پیشگیری از سرطان با انجام دادن این کارها میسر است

دکتر شهاب مستوفی در گفت وگویی، با اشاره به هفته پیشگیری از سرطان اظهار داشت: هر ساله جنبش ملی مبارزه با سرطان با شعار “سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید” از تاریخ یک بهمن شروع و یک هفته ادامه دارد.

مستوفی یکی از اهداف این پویش را افزایش آگاهی و مشارکت مردم در مورد پیشگیری از سرطان و راه های بهبود شیوه زندگی دانست و گفت: از دیگر اهداف این پویش ممکن است می توان به اهمیت تشخیص سریع و زودرس سرطان، اصلاح تصورات غلط مردم در مورد سرطان، از جمله عدم علاج آن و جلت مشارکت سیاست گذاران و مجریان سلامت در کنترل عوامل خطر سرطان با تأکید بر مشکلات منطقه ای اشاره کرد.

رئیس مرکز بهداشت البرز اظهار داشت: در هفته ملی مبارزه با سرطان، مطابق با شرایط اپیدمی کووید ۱۹ برنامه های مختلفی از جمله برنامه های اطلاع رسانی و آموزشی به صورت مجازی و  با رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز بهداشتی درمانی شهرستان و مراکز خدمات جامع سلامت انجام خواهیم داد. علاوه بر این، پخش برنامه های رادیو و تلویزیون با همکاری صدا و سیما، اطلاع رسانی و آموزش دانش آموزان و والدین با همکاری آموزش و پرورش، انتشار مطالب آموزشی با همکاری شهرداری در سطح شهر و … انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت استان به ترتیب سینه، پروستات، روده بزرگ، معده و پوست است که توسط دبیرخانه ثبت سرطان در معاونت بهداشتی دانشگاه استخراج شده است. طبق آخرین آمار، در سال ۱۳۹۴، ۲۷۷۴ سرطان در استان ثبت شده است که از این تعداد ۱۳۰۵ مورد(۴۷٪) سرطان در زنان و ۱۴۴۹ مورد(۵۳٪) در مردان رخ داده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز در رابطه با اقدامات انجام شده در سال های اخیر گفت: از سال ۱۳۹۵، غربالگری سه سرطان شایع سینه، روده بزرگ و دهانه رحم به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت استان انجام می شود و در صورت شناسایی بیماران با علائم و نشانه های مثبت در غربالگری، به مراکز درمانی ارجاع می شوند. شهروندان عزیز با شرایط سنی زیر می توانند از خدمات غربالگری و تشخیص به موقع سرطان بهره مند شوند:

غربالگری رایگان برای افراد ۵۰-۶۹ ساله برای تشخیص سرطان روده

غربالگری رایگان برای زنان ۳۰-۶۹ ساله برای تشخیص سرطان سینه

غربالگری رایگان برای زنان ۳۰-۵۹ ساله برای تشخیص سرطان دهانه رحم

مستوفی در پایان به اقدامات اساسی در پیشگیری از سرطان اشاره کرد و اظهار داشت: برای جلوگیری از سرطان باید از استعمال دخانیات پرهیز کرد، فعالیت بدنی منظم انجام داد، وزن خود را در حالت ایده آل نگه داشت، یک رژیم غذایی سالم داشت و از خود در برابر عفونت ها محافظت کرد، از پوست خود محافظت کرد، اصول ایمنی در خانه و محل کار را دنبال کنید و زندگی روانی معنوی سالمی داشت.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.