واردات واکسن آنفلوآنزا با چه شرایطی صورت خواهد گرفت ؟

0 12

به گزارش چاپار نیوز، ناصر ریاحی، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در رابطه با واردات واکسن آنفلوآنزا اعلام کرد: در حال حاضر دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده اما هنوز آزادسازی نشده است. احتمال می‌رود افراد بالای ۶۰ سال و زیر ۵ سال با ارائه کارت ملی به داروخانه‌ها بتوانند این دارو را دریافت کنند.

ناصر ریاحی در رابطه با آخرین وضعیت واردات واکسن آنفلوآنزا بیان کرد: در حال حاضر دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده اما هنوز آزادسازی نشده است که احتمال می‌رود به این شکل خواهد بود که افراد بالای ۶۰ سال و زیر ۵ سال با ارائه کارت ملی و مراجعه به داروخانه‌ها بتوانند این دارو را دریافت کنند. البته ۴۰۰ هزار دوز هم قبلا وارد شده بود که معاونت بهداشتی وزارتخانه برای کادر درمانی تهیه کرده است.

وی افزود: ظاهرا ۱۲ میلیون دوز هم در راه است که مشخص نیست در چه مرحله‌ای است و از طریق شرکتی در حال تهیه است.

ریاحی در رابطه با احتمال واردات واکسن آنفلوآنزا در ازای پول‌های بلوکه شده، اعلام کرد: نمی‌توان از سایر کشورها به جای پول‌های بلوکه شده واکسن دریافت کرد زیرا الزاما کشورهای بدهکار به ما، تولیدکننده واکسن هم نیستند. اکنون از ارزی که دریافت می‌کنیم، می‌توانیم برای مصارف انسان‌دوستانه خرج کنیم.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو به این پرسش که واردات واکسن آنفلوآنزا بر عهده بخش خصوصی است یا دولتی؟ اینگونه پاسخ داد: ۴۰۰ هزار دوز ابتدایی توسط دولت خریداری شده بود. اما باید دانست که معمولا واکسن یا هر کالای دارویی که وارد می‌شود، دست واردکننده نمی‌ماند. وارد کننده با تعیین وقت قبلی در گمرک آن را به شرکت‌های پخش ارائه می‌دهد و توزیع می‌شود. بنابراین تفاوتی ندارد که وارد کننده آن دولت باشد یا بخش خصوصی. باید توجه داشت که امکان دپوی دارو مانند سایر اقلام وجود ندارد.

ریاحی در پایان در خصوص واردات واکسن آنفلوآنزا خاطر نشان کرد: بنده اطلاعاتی از مبدا دوازده میلیون دوز واکسن ندارم، زیرا شرکتی که آن را خریداری کرده است ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. اما دو میلیون دوز از هلند و ۴۰۰ هزار دوز از یک کمپانی فرانسوی وارد شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.