وجود ۲۴ نوع مدرسه در ایران و لطمه به عدالت آموزشی

به گزارش چاپارنیوز، سید جواد حسینی در نشست شورای فراگیر سازی آموزش و پرورش استثنایی از رشد ۸۲ برابری دانش‌آموزان تلفیقی فراگیر در مدارس پذیرا خبر داد. او همچنین در مورد لطمه به آموزش کشور به دلیل وجود ۲۴ نوع مدرسه در ایران سخن گفت. با گفتن اینکه در سند تحول بنیادین بر آموزش‌های تلفیقی تأکید شده است، عنوان کرد: در راهبردهای کلان سند تحول بر یکپارچه‌سازی فرایند تعلیم و تربیت و گسترش و تأمین همه‌جانبه عدالت آموزشی و تربیتی تأکید شده است و انعطاف‌پذیری تعلیم و تربیت برای تمامی دانش‌آموزان ازجمله تأکیدات برنامه درس ملی است.

حسینی با بیان اهداف آموزش تلفیق فراگیر تصریح کرد: ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی و پرورشی برای تمامی کودکان واجب‌التعلیم، ایجاد آمادگی در دانش‌آموزان با نیازهای ویژه جهت ورود به عرصه جامعه و زندگی‌کردن در کنار سایر افراد، ایجاد زمینه‌های لازم برای بهبود شاخص‌های کمی و کیفی آموزش و پرورش و ایجاد زمینه‌های تعامل صحیح بین دانش آموزان عادی و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از اهداف برنامه تلفیقی فراگیر است.

او گفت: تنوع مدارس و وجود ۲۴ نوع مدرسه در نظام تعلیم و تربیت ایران به کیفیت آموزش و عدالت لطمه زده است و باید به سمت مدارس ترکیبی حرکت کرد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه پذیرش دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی پذیرا از سال ۱۳۸۰ تاکنون ۸۲ برابر رشد داشته است، گفت: بیش از ۲۳ هزار دانش‌آموز تلفیقی و ۵۰ هزار دانش‌آموز با مشکلات یادگیری در ۲۱ هزار مدرسه پذیرا در حال تحصیل هستند و ۸۳۴ مدرسه به‌عنوان مدارس پشتیبان و ۷۲۳ معلم پشتیبان وظیفه حمایت و پشتیبانی از این دانش‌آموزان را بر عهده‌دارند.

او ادامه داد: علی‌رغم رشد کمی تعداد دانش‌آموزان تلفیقی هنوز در ارتقای کیفیت برنامه تلفیقی فراگیر با مشکلاتی مواجه هستیم که نیازمند توجه بیشتر به این حوزه است.

حسینی بابیان اینکه سامانه ندای همراه باهدف ارائه خدمات به دانش‌آموزان تلفیقی فراگیر راه‌اندازی شده است،گفت: این سامانه در گام اول با استفاده از ظرفیت ۱۶ مشاوره برگزیده خدمات مشاوره‌ای به این دانش‌آموزان ارائه می‌دهد و در گام بعدی نیز از ظرفیت تمامی مشاورین مدارس استفاده خواهد شد.

حسینی آموزش معلمان مدارس پذیرا را از ضروریات کیفی سازی برنامه تلفیقی فراگیر دانست و تصریح کرد: معلمان آموزش دیده می توانند به‌خوبی طرح را پیش ببرند و در سال جاری برگزاری ۱۰۸ ساعت دوره ضمن خدمت برای معلمان و مدیران مدارس پذیرا پیش‌بینی‌شده است.

معاون وزیر بابیان اینکه در سال جاری ۳۲ مدرسه پذیرا در کشور به‌صورت الگویی مناسب‌سازی خواهد شد، گفت: مدارس جدیدی که توسط سازمان نوسازی مدارس ساخته می‌شود می‌تواند با مناسب‌سازی کامل برای استفاده دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ساخته شوند تا در آینده شاهد مدارس مناسب‌سازی شده باشیم

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، او در انتها گفت: ارتباط مستمر با سازمان پژوهش برای ارائه برنامه درسی، فراگیر سازی و افزایش رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان تلفیقی گامی در جهت ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت این دانش‌آموزان است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.