پاسخ ظریف در خصوص خبر پایان قهر وزیر امور خارجه از دولت

0 15

بعد از اینکه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارحه ایران به مدت یک ماه در جلسات هفتگی دولت در روز‌های یکشنبه و چهارشنبه حاضر نمی‌شد، او در آخر تصمیم گرفت، امروز با حضور در جلسه هیات دولت به حواشی پیش آمده درباره قهر وزیر امور خارجه از دولت پایان بدهد. آخرین بار که وزیر امور خارجه و رئیس دستگاه دیپلماسی در جلسه دولت حضور یافته بود، به ۲۲ مرداد بازمی‌گردد. از آن روز تاکنون وی در جلسات دولت و ستاد ملی کرونا حاضر نشده بود.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، تقریبا سه هفته بعد از حضور نیافتن محمد جواد ظریف در جلسه دولت، شایعه‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مبنی بر قهر وزیر امور خارجه با جلسات هیات دولت منتشر گردید و حتی خبرهایی در باره استعفا و کناره گیری رئیس دستگاه دیپلماسی از دولت هم به گوش می‌رسید.

قهر ظربف از دولت

واکنش ظریف در خصوص خبر قهر وزیر امور خارجه از دولت

چند روز پیش، جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای برای پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره برخی اخبار و حواشی منتشر شده در زمینه علت عدم حضور وی در جلسات هیات دولت اعلام کرد: در شرایطی که رژیم ترامپ و صهیونیست‌ها تمامی تلاش خود را برای فشار اقتصادی، سیاسی و امنیتی بر جمهوری اسلامی ایران بسیج کرده‌اند، بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران، شبانه روز تمام وقت خود را برای ناکام کردن این تلاش‌ها اختصاص داده‌ایم و از هیچ اقدامی برای سربلندی کشور و برافراشته‌ ماندن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی بر فراز سفارتخانه‌های ایران در سراسر جهان کوتاهی نکرده ایم، بلکه با دیپلماسی فعال و مبتکرانه حتی در شورای امنیت ملل متحد، این پرچم مقدس را همچون خاری در چشمان آمریکا و اذنابش نشانده‌ایم.

همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه سخنان خود افزود: در این راه سخت، اما پرافتخار اگرچه ابزار مناسب و متناسب نیاز است، اما هیچ وقفه و کم کاری نخواهیم داشت و برای تامین منافع ملی از هر کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

مقصر اصلی قهر وزیر امور خارجه از دولت هم پاسخ داد

در پی سخنان جواد ظریف درباره این اتفاق، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور که برخی منابع او را به عنوان یکی از مقصران اصلی قهر وزیر امور خارجه از دولت می دانند، درباره شایعات مربوط به علت عدم حضور وزیر امور خارجه در جلسات اخیر هیأت دولت اذعان داشت: آقای ظریف به دلیل کاری که برایشان پیش آمده در جلسه امروز نبودند و هفته گذشته نیز در مسافرت بودند. آقای ظریف در جلسه روز یکشنبه حضور داشتند.

طبق برخی شنیده ها و اخبار منتشر شده در رسانه ها علت این اتفاق به دلیل برخی اظهارنظرها، موضع گیری‌ها و دخالت‌های رئیس دفتر رئیس جمهور و همچنین اختلافاتی که وزیر امور خارجه با رئیس جمهور در مورد این گونه موضوعات داشته است، موجب گردید تا او تصمیم بگیرد مدتی از سمت خود کناره گیری کرده و در جلسات دولت حضور نیابد.

قهر جواد ظریف از هیات دولت برای بار سوم

بعد از این که «محمد جواد ظریف» رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ـ که با وجود انجام وظایف خود در وزارتخانه، به خاطر پاره ای از اختلافات در یک ماه گذشته در جلسات هیات دولت حضور نیافته بود ـ در آخر تصمیم گرفت که امروز ۱۹ شهریور در این جلسه شرکت کند و این امر حاکی از حل و فصل احتمالی اختلافات و پایان قهر وزیر امور خارجه از دولت می باشد.

محمد جواد ظریف پیش از این نیز دو بار تصمیم به استعفا گرفته بود؛ یک بار به دلیل غیبت او در دیدار مشترک روحانی و بشار اسد و یک بار هم به دلیل تضعیف سمت وزیر امور خارجه و وزارتخانه تحت مدیریت در سریال «گاندو». قهر یک ماهه اخیر وزیر امور خارجه از هیات دولت، سومین باری بود که موضوع کناره گیری رئیس دیپلماسی کشور به صورت جدی مطرح گردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.