چگونه از پاییز و زمستان کرونایی گذر خواهیم کرد؟

0 16

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نسبت به رعایت پروتکل‌های موثر برای گذر از پاییز و زمستان کرونایی پیش رو هشدار داد.

دکتر امین سعیدی ضمن اشاره به سوالات متعدد اقشار مختلف جامعه درمورد چگونگی گذر از پاییز و زمستان کرونایی با وجود همزمان دو بیماری کرونا و آنفلوآنزا گفت: «این روزها مردم در سراسر دنیا با سوالات و اما و اگرهای بسیاری برای گذر از دو فصل سرد پیش رو مواجه هستند که پاسخگویی علمی به این پرسش‌ها به آگاهی بخشی جامعه به طور قابل توجهی کمک خواهد کرد».

وی با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در پیشگیری و ابتلا به بیماری کرونا ندارد، اظهار داشت: «مردم به جای اینکه به دنبال واکسن آنفلوانزا باشند، همچنان باید بر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی اهتمام ورزند».

البته این متخصص بیماری‌های داخلی ضرورت استفاده از واکسن آنفلوانزا توسط افراد با بیماری‌های زمینه‌ای را یادآور شد و گفت: «توصیه می‌کنیم فقط افرادی که دارای بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، تنفسی کلیوی و یا کبدی هستند، افراد با نقص ایمنی که شیمی درمانی می‌شوند و یا دیابت کنترل نشده دارند و همچنین زنان باردار واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند».

وی در ادامه بیان کرد: «تقاضای‌ اکثریت مردم برای تهیه واکسن آنفلوآنزا باعث می‌شود که نیازمندان واقعی به این واکسن در تامین آن در آینده نزدیک محروم بشوند».

ابتلای مجدد به کرونا چقدر شدید و یا خفیف‌ تر است؟

سعیدی با یادآوری باورهای اشتباه و غلط نسبت به درمان و پیشگیری از کرونا در پاییز و زمستان کرونایی افزود: «بخور جوش شیرین و گلاب، استفاده از مواد مخدر و مشتقات آن و عنبرنسارا هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا و یا بهبودی از کرونا ندارند و حتی می‌تواند عوارض متعددی از جمله بینایی، تنفسی و مخاطی در افرادی که از بخور جوش شیرین استفاده کردند، برای بعضی بیماران به همراه داشته باشد».

وی در پاسخ به علت ابتلای مجدد بهبود یافتگان کووید ۱۹ تصریح کرد: «ابتلای مجدد به کرونا تنها در بیمارانی دیده می‌شود که در ابتلای اول، بدنشان به مقدار کافی آنتی بادی مناسب علیه کووید نساخته باشد. ابتلای مجدد به کرونا به معنای ابتلای شدید تر و یا خفیف تر هرگز نیست».

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت خودداری از ترس و اضطراب بیش از حد را مورد تاکید قرار داد و گفت: «بسیاری از بیماران، ترس و اضطراب ابتلای مجدد با علائم شدیدتر دارند؛ در صورتی که باید به این نکته توجه داشت که اصلا هیچ آمار، ارقام و یا نتیجه‌ای در دنیا مبنی بر شدیدتر شدن علائم در ابتلای مجدد وجود ندارد».

این متخصص بیماری‌های داخلی رعایت بهداشت فردی و جمعی را در پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا مشترک عنوان کرد و افزود: «روش‌های پیشگیری از آنفلوآنزا هم تقریبا همان راه‌های پیشگیری از کروناست و مردم باید در فصل پاییز و زمستان کرونایی پیش رو رعایت بهداشت فردی و جمعی را دوچندان مدنظر قرار دهند».

چگونه کرونا و آنفلوانزا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

سعیدی با اشاره به تاثیر سردی هوا و تغییر زندگی در روند ابتلا به بیماری‌های واگیردار، توضیح داد: «با سرد شدن هوا، مردم بیشتر در فضاهای گرم و سربسته تجمع خواهند کرد و همین امر شاید ابتلا به این دو بیماری را افزایش دهد؛ لذا به مردم توصیه می‌کنیم به این نکته توجه داشته باشند که هرگونه علائم سرماخوردگی و یا شبه سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنند؛ مگر اینکه خلاف آن ثابت بشود».

این متخصص بیماری‌های داخلی تاکید کرد که مواردی مانند اضطراب، استرس و یا وسواس فکری و عملی باعث می‌شوند سیستم ایمنی بدن دربرابر هرگونه ویروسی تضعیف شود؛ از این رو توصیه می‌شود مردم از وسواس بیش از حد نسبت به ابتلا به این بیماری‌ها پرهیز کنند.

وی مصرف مواد غذایی تازه را برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز و زمستان کرونایی موثر دانست و گفت: «تاکنون هیچ دارو و ماده غذایی خاصی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در دنیا ثابت نشده؛ اما با این وجود محققان توصیه می‌کنند که بیماران از گیاهان و مواد غذایی تازه برای تقویت سیستم ایمنی خود استفاده کنند».

سعیدی در پایان با ابراز امیدواری از جدیدترین یافته‌های دانشمندان نسبت به تهیه واکسن کرونا خاطرنشان کرد: «خبرهای خوبی درمورد مراحل آزمایشی واکسن از سراسر جهان به گوش می‌رسد اما مردم باید آگاه باشند که پاییز و زمستان پیش رو را به احتمال زیاد بدون واکسن کرونا پشت سر خواهیم گذاشت و شاید دستگیر این فصل از سال‌ جاری نشود».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.