مقایسه واکسن کرونای چینی با دیگر واکسن های مطرح جهان

با ادامه مسابقه جهانی برای تولید واکسن کووید ۱۹، به نظر می رسد که چین نیز پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته است که یکی از پیشگامان تولید واکسن کرونای چینی در این کشور، شرکت داروسازی Sinovac است.

به گزارش چاپار و به نقل از بی بی سی، CoronaVac واکسن غیرفعالی است که با استفاده از ذرات ویروسی مرده، سیستم ایمنی بدن را بدون اینکه پاسخ جدی به بیماری داشته باشد، در معرض ویروس قرار می دهد.

واکسن های مدرنا و فایزر، واکسن های mRNA هستند. به این معنی که بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن تزریق شده و همین باعث تولید پروتئین های ویروسی در بدن می‌شود اما نه کل ویروس؛ که برای آموزش سیستم ایمنی بدن برای حمله کافی است.

پروفسور لو دهائی از دانشگاه فناوری نانیانگ درباره واکسن کرونای چینی گفت: «CoronaVac یک روش سنتی برای واکسن است که با موفقیت در بسیاری از واکسن های شناخته شده مانند واکسن هاری استفاده می شود.»

پروفسور لو اضافه کرد: «واکسن های mRNA نوع جدیدی از واکسن ها هستند و در حال حاضر هیچ نمونه موفقی از آنها در جمعیت استفاده نمی شود.»

از نظر تئوری، یکی از مزایای اصلی واکسن شرکت داروسازی Sinovac این است که می توان آن را در یخچال استاندارد با دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد مانند واکسن آکسفورد که از ویروسی با مهندس ژنتیک ساخته شده و باعث ایجاد سرماخوردگی در شامپانزه ها می شود، نگهداری کرد. این در حالی است که واکسن مدرنا باید در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد و واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

مقایسه واکسن های کرونا واکسن کرونای چینی

این بدان معناست که هر دو واکسن Sinovac و دانشگاه آکسفورد برای کشورهای در حال توسعه که ممکن است نتوانند مقدار زیادی واکسن در چنین دمای پایینی ذخیره کنند، بسیار مفیدتر هستند.

تاثیرگذاری واکسن کرونای چینی چقدر است؟

پاسخ به این سوال در این برهه زمانی بسیار دشوار است. براساس گزارش مجله علمی The Lancet، در حال حاضر صرفا اطلاعاتی از آزمایش‌های مرحله اول و دوم CoronaVac مطرح شده است.

یکی از نویسندگان مقاله دکتر ژو فنگاچی در این خصوص گفت: «این نتایج براساس ۱۴۴ شرکت کننده در مرحله آزمایش اول و ۶۰۰ نفر در مرحله آزمایش دوم گزارش شده؛ به این معنا که واکسن برای استفاده ضروری مناسب است.»

در ماه سپتامبر، آقای یین از شرکت داروسازی Sinovac اظهار کرد که آزمایشات واکسن کرونای چینی روی بیش از ۱۰۰۰ داوطلب انجام شده است و در کمتر از ۵ درصد از این شرکت کنندگان خستگی یا ناراحتی جزئی را نشان داده است.

این آزمایشات در اواخر ماه اکتبر در کشور برزیل با دومین آمار کشته شدگان ویروس کرونا در جهان، آغاز شد. این آزمایشات در ماه نوامبر بعد از مرگ یک داوطلب برای مدت کوتاهی متوقف شد اما پس از مشخص شدن عدم ارتباط مرگ این فرد با واکسن، آزمایشات مجددا ادامه یافت.

موسسه بوتانتان، شریک سینوواک در برزیل گفت که انتظار دارد شرکت داروسازی Sinovac نتایج آزمایشات واکسن خود را پیش از ۱۵ دسامبر منتشر کند.

پروفسور لو توضیح داد که با توجه به اطلاعات محدود موجود، اظهار نظر در مورد اثرگذاری واکسن کرونای چینی در این مرحله دشوار است.

وی گفت: «طبق داده های اولیه ارائه شده از سوی شرکت داروسازی سینوواک، احتمالا CoronaVac واکسن موثری است اما ما باید منتظر نتایج آزمایشات فاز سوم این واکسن باشیم.»

رییس شرکت داروسازی سینوواک به رسانه های دولتی کشور چین گفته است که سینوواک قادر خواهد بود سالانه ۳۰۰ میلیون دوز واکسن در کارخانه این شرکت تولید کند.

این واکسن مانند دیگر واکسن های دنیا به دو دوز نیاز دارد؛ به این معنی که در حال حاضر فقط می تواند ۱۵۰ میلیون نفر را در سال تامین کند که کمی بیش از یک دهم جمعیت کشور چین است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.