تحلیل شرایط کنونی آمریکا؛ زندگی سیاسی ترامپ به پایان رسیده است؟

یک استاد دانشگاه ضمن بعید دانستن احتمال پایان زندگی سیاسی ترامپ گفت: ترامپ کماکان فرد پرطرفداری است، در انتخابات اخیر آمریکا حدود ۷۵ میلیون رای داشت. هرچند این روزها به دلیل اتفاقات اخیر و اشغال کنگره توسط طرفدارانش تا حدی جایگاه او متزلزل شده است، اما به سرعت می‌تواند این‌ جایگاه را دوباره احیا کند.

دکتر احمد فاطمی نژاد در گفت وگویی ، با اشاره به تنش های هفته گذشته در ایالات متحده ، ضمن اینکه این رویداد را بی سابقه خواند ، گفت: “تنش های هفته گذشته در آمریکا یک ضربه بزرگی به اعتبار و توانایی ترامپ در بحث با دموکرات ها وارد کرد. ” این اتفاق باعث شد جمهوری خواهان ترامپ را تنها بگذارند. زیرا آنها احساس می کردند دموکراسی آمریکا در خطر است. حتی کسانی که قبلاً از اتهامات کلاهبرداری ترامپ حمایت می کردند ، احساس خطر کردند.

وی تنش ها را “بهترین رویداد ممکن برای دموکرات ها” توصیف کرد و با ذکر احتمال پایان زندگی سیاسی ترامپ افزود: “این وقایع باعث شده بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه نیز موضوع تقلب در انتخابات را منتفی کنند و این یک موفقیت بزرگ برای دموکرات ها بود که سرانجام توانستند بدون مشکل از این مرحله عبور کنند. ” با این حال ، در گذشته ، تصویب انتخابات توسط کنگره همیشه یک امر تشریفاتی بود و فقط در این دور از انتخابات به دلیل ادعاهای ترامپ بسیار داغ بود.

این عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی ادامه داد: ارتباط جمهوری خواهان با دموکرات ها باعث شد دموکرات ها به فکر براندازی ترامپ در روزهای باقی مانده از دولت وی باشند. دو پیشنهاد مطرح شد ، اولین پیشنهاد این بود که طبق ماده ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده ، کابینه به همراه معاون رئیس جمهور ترامپ خواستار برکناری وی شدند و سپس به تأیید کنگره برسد که مایک پنس ، علی رغم حمایت از دموکرات ها ، در این مورد با آنها مخالفت کرد.

موضوع استیضاح ترامپ منتفی است

فاطمی نژاد افزود: در برنامه دوم ، دموکرات ها مبحث استیضاح ترامپ در کنگره را مطرح کردند. اگرچه اکنون دموکرات ها هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان اکثریت دارند ، اما فکر می کنم موضوع استیضاح ترامپ کنار گذاشته شده و طی چند روز آینده اتفاق خاصی نخواهد افتاد و ترامپ این دوره را به پایان می رساند.

وی با اشاره به اینکه بعید به نظر می رسد زندگی سیاسی ترامپ پایان یابد ، گفت: “ترامپ با داشتن حدود ۷۵ میلیون رأی در انتخابات اخیر ایالات متحده همچنان یک چهره محبوب است.” اگرچه این روزها موقعیت وی به دلیل حوادث اخیر و اشغال کنگره توسط هوادارانش تا حدودی متزلزل شده است ، اما به سرعت می تواند این موقعیت را بازیابی کند و مطرح کرده است که در سال ۲۰۲۴ دوباره نامزد خواهد شد .  من فکر می کنم اگر اتفاق خاصی نیفتد و ترامپ زنده باشد ، این اتفاق می افتد؛ زیرا هیچ مانعی اساسی برای این کار وجود ندارد.

وی گفت: “بدیهی است که به دلیل آنچه در کنگره اتفاق افتاد ، ترامپ پس از ریاست جمهوری خود با مشکلاتی روبرو خواهد شد ، اما در حدی نیست که گفته شود وی زندانی و مجازات سختی دارد.” به هر حال ، هر رئیس جمهوری در طول دوره تصدی خود تصمیمات مثبت و منفی زیادی می گیرد. باید به خاطر داشته باشیم که ترامپ در آمریکا کارهای مثبت زیادی انجام داده است و مردم آمریکا اقدامات او را فراموش نخواهند کرد.

زندگی سیاسی ترامپ چگونه احیا می شود؟

فاطمی نژاد ادامه داد: ترامپ از معدود روسای جمهور آمریکا بود که در دوران ریاست جمهوری خود هیچ جنگی را شروع نکرد ، در حالی که از زمان جنگ سرد ، همه روسای جمهور آمریکا سابقه شروع جنگ و به خطر انداختن جان آمریکایی ها را دارند. این یک امتیاز بزرگ برای ترامپ است و فعالان صلح جمهوری خواه از این مزیت استفاده می کنند. اینها همه مواردی است که می تواند به احیای زندگی سیاسی ترامپ کمک کند.

وی در مورد احتمال تشکیل دولت در سایه ترامپ در ایالات متحده گفت: “این به حزب جمهوری خواه بستگی دارد که آیا طرف ترامپ خواهد بود یا نه.” در انتخابات اخیر ایالات متحده ، جمهوری خواهان مجلس علاوه بر ریاست جمهوری ، مجالس نمایندگان و سنا را هم به دموکرات ها واگذار کردند، این اتفاقی بی سابقه در ۷-۸ دهه گذشته برای جمهوری خواهان بود و آنان این اتفاق را شکستی بزرگ می دانند.

وی افزود: بنابراین آنچه ترامپ انجام خواهد داد و پس از پایان ریاست جمهوری تصمیم خواهد گرفت ، به نحوه رفتار جمهوری خواهان با وی بستگی دارد. باید دید آیا جمهوری خواهان مانند روزهای گذشته تحریم ترامپ را ادامه می دهند یا تصمیم می گیرند برای پیشبرد دستور کار حزب با او کار کنند. اگر جمهوری خواهان تحریم ترامپ را ادامه دهند ، احتمالاً او با یک عقب گرد بزرگ در زندگی سیاسی خود روبرو خواهد شد.

دو قطبی شدن آمریکا هر روز بدتر می شود

وی گفت: ” دو قطبی شدن جامعه آمریکا مسئله بی سابقه ای در ایالات متحده نیست.” کم و بیش در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا ، جامعه آمریکا دو قطبی شده و شکاف زیادی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان وجود دارد. » خواسته های دموکرات ها به خواسته های چپ نزدیک می شود و جمهوری خواهان محافظه کارتر و مذهبی تر می شوند. این امر باعث دوقطبی شدن در جامعه آمریکا شده است.

وی خاطرنشان کرد: ما نمونه بارزی از آن را در آستانه انتخابات آمریکا داشتیم و در عمل می توان گفت که دموکرات ها نتوانستند رویکرد جمهوری خواهان را بپذیرند و مدت ها نسبت به پیروزی ترامپ اعتراض کردند و حتی جنبش نمادین جدایی کالیفرنیا (calexit) رخ داد و کالیفرنیا به عنوان یک ایالت طرفدار دموکرات ها ، مسئله جدایی از ایالات متحده را مطرح کرد. اما با همه اینها ترامپ توانست این مشکلات را حل کند. امروز می توان گفت که تقریباً همین مشکلات برای بایدن بوجود آمده است و به محض اینکه ایالات متحده از این فضای انتخاباتی خارج شود ، شرایط عادی پیدا می کند و دموکرات ها می توانند گروه های معترض خود را اداره کنند.

یکی از اعضای هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی با اشاره به برتری جمهوری خواهان در مجلس سنا در مجلس قانونگذاری قبلی گفت: جمهوریخواهان فقط در دیوان عالی کشور برتری دارند که این امر کار را برای آنها دشوار می کند. اگرچه بعید به نظر می رسد پایدار باشد. زیرا دو سال دیگر انتخابات کنگره برگزار می شود و احتمالاً تا آن زمان این توازن قدرت تغییر خواهد کرد. به طور کلی ، من فکر می کنم بحث بین دموکرات ها و جمهوری خواهان بسیار پایدار نیست و پس از انتخابات به حالت عادی برمی گردد.

بازسازی روابط آمریکا، اولویت سیاست خارجی بایدن

فاطمی نژاد گفت که مهمترین اولویت سیاست خارجی بایدن بازسازی روابط آمریکا با متحدان نزدیک آن است و گفت روابط در زندگی سیاسی ترامپ بسیار تیره شده است. به عنوان مثال ، ایالات متحده به طور سنتی با اتحادیه اروپا مشکلی نداشته است ، اما در زمان ترامپ ، ایالات متحده حتی با اتحادیه اروپا نیز مشکل داشته است. بایدن اکنون این روابط را بازسازی خواهد کرد و هم مسائل اقتصادی و هم دیدگاه ها و دیدگاه های سیاسی بایدن در مورد نهادهای بین المللی می توانند در بازسازی آنها مؤثر باشند.

وی روابط آمریکا و چین را دومین اولویت سیاست خارجی بایدن برشمرد و افزود: چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایالات متحده است و روابط ترامپ و آمریکا با چین با چالش های بزرگی روبرو شده است. چشم انداز آمریکا از سازمان ها و معاهدات بین المللی و به ویژه شورای امنیت سازمان ملل موضوع دیگری است که بایدن اولویت آن را تعیین می کند.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی ادامه داد: “مشکلات مربوط به خاورمیانه و ایران ممکن است برای بایدن در دسته های زیر مهم باشد.” به عبارت دیگر ، مهمترین اولویت های سیاست خارجی ایالات متحده به طور سنتی قدرت های بزرگ ، نهادهای بین المللی ، رقبای اصلی آمریکا مانند چین و سپس مسائل خاورمیانه بوده است که در این میان مسئله ایران می تواند مهم باشد. و تحریم ها می توانند مرتبط باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.