پانسمان پیشرفته برای درمان زخم عفونی تا سال آینده وارد بازار می شود

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس، از تولید پانسمان پیشرفته برای درمان زخم های عفونی مانند زخم بستر خبر دادند. این پانسمان‌ها از ماده استخراج شده از جلبک قهوه‌ای و نانوذرات نقره ساخته شده و می‌تواند بدون اینکه آسیبی به بافت سالم برساند، محل زخم را ترمیم کند. این گروه محققان امیدوارند در سال آینده این محصول را به بازار معرفی و بدین ترتیب از خروج ارز (سالانه ۳ میلیون دلار) به علت واردات این نوع زخم پوش‌ها جلوگیری کنند.

حامد دائمی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به فعالیت این شرکت در ۳ حوزه “پانسمان‌های پیشرفته، “موادپلیمری حد واسط” و “کوچک مولکول‌ها”، گفت: «ما در زمینه پانسمان‌های پیشرفته به طور خاص بر روی پانسمان‌های لیفی متمرکز شدیم. این پانسمان‌ها در نهایت به صورت نمد بافته نشده از الیاف تولید می‌شود.»

وی با بیان اینکه در ساخت این نوع پانسمان پیشرفته برای درمان زخم میلیون‌ها الیاف در کنارهم قرار می‌گیرند، توضیح داد: «این الیاف‌ ابتدا توسط دستگاه‌های نساجی تولید می‌شوند. پس از آن توسط دستگاه‌های بافندگی تبدیل به الیاف بی‌بافت خواهند شد و پس از برش، استریل شده و می‌توانند به عنوان زخم پوش و یا پانسمان مورداستفاده قرار ‌گیرند.»

دائمی با تاکید بر وارداتی بودن این نوع زخم پوش‌ها، یادآور شد: «از ۵ سال پیش کار تحقیق و توسعه آغاز شد و درحال حاضر وارد مرحله تولید آن شده‌ایم. ضمن آنکه دستگاه‌های ریسندگی به صورت ترریسی نیز وارداتی بود که در ماه گذشته اولین دستگاه ساخت کشور را با حضور دکتر ستاری معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری رونمایی کردیم.»

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: «پانسمان‌های پیشرفته تولید شده بر حیوانات مدل آزمایش شده و نتایج مثبتی به دست آمده است. در حال حاضر طی همکاری با یکی از سازمان‌ها امید داریم که این محصول در سال آینده وارد بازار شود.»

ترکیبات و مزایای پانسمان پیشرفته برای درمان زخم

حامد دائمی، درباره اینکه به این پانسمان‌ها عبارت “پیشرفته” را اطلاق کرده اینگونه توضیح داد: «مشکل عمده پانسمان‌های معمول و گاز استریل‌ها این است که به سطح زخم می‌چسبند و به همین دلیل زمان تعویض، بافت زنده را هم با خودشان از سطح زخم جدا می‌کنند؛ ولی در پانسمان پیشرفته برای درمان زخم استفاده از ماده‌ای به نام آلژینات، مزایای خوبی به این محصول می‌دهد.»

به گفته وی آلژینات ماده اولیه استخراج شده از جلبک‌های قهوه‌ای است که در خلیج فارس و دریای عمان یافت می‌شود.

دائمی افزود: «آلژینات موجود در پانسمان، رطوبت آب را جذب کرده و متورم ‌می‌شود. به این ترتیب پانسمان به راحتی از سطح زخم جدا می‌شود و آسیبی به بافت زنده نمی‌رساند.»

این محقق یادآور شد: «در داخل این پانسمان‌ها از یون کلسیم به عنوان عامل انعقاد خون استفاده شده و از این رو در روند ترمیم زخم می‌تواند موثر باشد.»

وی توضیح داد: «در زخم‌های عفونی در صورت باقی ماندن عفونت روی آن‌ها، روند ترمیم کند می‌شود. از طرفی نانوذرات نقره به کار رفته در این محصول مانع از این می‌شود که به دلیل وجود عفونت، زخم تبدیل به زخم مزمن شود. همچنین از آنجایی که این محصول جاذب رطوبت است و در حضور آب و یا رطوبت متورم می‌شود، محیط مرطوبی را برای زخم ایجاد می‌کند که از این طریق سلول‌هایی که کار ترمیم را انجام می‌دهند، به سرعت به محل زخم می‌آیند.»

وی یکی دیگر از مزایای پانسمان پیشرفته برای درمان زخم ضد باکتری بودن آن را برشمرد و یادآور شد: «در مورد تجاری‌سازی در دو حوزه اقدام کردیم که یکی از آن بخش دستگاه است که بر روی نمونه نیمه‌صنعتی قرارداد فروش داریم و بخش دیگر پانسمان‌های پیشرفته هستند که در صورت اخذ مجوزها از اواسط سال آینده به بازار عرضه خواهد شد.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.