. مومو روزهاست در کشور ما، با یک اکانت در واتس اپ‌ وارد لحظات تنهایی بچه‌ها در اینترنت و فضای مجازی می‌شود و چالشی به نام خودکشی را رهبری می‌کند.

در واقع مومو یک اکانت در اپلیکیشن واتس‌اپ است که ناگهان به فهرست اکانت‌های افراد وارد می‌شود.

طعمه چالش مومو اغلب دانش‌آموزانند که اول با روی خوش و سپس با پیام‌های ترسناک با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. ابتدا مومو از بچه‌ها می‌خواهد با او بازی کنند و برای شروع بازی به او پیام بدهند. این پیام آغاز مسیر تلخ و ترسناکی است که در آن این موجود زشت حرف از مرگ و خودکشی و کارهای غیر معمول می‌زند و کسی که پابه‌پایش پیش برود، بعید نیست دست به خودکشی بزند.

سکته قلبی کودک خوزستانی از هراس چالش مومو

خطر این اکانت ناخوانده به حدی است که پلیس فتای استان خوزستان آن را چالشی خطرآفرین توصیف کرده و نسبت به پیامدهای همراهی با آن هشدار داده‌ است.

گفته می‌شود چالش مومو در این استان یک قربانی نیز گرفته و دانش‌آموز ۱۱ ساله‌ای بعد از ورود به این چالش از شدت اضطراب دچار ایست قلبی شده و جان‌باخته است. البته جانشین فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان اهواز می‌گوید که تاکنون شکایتی در مورد فوت به علت چالش مومو به پلیس نرسیده و خانواده‌ای نیز با سامانه ۱۱۰ تماس نگرفته ولی به‌ هر حال مردم‌ باور کرده‌اند که مومو می‌تواند باعث مرگ کودکان شود.

چالش مومو یادآور چالش دلهره‌آور نهنگ آبی است که توانست دو دختر نوجوان اصفهانی را وادار به خودکشی کند. حال مومو همان دلواپسی‌ها را ایجاد کرده و با شدت بیشتری باعث نگرانی شده؛ چرا که در این روزهای کرونایی به بستر تحصیل دانش‌آموزان هجوم آورده و در لحظاتی که خانواده‌ها گمان می‌کنند بچه‌ها در حال درس خواندن هستند، دارد نقشه مرموزش را اجرا می‌کند.

از طرفی پیدا شدن سر و کله مومو در واتس‌اپ هم چالش دیگری است. این برنامه به دلیل نقاط قوتش تا حد زیادی جایگزین برنامه شاد شده و حال کارشناسانی که با این دوگانه آسیب‌زا روبه‌رو هستند، آرزو می‌کنند ای‌کاش نرم افزار شاد آن قدر بی‌نقص بود که تحصیل مجازی در ایران در بستر امن آن انجام می‌شد.

علیرضا چابکرو، کارشناس فضای مجازی وضعیت فعلی شاد و ایراداتش را ناشی از برخی کم‌کاری‌های مدیریتی می‌داند. البته او می‌گوید همین شاد با تمام اشکالاتش امن‌تر از بقیه نرم‌افزارهای غیربومی است ولی به هر حال اگر قرار باشد شاد جایگزین سایر برنامه‌های پرکاربرد شود، باید تقویت گردد.

خانواده‌ها به فرزندان‌شان آموزش بدهند

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا به خانواده‌ها توصیه می‌کند که بر تقویت سواد رسانه‌ای خود و فرزندانشان کار کنند و قدرت تحلیل مسائل را به دست بیاورند. علاوه بر این با آن‌ها درباره خطرات فضای مجازی صحبت کنند و به آن‌ها بیاموزند که در این فضا به هر کسی اعتماد نکنند و به هر پیام‌ ناشناس پاسخ ندهند.

وی با انتقاد از وضع موجود و گله از اینکه چرا سطح دسترسی فضای مجازی برای یک کودک دو ساله و یک فرد ۸۰ساله در کشور به یک اندازه است،‌ گفت: « چالش مومو آسیب‌زننده نیست، بلکه تهدیدکننده است و چند نفری که این چالش را در شهرهای جنوبی و جنوب‌ غربی کشور راه انداختند، در استان هرمزگان دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.»

شیوع کرونا و تعطیلی فیزیکی مدارس باعث شده خانواده‌هایی که قبلا به هیچ عنوان حاضر به حضور فرزندان کم سن و سال خود در فضای مجازی نبودند، اکنون با تحصیل مجازی بچه‌ها موافقت کنند. چالش مومو یک روز آمده و مثل سایر چالش‌های فضای مجازی یک روز هم می‌رود ولی یک نکته مهم را به یادگار می‌گذارد؛ با این مضمون که برای مقابله با چنین چالش‌هایی راهی به جز آموزش و تقویت رابطه بین اعضای خانواده وجود ندارد.

والدین باید در مورد چالش‌های فضای مجازی به فرزندان‌شان آموزش بدهند و به آن‌ها بیاموزند اکانت‌هایی مانند مومو واقعی نیستند و هر کسی می‌تواند پشت عکس مومو مخفی شود و هر حرفی بزند و هر کاری بکند. در واقع بچه‌ها به‌ویژه در سنین پایین‌تر باید یاد بگیرند و به یقین برسند که مزاحمانی مثل مومو، غریبه‌هایی هستند که نباید به آنها اعتنا شود. والدین حتی در این خصوص می‌توانند برای اثبات این که مومو هر کسی می‌تواند باشد، عکس پروفایل خود را به مومو تغییر دهند و جعل هویت توسط افراد مزاحم را به بچه‌ها آموزش بدهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.