واکنش داوران بازی های لیگ برتر به VAR مخفی

به گزارش چاپارنیوز، اتفاقات عجیبی در خصوص داوری بعضی از بازی های لیگ بیستم در حال رخ دادن است. این اتفاقات سبب شده تا احتمال ایجاد مقدمات گزینه ای به نام VAR مخفی افزایش یابد.

داوران نسبت به فصول گذشته پس از رخ دادن صحنه های مشکوک، به مدت طولانی با یکدیگر مشورت می کنند و نظرشان را تغییر می دهند. این مشورت داوران تاکنون در سه بازی از لیگ بیستم دیده شده و نمونه آخر آن، در دیدار دیروز (سه شنبه) مس و سپاهان بود که در آن دیدار خطای دو ضرب اعلام شده در محوطه جریمه تیم فوتبال سپاهان موقعیت مناسبی را در اختیار مس رفسنجان قرار داده بود، ضربه پس از اصابت به دست بازیکن مس رفسنجان (نظرات کارشناسان داوری در خصوص خطای این در این صحنه متفاوت است) با شوت یکی بازیکنان مس همراه و روانه دروازه شد.

تصمیم اولیه داور صحیح بودن گل بود و کمک داور کنار خط دروازه سپاهان نیز این تصمیم را تایید و رای به صحیح بودن گل داد و پرچمی از سوی وی زده نشد. توپ به میانه میدان منتقل و قرار بود بازی از سوی سپاهانی ها پس از دریافت گل آغاز شود. ناگهان داور وسط به سمت دیگر کمک داور خط که در سمت دروازه مس رفسنجان قرار داشت، رفت پس از لحظه ای نیز ناظر بازی به جمع آن ها اضافه شد و مشخص بود که صحبت های رد و بدل شده در مورد صحیح یا مردود اعلام شدن گل است. داور وسط اما پس از چند دقیقه در اقدامی عجیب به سوی داور خط سمت دروازه سپاهان رفت و با وی نیز چند کلامی صحبت و در نهایت گل مس رفسنجان مردود اعلام شد!

این اتفاق و حضور ناظر بازی در کنار داوران این شبهه را ایجاد کرد که شاید افراد دست اندر کار مانند ناظر بازی و ناظر داوری این صحنه های مشکوک را بازبینی کرده و به داوران کمک کرده اند تا از تصمیم خود برگردند. اتفاقی که شاید بتوان نام آن را VAR داخلی یا مخفی گذاشت.

با پیگیری خبرنگاران از داوران این سه بازی هیچ کدام از آن ها چنین چیزی را تایید نکردند و تاکید کردند که مشورت و نظر دادن هر سه داور باعث شده تصمیم گرفته شده تغییر کند.

یکی از داوران بازی مس و سپاهان در گفت وگویی اظهار کرد: اصلا چنین چیزی نبود. ما کمک داور ویدیویی نداریم که بخواهد به ما کمک کند. علت این که تصمیم گیری در صحنه بازی دیروز طول کشید، تصمیم گیری در خصوص دو صحنه بود. ما هم باید درباره رد شدن توپ از خط دروازه و هم برخورد توپ برگشتی با دست بازیکن مس رفسنجان صحبت می کردیم که پاره شدن تور دروازه مس این فرصت را به ما داد. البته خدا را شکر تصمیم درست از سوی تیم داوری گرفته شد و تغییری در نتیجه ایجاد نشد.

البته این نکته وجود دارد که شاید اگر داوران این ۳ بازی، مشورت و بررسی صحنه ها از طریق تصاویر تلوزیونی را تایید می کردند، به نوعی تایید عمل غیرقانونی و غیرقابل قبول از نظر استانداردهای فیفا بود. حالا با توجه به این اتفاق های افتاده و لزوم حضور کمک داور ویدیویی در فوتبال ایران، باید دید بالاخره چه زمانی کمیته داوران تصمیم می گیرد مقدمات حضور VAR مخفی در ایران را فراهم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.