همکاری با جهاد دانشگاهی برای مشاغل خانگی در ۵ رسته شغلی

به گزارش چاپارنیوز، سید محمد قائم کاظمی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد در روز دوشنبه ۲۹ دی ماه در جلسه با فرماندار شهرستان دنا ضمن اشاره به طرح مشاغل خانگی گفت: جهاد دانشگاهی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۸۰ در استان راه اندازی شد و در این استان سابقه ای حدود ۱۹ ساله دارد.
او عنوان کرد: جهاد دانشگاهی در استان بیشتر در حوزه انجام فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های استان و برگزاری آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت برای فرآگیران آزاد جهت آماده سازی برای ورود به بازارکار گام برداشت سپس در همین راستا در حوزه آموزش‌های بلندمدت و علمی کاربردی گام برداشت.
رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد یادآوری کرد: سعی کردیم در راستای رفع خلأهای کشور و استان گام برداریم که در سه زمینه مختلف در استان طرح‌های شاخصی را تعریف کرده و در حال اجرا داریم.
کاظمی گفت: با توجه به قابلیت استان در زمینه گیاهان دارویی و نیاز کشور در زمینه تولید آفت کش‌های گیاهی و تولید آنتی بیوتیک‌های دامی، این دو طرح را در قالب یک طرح دانش بنیان با حمایت و همراهی دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی و دو پژوهشکده گیاهان دارویی و مرکز ذخائر ژنتیکی و زیستی جهاد دانشگاهی بعنوان واحدهای تحقیق و توسعه در شهرک صنعتی “چهاربیشه” گچساران در دست اجرا داریم که خروجی این طرح‌ها تولید محصولات آفت کش گیاهی برای تولید محصولات صیفی و سبزی ارگانیک است و همچنین تولید آنتی بیوتیک‌های دامی گیاه پایه که می تواند به تولید گوشت سبز( گوشت بدون مصرف محصولات شیمیایی) کمک کند.
وی افزود: با وجود حجم زیادی تولید عسل، مرکز مرجعی برای آنالیز و تشخیص کیفی و بسته بندی بازار پسند در استان ما وجود ندارد که در این راستا مرکز آنالیز، تشخیص کیفی و بسته بندی عسل راه اندازی کرده ایم و در حال خدمات رسانی به مردم استان است.
رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در طول ۱۹ سال فعالیت جهاد دانشگاهی در استان، این نهاد یکی از مراکز علمی و دانشگاهی تأثیرگذار بر آموزش نیروی انسانی مستعد ورود به بازار کار و همچنین آموزش نیروهای شاغل در بخش دولتی برای افزایش بازدهی عملکرد افراد بوده است.
کاظمی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در سطح استان در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی، اشتغال و فرهنگی فعالیت می کند، همچنین مرکز تخصصی دستباف‌های داری، مرکز تولید و بسته بندی عسل، مرکز تخصصی گیاهان دارویی و مرکز درمانی و مرکز تخصصی ژنتیک از جمله مراکز حوزه پژوهش این نهاد در استان هستند که یا راه اندازی شدند و یا در حال راه اندازی هستند.
وی اظهار کرد: خبرگزاری ایسنا وابسته به جهاد دانشگاهی که یکی از قسمت‌های زیرمجموعه حوزه فرهنگی این واحد است سالانه با انعکاس اخبار و انجام مصاحبه ها و تهیه گزارش های خبری توانسته سهمی مهمی در رشد استان داشته باشد.
او افزود: جهاد دانشگاهی در استان با اغلب سازمان ها و دانشگاه‌ها تعامل سازنده دارد و این آمادگی را داریم که ضمن مشارکت در انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و کاربردی مرتبط با استان بتوانیم در توسعه استان موثر باشیم. همچنین از همکاری و تعامل با فرمانداری شهرستان دنا استقبال می کند.
همچنین عبدالحمید پناهی، فرماندار شهرستان دنا نیز در این جلسه گفت: جهاد دانشگاهی یک نهاد علمی با تولید علم جهت رفع مشکلات مردم با توجه به شرایط هر منطقه است که موسسه رویان، سلول‌های بنیادی این نهاد زبان زد همه است.
او عنوان کرد: آموزش و توانمندسازی می تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در استان و شهرستان دنا داشته باشد که جهاد دانشگاهی می تواند در این زمینه موثر واقع شود.
پناهی اظهارکرد: ظرفیت روستایی در این شهرستان همچنان وجود دارد که در این راستا ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی دارد که می توانیم با طرح مشاغل خانگی به توانمندسازی و اشتغال در شهرستان دنا کمک کرد.
فرماندار شهرستان دنا تاکید کرد: جهاد دانشگاهی یک نهاد فعال در زمینه گیاهان دارویی است که با توجه به داشتن حدود ۱۵ درصد گیاهان دارویی کشور در این شهرستان می تواند در این رابطه طرح‌ها و اقدامات تحقیقی و پژوهشی انجام دهد.
پناهی افزود: بعلت نبود صنایع تبدیلی در شهرستان دنا بخش زیادی از میوه های تولیدی شهرستان زیر درختان از بین می روند که جهاد دانشگاهی می تواند در زمینه بسته بندی میوه های خشک ورود کند و طرحی ارائه دهد.
وی عنوان کرد: در شهرستان دنا آماده همکاری و تعامل با جهاد دانشگاهی هستیم و برای اجرای طرح مشاغل خانگی در این شهرستان مساعدت لازم را با این نهاد انقلابی خواهیم داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.