رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت کارانه به کادر درمان خبر داد

0 14

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در لایو اینستاگرام صفحه شخصی خود در خصوص اقدامات این سازمان برای کادر درمان و فرهنگیان شامل پرداخت کارانه به کادر درمان و همچنین پرداخت پاداش بازنشستگان گفت: « براساس قانون ۳۴ و ۳۵ برنامه و بودجه وظیفه بررسی دستگاه‌هایی که از دولت بودجه می‌گیرند، بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است که این سازمان همین کار را در همه نهاد‌ها از جمله بهداشت و درمان انجام داده است.»

پرداخت پاداش بازنشستگان آغاز شد

وی توضیح داد: «در وهله اول شکایات فرهنگیان درباره طرح رتبه بندی معلمان به گوش بنده رسید. با بررسی این موضوع در جلسات مختلف به این نتیجه رسیدیم که شکایات این گروه به حق بوده و در حال حاضر خوشبختانه مشکلات‌شان برطرف شده است.»

نوبخت درخصوص پرداخت پاداش بازنشستگان اظهار داشت: «پس از آن، بازنشستگان را به حل مشکلات دعوت نمودیم و با نمایندگان این گروه قوانین متناسب سازی حقوق‌ها را بررسی کردیم. قول داده‌ایم که پیش از مهرماه، پرداخت پاداش بازنشستگان را شروع کنیم که خوشبختانه این قول از ابتدای این هفته با پرداخت ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان محقق شده است.»

منابع مالی برای پرداخت کارانه به کادر درمان تامین شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده وزارت بهداشت کمبود نیرو بود، تاکید کرد: «بعد از اینکه ۱۰ هزار تخت به بیمارستان‌ها افزایش یافت، خوشبختانه امسال مجوز استخدام ۲۲ هزار پرسنل و کادر درمان به وزارت بهداشت داده شده که اولویت، جذب نیروهای شرکتی و رسمی شدن قرارداد آن‌ها با برگزاری آزمون است.»

وی در ادامه درخصوص پرداخت کارانه به کادر درمان توضیح داد: « سازمان برنامه و بودجه وظیفه‌ای در قبال پرداخت کارانه به کادر درمان ندارد و در اصل سازمان‌ها موظف هستند از منابع اختصاصی‌شان نسبت به تامین آن اقدام کنند؛ اما در حال حاضر با شرایط خاصی که در نتیجه پاندمی کروناست، کسب درآمد اختصاصی محقق نشده و استثنائا این سازمان تامین این مبالغ را عهده‌دار شده است.»

محمدباقر نوبخت ضمن تاکید بر پیش بینی اقدامات لازم برای پرداخت کامل فوق‌العاده ویژه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: «گزارش شده که بعضی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۲ ماه پرداخت کارانه به کادر درمان را به تعویق انداخته‌اند؛ لذا ما نیز با اولویت رفع نیاز چنین مراکزی وارد عمل می‌شویم. خوشختانه منابع مالی تامین شده و این نهادها از فردا می‌توانند پرداخت‌ها را آغاز کنند.»

همه اعضای وزارت بهداشت کارانه دریافت می کنند

نوبخت با اشاره به اینکه تنها بخشی از این کادر وزارت بهداشت از این کارانه استفاده می‌کنند و باید عدالت در پرداخت کارانه به کادر درمان رعایت شود، توضیح داد: «با این حال در نهایت به این نتیجه رسیدیم که همه کارکنان وزارت بهداشت و درمان کارانه دریافت کنند. البته حقوق کادر درمان هم با افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان دولت در اسفندماه ۹۸، چند میلیون تومان افزایش داشته است.»

وی تاکید کرد: «کارانه فوق العاده ویژه فقط به گروه خاصی در وزارت بهداشت تعلق نمی‌گیرد و سازمان برنامه و بودجه موظف است در این زمینه احقاق حق کند. البته در این خصوص باید توانایی وزارت بهداشت را هم در نظر داشت.»

به گفته نوبخت، براساس بند ۱۰۲ احکام متفرقه بودجه ۱۳۹۹ هر دستورالعمل، بخشنامه، ضرایب و افزایش حقوق و … باید در چارچوب قانون و تایید سازمان برنامه و بودجه اجرا شود. البته لازم به ذکر است که عالی‌ترین مقام وزارتخانه و دستگاه اجرایی عهده‌دار این مسئولیت است و سازمان برنامه و بودجه صرفا حمایت مالی می‌کند. در واقع این سازمان اختیار ورود به ۱۰ درصد تغییر را در ردیف‌های بودجه دارد و بعد از آن باید به وزارت بهداشت و درمان اختیار لازم را بدهد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: «بر این اساس در روزهای آینده طی بخشنامه‌ای این مجوز را به وزارت بهداشت می‌دهیم که کسانی که از فوق العاده ویژه پرداخت کارانه به کادر درمان استفاده نکرده‌اند، بهره‌مند شود. با این وجود زمان انجام این کار به وزارت‌ خانه و توانایی آن در اجرا ظرف چند ماه آینده بستگی دارد. گفته شده وزارت بهداشت و درمان از مهر یا آبان احکام پرسنلی کارکنان را متناسب با فوق العاده ویژه اصلاح و هر زمان که منابع مالی تامین شود، این موارد را پرداخت خواهد کرد.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: «در نظرات صفحه اینستاگرامی من شاهد مطالباتی از سوی بعضی از اعضای سازمان زندان‌ها بوده‌ایم که در دو هفته آینده فرصتی برای این سازمان خواهیم گذاشت تا مطالبات‌شان عنوان و بررسی شود.»

در پایان نوبخت سخنان خود را چنین به اتمام رساند که لحظه شماری می‌کنم عمر این دولت تمام شود و به دانشگاه و شغل معلمی‌ام برگردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.