آخرین یافته های محققان درباره پیشگیری از کرونا با ترکیب چند پادتن

0 17

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که ممکن است ترکیب چند پادتن به دست آمده از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بتواند مانع ورود کروناویروس به سلول‌ها شده و در پیشگیری از کرونا موثر باشد.

پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن (UWMC) در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که ترکیبی از پادتن‌های بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ می‌تواند به شناسایی و مسدود کردن دستگاه عفونت کروناویروس کمک کرده و جلوی ورود آن را به سلول‌های بدن فرد بگیرد. هر یک از انواع پادتن‌‌ها در این ترکیب، این کار را به طور متفاوتی انجام می‌دهند.

پژوهشگران در بررسی خود نشان دادند که دوزهای کمی از این پادتن‌ها می‌تواند از تکثیر کروناویروس در ریه‌های همسترهایی که در معرض کروناویروس قرار می‌گیرند، پیشگیری و این موجودات را در برابر عفونت محافظت کند.

مزیت این ترکیب پادتنی این است که شاید بتواند از جهش‌های طبیعی کروناویروس که طی دوره پاندمی آن برای فرار از درمان رخ می‌دهد، پیشگیری کند. از آنجایی که در دوره همه‌گیری کروناویروس، تفاوت‌هایی در دستگاه عفونت آن کشف شده، شاید استفاده از ترکیب پادتن‌ها بتواند به طیف وسیعی از این تنوع ویروسی را خنثی کند.

ترکیب پادتن علاوه بر پیشگیری از کرونا به درمان هم کمک می‌کند

به نظر می‌رسد که حضور پادتن‌ها علاوه بر پیشگیری از کرونا و ورود ویروس به سلول‌های میزبان، بتواند با عفونت سلول‌های ایمنی مقابله کند. پژوهشگران در مقاله حاصل از این بررسی نوشتند: ما باور داریم که شاید استفاده از چند مکانیسم متمایز و مکمل بتواند مزایای بیشتری برای کاربردهای بالینی داشته باشد.

پژوهشگران توانستند نحوه عملکرد پادتن‌ها در سطح مولکولی را به واسطه بررسی‌های تغییرات میکروسکوپی صورت گرفته در دستگاه عفونت ویروس تعیین کنند. آن‌ها در این پروژه، ساختار مولکولی و مکانیسم عفونت انواع کروناویروس و ویروس‌های دیگر را بررسی کرده‌اند.

یکی از دو پادتن کشف شده می‌تواند علاوه بر پیشگیری مستقیم از تعامل ویروس کرونا با گیرنده میزبان، دستگاه عفونت را در یک ساختار غیرفعال قفل کند؛ بدین ترتیب کروناویروس جدید نمی‌تواند با غشای سلول میزبان ترکیب شود. در صورت عدم ترکیب ویروس با غشای سلول میزبان، کرونا دیگر توان تجزیه شدن و رساندن آران‌ای خود به سلول را نخواهد داشت.

یافته‌های پژوهش این گروه از محققان، در مجله Science به چاپ رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.