همکاری میان ایران و آژانس منجر به حفظ برجام می‌شود

0 13

ریچارد کاپلان ضمن تاکید بر لزوم همکاری آژانس و ایران تصریح کرد: توافق و همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود و تنش‌ها را کاهش می‌دهد.

ریچارد کاپلان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد است که در حوزه روابط بین‌الملل و مطالعات جنگ و صلح، به صورت تخصصی فعالیت می کند و تحقیق و پژوهش در این باره می پردازد. وی در پی مصاحبه ای با یکی از رسانه های خبری نظرات خود را مورد تنش‌ها به صورت کامل بیان کرد.

همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود

استاد روابط بین الملل دانشگاه آکسفورد ضمن اشاره به سفر گروسی به ایران گفت: سفر گروسی به ایران توافقی جهت ارائه مجوز به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برای بازرسی از دو سایت ایران را ایجاد کرد. توافق و همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود و تنش‌ها را کاهش می‌دهد.

دولت جدید آمریکا احتمالا به دنبال تعامل مجدد با ایران خواهد بود.

ریچارد کاپلان در آغاز صحبت خود درباره سرنوشت برجام بیان کرد: فرانسه، آلمان و انگلیس علیرغم خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش تعهدات ایران از برخی مفاد آن، همچنان به برجام متعهد هستند. اگر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر پیروز شود، این احتمال وجود دارد که دولت جدید آمریکا به دنبال تعامل مجدد با ایران باشد.

دولت ترامپ حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد!

اسنپ بک یا مکانیسم ماشه یکی از فرآیندهای حل اختلاف در برجام است که همانند دیگر بخش‌های پوشش‌دهنده فرایند حل اختلاف اندکی پیچیده است.

وی همچنین ضمن اشاره به ادعاهای دولت ترامپ برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه گفت: پس از خروج از برجام، ایالات متحده حق قانونی ندارد که به سازوکار بازگشت سریع تحریم‌ها که در توافق پیش‌بینی شده است، متوسل شود.

اکثر نظرسنجی‌ها حاکی از شکست ترامپ در انتخابات ماه نوامبر است.

کاپلان در ادامه سخنان خود افزود: اکثر نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر شکست خواهد خورد. با این حال، نظرسنجی‌ها می‌توانند گمراه‌کننده باشند؛ شرکت‌کنندگان همیشه انتخاب‌های واقعی خود را در نظرسنجی‌ها نشان نمی‌دهند و نظرسنجی‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند.

ایران با وجود تضعیف برجام همچنان به آن متعهد است

فشارهای آمریکا و اسرائیل موجب گردیده است تا اعضای برجام قاد نباشند تعهدات خود را اجرایی کنند

ریچارد کاپلان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارش‌های سه ماهه خود، انطباق ایران با مفاد برجام را از زمان امضای توافق در ژانویه ۲۰۱۶ تأیید کرد. از زمان خروج آمریکا از توافق‌نامه در ماه مه ۲۰۱۸، سایر طرف‌های این توافق تلاش کردند که آن را حفظ کنند، فرآیندها و نهادها تا حدودی تغییر شکل داده شده است. ایران اظهار داشت که این توافق‌نامه تضعیف شده است ولی بازهم به آن متعهد ماند.

کاپلان در نهایت گفت: آمریکا و اسرائیل در کل با برجام مخالف هستند و همین فشارها باعث شده که اعضای برجام نتوانند تعهدات خود را اجرایی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.