تعارض منافع در آموزش و پرورش یکی از چالش‌های جدی در دولت آینده است

ابراهیم سحرخیز در گفت وگویی با اشاره به اینکه دامنه تعارض منافع نباید محدود به مدرسه داری مسئولان باشد، گفت: سازمان های وابسته به آموزش و پرورش و ارگان های وابسته باید مشمول قانون تعارض منافع شوند. قانون مدیریت درگیری منافع تمام بخشهای کشور را پوشش می دهد.

وی در مورد تعارض منافع در آموزش و پرورش افزود: به عنوان مثال، درباره صندوق ذخیره فرهنگیان، اطلاعات صندوق باید برای اعضا شفاف و دقیق باشد و مدیرانی که استخدام می شوند، خود مصداق تعارض منافع نباشند. نباید مدیریت شرکتهای وابسته به صندوق را به یک گروه، قشر و استان خاص بدهیم. مطالعات نشان می دهد که برخی از شرکتهای اقماری هنوز توسط مدیران بازنشسته اداره می شوند و یا شخصی که سالها کار کرده است به دلیل وابستگی که به کارمندان ستادی داشته در برخی از شرکتهای وابسته نفوذ کرده است. این یک نوع رانت است که افرادی بدون احراز صلاحیت لازم به صرف داشتن ارتباط در برخی شرکت‌ها منصوب شوند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز همینگونه است و باید به تعارض منافع در آموزش و پرورش به طور ویژه توجه کرد گفت: در حوزه تولید محتوا و کتب کمک درسی می‌تواند رانت‌هایی وجود داشته باشد زیرا موضوع به کنکور و آموزشگاه‌های خصوصی مرتبط می‌شود و نباید اجازه دهیم برخی مولفان موسسات کنکوری ارتباط بگیرند و از این رانت استفاده کنند.

سحرخیز ادامه داد: به عنوان مثال، اگر نویسنده ای قبل از انتشار کتاب درسی به ناشری بدهد و کتاب های درسی و کتاب های کار او زودتر در بازار توزیع شود، تضاد منافع است. قرار نیست مدارس حیاط خلوت مؤسسات کنکوری باشند؛ آنهم مؤسساتی که بدون پرداخت مالیات از تحصیل بسیار سود می برند. البته به نظر می رسد مجلس اخیراً مصوبه ای را در این زمینه تصویب کرده است که این نهادها نیز باید مشمول مالیات شوند.

وی همچنین به تعارض منافع در آموزش و پرورش در مدارس غیردولتی و مراکز آموزش از راه دور اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال صندوق کمک به مؤسسان مدارس غیردولتی تأسیس شده و علی رغم اعتباری که از بودجه ۱۴۰۰ به آن اختصاص داده شده، هنوز در بین بنیانگذاران توزیع نمی شود و هیچ شفافیتی در این زمینه وجود ندارد. این بخشنامه ها و آیین نامه ها باید به گونه ای اجرا شوند که کسانی که سمت مدیریتی دارند هیچ منافعی در آنجا نداشته باشند، زیرا معلمان را آزار می دهد.

وی گفت: تعارض منافع در آموزش و پرورش یکی از چالش های جدی است و من امیدوارم که دولت و وزیر آینده این مسئله را به عنوان یک خط قرمز در نظر بگیرند و اجازه ندهند افراد ذینفع مدرسه دار و امثال آن، مسئولیت را بر عهده بگیرند. صندوق ذخیره فرهنگیان باید مانند یک اتاق شیشه ای باشد و به معلمان اجازه دهد در انتخاب و حسابرسی مدیران شرکت کنند. افزایش اعتماد معلمان به صندوق ذخیره باعث افزایش تعداد اعضا می شود. در عین حال، باید کارایی صندوق افزایش یابد و نه تنها باید از بازنشستگی بهره مند شود، بلکه در هنگام اشتغال دارای مزایایی نیز باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.