وضعیت اقتصاد جهان به دنبال انتخابات آمریکا و در سایه کرونا

به گزارش چاپار، با افزایش شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات، اظهار نظرهای عجیب ترامپ معامله‌گران را بیشتر از قبل نسبت به بروز بن بست انتخاباتی در آمریکا نگران کرده است. ترامپ با بیان اینکه در صورت لزوم چالش‌های حقوقی پیش آمده را در دادگاه عالی این کشور دنبال می‌کند، گفته است که دست از جنگیدن نخواهد کشید. این در حالی است که وضعیت اقتصاد جهان نیز تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار گرفته است.

تاکنون بایدن با پیروزی در ایالت‌های نیویورک، کالیفرنیا، واشنگتن، ایلینوی و نیوجرسی ۲۶۴ رای الکترال را کسب کرده و فقط شش رای دیگر برای راهیابی به کاخ سفید نیاز دارد. از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی با پیروزی در ایالت هایی نظیر فلوریدا، تگزاس، اوهایو، میسوری و تنسی ۲۱۴ رای الکترال را کسب کرده و تنها در صورتی که در تمام ایالت‌های باقی مانده پیروز شود، می‌تواند برای دور دوم هم رییس جمهور باقی بماند.

هرچند که آمارهای جدید درباره وضعیت اقتصاد جهان نشان می‌دهد که اقتصاد اروپا در حال بازگشت به روزهای خوب قبل از کروناست اما افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار، بار دیگر باعث افزایش نگرانی‌ها شده است. هم اکنون برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، قرنطینه‌های سراسری اعلام کرده‌اند و احتمالا در صورت تداوم شرایط فعلی محدودیت‌هایی بر فعالیت کسب و کارها نیز اعمال خواهد شد.

وضعیت اقتصاد جهان در سایه شیوع مجدد کرونا

مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود را از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در پاییز ۲۰۲۰ منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۱۲.۷ درصد و مثبت ۱۲.۱ درصد بوده؛ که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۳۴.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳۴.۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

اما سرعت نگران کننده شیوع کرونا به ویژه در اروپا بار دیگر معامله‌گران را به وحشت انداخته و اکنون زمزمه هایی از بازگشت قرنطینه‌های سراسری در این قاره به گوش می رسد. در آمریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش شده و شمار قربانیان نیز مجددا در حال بازگشت به پیک های ثبت شده قبلی است.

از سوی دیگر بانک مرکزی انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که شرایط اقتصادی این کشور دشوارتر از چیزی خواهد بود که پیشتر تصور می‌شد. در هشداری مشابه، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای مشابه از تداوم شرایط کنونی و وضعیت اقتصاد جهان و به ویژه اروپا خبر داده و افزوده است بازگشت میزان تولیدات ناخالص داخلی اتحادیه اروپا به پیش از بحران کرونا احتمالا تا سال ۲۰۲۳ به طول می‌انجامد.

ادوارد مویا -کارشناس مسایل ارزی در موسسه اواندا- گفت: «با وجود انتشار برخی اخبار امیدوارکننده، واقعیت این است که وضعیت اقتصاد جهان خیلی نسبت به قبل تغییری نکرده است. اگر کنترل دولت و مجلس سنا و کنگره به دست دموکرات‌ها بیافتد، احتمالا شاهد افزایش فشار مالیاتی بر شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان خواهیم بود که شاید دلخواه برخی فعالان اقتصادی نباشد اما از طرف دیگر این نکته هم مطرح است که بایدن فرد مناسب‌تری برای مقابله با کرونا خواهد بود.»

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۱ درصد ریزش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۲۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۱ دلار اعلام شد (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته خود و به ازای ۱.۳۱۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۶ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۸ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۹ درصد کاهش به ۱۰۳.۲۷۸  ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۵ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۱۲ یوان چین اعلام شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.