وضعیت بازار مسکن در آینده به چه صورت خواهد بود؟

کارشناس امور اقتصادی با تحلیل وضعیت گذشته بازار مسکن در کشورمان، به تحلیل و پیش‌بینی وضعیت آن برای سال‌های آتی پرداخت. دکتر سید ابراهیم شربیانی در گفت وگویی در مورد وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در سال های اخیر نوسانات بازارهای کشورمان از طلا، ارز و بورس گرفته تا مسکن باعث شده تا همه به دنبال آنالیز درستی از وضعیت گذشته و پیش بینی آینده در این بازارها باشند. وی گفت: “اما سرعت تغییر در متغیرهای مربوط به تصمیم گیری، پیش بینی ها را دشوار کرده است.”

وی با تأکید بر اینکه بخش مسکن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همواره توسط اقشار مختلف مردم و سرمایه گذاران یکی از مهمترین بازارهای سرمایه مالی به حساب می آمده است، افزود: این بازار، در شرایط مختلف اقتصادی شرایط متفاوتی را پشت سر گذاشته و تحت تأثیر نوسانات قرار می گیرد.

وی افزود: بازار املاک و مستغلات از سال ۱۳۹۲ در رکود تورمی قرار داشته و گرچه در برخی دوره ها نوسان داشته است اما وضعیت همچنان یک رکود تورمی است و این وضعیت و عوامل دخیل در آن چنان تعمیق یافته اند که این وضعیت همچنان ادامه دارد. همچنان پیش بینی می شود؛ شرایطی که تقاضا در بازار مسکن زیاد بوده، اما قدرت خرید وجود ندارد.

شربیانی در مورد وضعیت بازار مسکن خاطرنشان کرد: تأثیر نرخ ارز از یک سو و افزایش هزینه های ساخت و ساز از سوی دیگر، نوسانات بازار املاک و مستغلات را تشدید کرده و باعث شده است که بازار املاک و مستغلات کشورمان در سالهای اخیر در وضعیت رکود تورمی قرار داشته باشد. وضعیتی که کارشناسان برای سال آینده ارائه می دهند. وی برای پیش بینی ادامه این وضعیت گفت: البته برخی افراد جهش زیادی قیمت را برای سال ۱۴۰۰ در بازار مسکن پیش بینی می کنند.

وی اظهار داشت: براساس بررسی های انجام شده، نرخ ارز اثرات مستقیم و غیرمستقیم بر بازار مسکن دارد و در حالت اول منجر به دور شدن نقدینگی از این بازار و هدایت نقدینگی به سمت بازار ارز می شود و در نهایت منجر به رکود در بازار مسکن می شود؛ در حالت دوم(اثر غیرمستقیم)، با افزایش نرخ ارز، قیمت مصالح افزایش می یابد و سرانجام خود مسکن نیز گران می شود. البته تورم تعمیم یافته جامعه نیز مزید بر علت شده و تأثیر مضاعفی در روند صعودی آن دارد.

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس مرکز آمار ایران قیمت مسکن در ماه دسامبر منفی ۸.۵ درصد و از نظر بانک مرکزی ۱.۱ درصد بوده است که در آن با پیش بینی های مختلفی برای آینده بازار روبرو هستیم. املاک و مستغلات از این نظر اکثر کارشناسان وضعیت فعلی بازار املاک و مستغلات را با وضعیت تورم و تحریم ها در کشور مرتبط می دانند و معتقدند که با کارآیی رئیس جمهور جدید آمریکا بایدن و تخفیف حداکثر فشار بر ایران، سایر شاخص های اقتصادی بهبود می یابد و منجر به بهبود در بازار املاک و مستغلات می شود. شد.

وی در مورد وضعیت بازار مسکن افزود: کمبود مسکن و افزایش تقاضا برای مسکن یکی دیگر از دلایل نوسانات این بازار است، زیرا نیاز سالانه کشور برای ساخت خانه حدود یک میلیون واحد مسکونی است در حالی که در سال های اخیر حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن تولید شده است و از این نظر با کمبود عرضه و انباشت تقاضا روبرو هستیم که منجر به افزایش قیمت می شود.

وی یادآور شد: کمبود عرضه و انباشت تقاضا، تحریم ها و تورم، تأثیر بازار ارز و سایر بازارهای موازی مانند بورس و انتقال نقدینگی از بازار مسکن به این بازارها، تأثیر مضاعف و منفی مشاوران املاک در شرایط فعلی، رکود ساخت و ساز، افزایش هزینه های ساخت و ساز، عدم اجرای قانون پیش فروش و بی توجهی به قانون بهبود فضای کسب و کار از عواملی بوده است که باعث شده قیمت ها در بازار مسکن بوده است.

شربیانی با تأکید بر اینکه سال ۱۴۰۰ با توجه به انتخابات ریاست جمهوری با تغییر در حوزه اجرایی همراه خواهد بود، بنابراین احتمال داد که سیاست های مربوط به بخش ساخت و ساز تحت تأثیر این تغییر قرار خواهد گرفت، افزود: اگر می خواهیم به آینده نگاه کنیم با یک مرور کلی بیایید در مورد ساخت مسکن صحبت کنیم، باید بگوییم که وزارت مسکن دولت دوازدهم برنامه تولید مسکن را آغاز کرده است که تقریباً مشابه مسکن مهر است.

وی افزود: اگر مسئولان مربوطه تدابیری برای جبران تاخیر در زمینه تولید مسکن در شش سال گذشته اتخاذ کنند، می توان انتظار داشت وضعیت به ثبات نسبی برسد. باید برنامه های دولت برای ساخت مسکن ارزان قیمت، به ویژه برای گروه های با درآمد پایین و متوسط ​​ساخته شود.

وی همچنین در مورد وضعیت بازار مسکن ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و به تبع آن بازار مسکن، دوره انتظار برای کارهای خانه به بیش از ۵۰ سال رسیده است، در حالی که نیاز به مسکن یکی از نیازهای مبرم مردم است و بنابراین مؤسسات یک دولت مستقل از سایر بازارهای موازی در زمینه مسکن و نوسانات آن باید برنامه ریزی علمی و دقیق تری داشته باشد و دوربین نظارت در این زمینه فعال شود.

وی گفت: “اگر این بازار به حال خود رها شود، بخش خصوصی فرماندهی خواهد کرد و انواع ساخت و سازها را با تمرکز ویژه بر طبقات متوسط رو به ​​بالا انجام می دهد و به طبقات محروم توجه نخواهد کرد.” ما برنامه های بزرگی برای طبقه متوسط ​​رو به پایین داریم، باید به سراغ ساخت و ساز ارزان برویم و دولت باید زمین ارزان برای ساخت و ساز را در اختیار سازندگان مسکن قرار دهد و از طرف دیگر مشوق هایی برای معافیت از مالیات در نظر گیرد.

وی با اشاره به اینکه چنین اقداماتی می تواند زمینه را برای افزایش ساخت و ساز فراهم کند، در مورد وضعیت بازار مسکن افزود: ما امکانات کافی برای ساخت و ساز داریم و فقط به برنامه ریزی مدون و پشتیبانی کافی دولت برای رفع مشکلات کمبود ساخت و ساز برای سال آینده نیاز داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.