چاقی دانش آموزان دبستانی زیر ذره بین/ ۱۴در صد نوآموزان اضافه وزن دارند

به گزارش چاپار نیوز، مهرزاد حمیدی معاون، معاون تربیت‌ بدنی و سلامت وزیر آموزش‌وپرورش در مورد مسئله چاقی دانش آموزان بیان کرد: رسالت ما در اجرای طرح کوچ مقابله باکم تحرکی و پرخوری دانش آموزان است چرا که با توجه به روند افزایش وزن کودکان و نوجوانان، آینده کشور با سونامی بیماری‌های غیر واگیر مواجه خواهد بود

او در جلسه آموزشی مدرسین طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان استان خراسان رضوی در مورد اهمیت توجه به روند افزایش وزن کودکان و نوجوانان، اظهار نظر کرد: در حال حاضر ١۴درصد نوآموزان درهنگام ورود به مدارس با چاقی و یا اضافه‌وزن روبه‌رو هستند.

چاقی دانش آموزان در اثر کم تحرکی است

او به سرمایه گذاری روی نگرش خانواده‌های دانش آموزان و افزایش آگاهی‌شان در این زمینه تاکید کرد و گفت: ٨٠ درصد مرگ‌ومیر کشورمان ناشی از بیماری‌های غیر واگیری چون بیماری‌های قلبی و عروقی فشارخون و… است که سرمنشأ بسیاری از آن‌ها چاقی و اضافه‌وزن است.

او در مورد صرف ۱،۵ درصد تولید ناخالص کشورها جهت مقابله با چاقی اظهار کرد: در کشور ما نیز هزینه دارو و درمان بیماری‌های غیر واگیر بخش قابل‌توجهی از بودجه حوزه سلامت کشور را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول در مورد توجه به پیشگیری از بیماری‌ها گفت: یکی از مسائل اصلی در این زمینه، پیشگیری از چاقی و اضافه‌وزن است، لذا با توجه به شرایط کرونایی موجود که با افزایش ریزه‌خواری دانش آموزان و تحرک کم آن‌ها روبه‌رو هستیم، درصد چاقی و اضافه‌وزن دانش آموزان رشد خواهد کرد.

حمیدی در مورد طرح کوچ به ‌صورت فرا سازمانی و با ایجاد احساس مسئولیت درونی در جامعه گفت: امیدواریم تمامی دستگاه‌های مسئول در اجرای موفق این طرح همکاری مؤثری با آموزش‌وپرورش داشته باشند.

او کاهش سه‌درصدی چاقی و اضافه‌وزن دانش آموزان را به‌عنوان نتیجه این طرح دانست و گفت: تناسب‌اندام، آمادگی جسمانی و چالاکی دانش آموزان به‌عنوان دستاوردهای این طرح محسوب می‌شود، همچنین از صرفه‌جویی میلیارد دلاری در مسئله درمان، کمک به امنیت ملی و پیشگیری از بیماری‌هایی که نسل آینده با آن‌ها روبه‌رو خواهد بود به‌عنوان پیامدهای اجرا این طرح می‌توان نام برد.

بازاریابی اجتماعی عنصر تأثیرگذار در اجرای مطلوب طرح کوچ

همچنین بر بازاریابی اجتماعی به‌عنوان عنصر تأثیرگذار در اجرای مطلوب طرح کوچ اشاره کرد و گفت: تغییر نگرش مخاطبان در مقیاس وسیع با کاهش رفتارهای نامطلوب و نهادینه‌سازی رفتارهای مطلوب از طریق رفع موانع و افزایش تسهیلات می‌تواند تا ٨۶درصد در تغییر رفتار افراد مؤثر واقع شود.

او در مورد تأکید بر نقش اساسی خانواده دانش آموزان در اجرای صحیح طرح بازاریابی اجتماعی توضیح داد: خانواده و مدرسه باید به‌صورت مشترک و در کنار هم طرح کوچ را اجرا نمایند.

وی گفت که نباید هرگز دانش آموزان با عبارات چاقی و اضافه‌وزن معرفی شوند و ادامه داد: رسالت ما در اجرای طرح کوچ مقابله باکم تحرکی و پرخوری دانش آموزان است.

حمیدی در مورد نقش مراقبین سلامت و دبیران تربیت‌بدنی در حفظ سلامت دانش آموزان در مدارس توضیح داد: مراقبین سلامت و دبیران تربیت‌بدنی باید با افزایش مطالعه و آگاهی‌های خود مرجع مشاوره در مدارس قرار گیرند و در صورت نیاز دانش آموزان را به پزشکان متخصص ارجاع دهند.

در پایان او گفت: هدف ما از اجرای طرح کوچ تغییر سبک زندگی غیرفعال و تغذیه نادرست دانش آموزان به سبک زندگی فعال و تغذیه سالم ایشان است.

 

این ها را هم ببینید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.