پرداخت دیه هواپیمای اوکراینی متفاوت از پرونده کیفری

به گزارش خبری چاپار نیوز سعید خطیب زاده ، سخنگوی دستگاه دیپلماسی طی نشست خبری قبل از ظهر روز دوشنبه مورخ ۱۵ دی‌ماه ۹۹ خود با گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی وحادثه هواپیمای اوکراینی اعلام کرد : علیرغم شیوع کرونا با حضور تمامی چهره های مقاومت در ایران و در منطقه بزرگداشت درخوری برای ایشان برگزار شد. انشالله روح این شهید با صالحان محشور باشد.

افزایش تعاملات بین ایران وایروان

سعیدخطیب زاده با اشاره به گاهشمار وزارت خارجه طی یک هفته گذشته، بیان کرد:۱۲ دی ماه گفت‌وگوی تلفنی آقای ظریف با همتای کویتی‌اش را داشتیم که راجع به مسائل  و تنش‌های منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. ۱۰ دی ماه نیز سفر آقای عراقچی به قطر انجام شد که راجع به آخرین تحولات خلیج فارس گفت‌وگو شد.

سخنگویی دیپلماسی اضافه کرد: ۹ دی ماه تماس تلفنی آقای ظریف با همتای قطری‌اش را داشتیم که راجع به مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند؛ مهمترین موضوع پیام آقای دکتر ظریف این بود که عواقب هرگونه ماجراجویی در منطقه را به عهده واشنگتن دانست. همچنین ۸ دی ماه تماس وزیر خارجه ارمنستان با آقای ظریف را داشتیم در موضوع قره باغ، تحولات ارمنستان و وضعیت آتش‌بس و همچنین موضوعات دوجانبه گفت‌وگو شد و در ماه‌های آتی شاهد رفت و آمد بیشتری بین دو کشور و همچنین سایر کشورهای منطقه خواهیم بود.

جزییات پرداخت دیه هواپیمای اوکراینی

این مقام سیاسی در رابطه با پرداخت غرامت به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در سالگرد سقوط این هواپیما اعلام کرد: عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار فاجعه هواپیمای اوکراینی که بسیاری از فرزندان این مرز و بوم در آن پرواز حضور داشتند، دارم. مصوبه دولت ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این پرواز است. نکته بسیار مهم این است که همان طور که در بند آخر این تصمیم آمده است این موضوع هرگز جایگزین پرونده کیفری نیست. پرونده مسببین و متهمین که موجب به وجود آمدن این حادثه بودند، در حال پیگیری است و در روزهای آتی به سرعت مثل همه ابعاد دیگری که تا امروز جمهوری اسلامی و سازمان‌ها و نهادهای مسئول به دقت پیگیری کردند اطلاع‌رسانی خواهد شد. پرونده کیفری با جدیت در حال پیگیری است و بخش پرداخت دیه متفاوت از پرونده کیفری است.

ناخرسندی از رای همسایگان در سازمان ملل

سعید خطیب زاده درمورد آخرین تلاش‌های آمریکا در سازمان ملل علیه ایران و رای ممتنع برخی متحدین ایران اضافه کرد: آمریکا باز هم در طرح‌های خودش علیه ایران در سازمان ملل ناکام ماند که  انزوای آمریکا را نشان می دهد. علی‌رغم اینکه تحریم ایران به شکست مفتضحانه‌ای برای واشنگتن تبدیل شد. ما ناخرسندی خود را به همسایگان اعلام کردیم، همانطور که نخست وزیر عراق نیز یه این موضوع  واکنش نشان داد. خود کشورهای منطقه بهتر می دانند که سرکشی‌های آمریکا چقدر به ضرر مردم این منطقه بوده است.

 به دنبال تنش نیستیم وتحرک‌های آمریکا را با دقت زیر نظر داریم

رئیس اداره دیپلماسی عمومی وزارت کشور دررابطه با حضور مجدد ناو هواپیمابر آمریکایی‌ها به خلیج فارس گفت:  اقدامات، تحرکات و برخی شیطنت‌های ایالات متحده محرز است. دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی ما بر تحرکات به ظاهر پنهان ایالات متحده در عراق و منطقه اشراف کامل دارند و پیام‌های لازم نیز با صراحت و شفافیت از مجاری مختلف به آنها و  به کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس داده شده است که در دام چنین شیطنت‌هایی نیفتند. ما تحرک‌ها را با دقت زیر نظر داریم و همانطور که بارها گفته‌ایم و اقای ظریف تاکید کردند به طور مشخص نشان داده می شود عوامل و متحدین رژیم اشغال گر قدس در برخی از تنش‌ها به ویژه در عراق هیچ ابایی ندارند که باخون آمریکایی به برخی اهداف خودشان برسند. جواب ما این است که به دنبال تنش نیستیم اما در حفاظت از کیان و منافع خودمان لحظه‌ای تردید نمی‌کنیم.

نظرمردم عراق در مورد سردار سلیمانی

وی در خصوص اظهارات اخیر مقامات عراقی در مورد سردار قاآنی بیان کرد: من باید اظهارات مشاور نخست وزیر عراق را ببینم، اما جایگاه حقوقی‌اش را نمی دانم.  نخست وزیر عراق بارها از جایگاه حقوقی اظهار کردند که سردار سلیمانی با دعوت دولت عراق به این کشور سفر کرده بودند  که در خاک عراق و در فرودگاه بغداد و نه در مرز کشورها، مورد حمله تروریستی واقع شدند؛ بعید می‌دانم که جز این اظهار نظر در جایگاه حقوقی مسئولان عراقی اظهارات دیگری وجود داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد:مردم عراق نشان دادند که چقدر قدردان سردار سلیمانی هستند.  زمانی که داعش به پشت شهرهای مختلف آنها رسیده بود، درخواست کمک کردند و در حالی که کشورهای اروپایی فکر می‌کردند در کدام مرحله می‌توانند کمک کنند، این سردار ما بود که با تمام قوا حضور پیدا کرد و داعش را شکست داد و این در حافظه مردم عراق و منطقه باقی می ماند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.