محرومیت داور زن فوتبال به دلیل جامعه شناسی و پژوهشگری

به گزارش چاپارنیوز،با اشاره به محرومیت داور زن فوتبال و نیز گفت داوری در فوتبال ایران دشواری های بسیاری دارد. دستمزدهای ناچیزی که بعضاً تأخیر دارند، نداشتن بیمه و امنیت شغلی تنها بخشی از مشکلاتی است که داورها با آن روبرو هستند. از طرف دیگر، سیاست سکوت توسط فدراسیون فوتبال و کمیته داوران باعث شده است که بسیاری از این مشکلات وارد عرصه رسانه شوند و به مطالبه ای برای بهبود وضعیت این بخش از جامعه ورزشی تبدیل نشوند.

کمیته داروران اخیراً تهدید به محروم کردن آسو جواهری به طرز عجیبی کرده است زیرا او در کنار داوری به تحصیلات دانشگاهی نیز می پردازد. جواهری از باتجربه ترین داوران فوتبال زنان است، دکترای جامعه شناسی اقتصادی دارد و در پایان نامه دکترای خود به بررسی اقتصادی سیاسی فوتبال ایران پرداخته است. وی همچنین در زمینه مطالعات جنسیت، ورزش، تبعیض و نابرابری نیز تحصیل و تحقیق کرده و حتی چندین کتاب تألیف و ترجمه کرده است، اما با انتخاب بین داوری و پژوهشگری توسط کمیته داوران روبرو شده است.

آخرین دیداری که آسو جواهری در لیگ برتر قضاوت کرده مربوط به دیدار سپاهان اصفهان و نماینده البرز در هفته پنجم لیگ است و هنوز به او ابلاغی نشده است. به نظر می رسد کمیته داوران مانند گذشته تحریم هایی را بدون هیچ حکمی و تنها با کنار گذاشتن از داوری در لیگ اعمال کرده تا در صورت اعتراض جایی برای دفاع از خود داشته باشد. تاریخچه محرومیت ۳۰ داور زن فوتبال هنوز فراموش نشده است که بدون هیچ حکمی مدت ها از داوری در لیگ کنار گذاشته شدند.

جواهری در پاسخ گفت: “من نمی دانم محرومیت است یا چیزی از این قبیل، اما در تابستان، پس از چندین مقاله و مصاحبه تحلیلی، آنها یک بار تهدید کردند که من را محروم می کنند و به گفته رئیس دپارتمان، نامه محرومیت من به دبیرکل را صادر شده است، بعد از آن رئیس دپارتمان داوری گفت دیگر حق مصاحبه نداری و اگرچه گفتم که من از قوانین مطلع هستم و در مورد داوری یا مسابقات لیگ زنان مصاحبه فنی نداشته ام، اما او با لحنی بد و بسیار عصبانی پاسخ داد که به طور کلی حق گفتن و نوشتن در مورد فوتبال زنان و همان موضوعاتی که نوشته ای را نداری، مگر اینکه انتقادی به تبعیض و نابرابری جنسیتی در فوتبال ایران نداشته باشی، گفتم من جامعه شناسم نه مداح، او همچنین گفت پس شما باید بین داوری و پژوهش یکی را انتخاب کنی. ادامه دادم طبق کدام قانون و آیین نامه که پاسخ داد: فیفا گفته است. من ادامه دادم که من در قوانین فیفا چیزی ندیدم، سرانجام وی گفت: همین است کار شما با داوری تداخل دارد، اگر می خواهید چنین بنویسید، باید بین داوری و پژوهش گری یکی را انتخاب کنی.

جواهری در پاسخ به اینکه آیا او واقعاً محروم شده است یانه، گفت: “من نمی دانم این محرومیت است یا نه، اما بعد از آخرین جلسه آزمایشی ام در فصل جاری لیگ، من بار دیگر در این مورد با آقای سهرابی صحبت کردم که فعالیت تحقیقی من تداخلی با داوری ندارد و او بر موضع قبلی اصرار داشت، با این وجود، از آن زمان به بعد، علی رغم رضایت ناظر فنی از آخرین بازی ام، هیچ ابلاغی برای قضاوت نداشته ام و طبیعتاً دلیل عدم حضور من در داوری، فنی نیست. “

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.