اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با سبد معیشتی همخوانی ندارد!

0 13

فعالان صنفی بازنشستگان بر مهم‌ترین خواسته بازنشستگان کارگری یعنی افزایش مستمری‌ها مطابق سبد معیشتی تاکید کردند و ضمن اشاره به کافی نبودن طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان ، مزد و مستمری سال جاری را غیرقانونی دانستند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، پس از اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مردادماه، یک بازنشسته تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت می کند؛ “سعیدی” یکی از فعالان صنف بازنشستگان تاکید کرد که اشکالات همسان‌سازی باید برطرف شود؛ و همچنین وی از مبلغ دریافتی بازنشستگان به شدت انتقاد کرد و گفت: این مبلغ به هیچ‌وجه کافی نیست و با خط فقر بسیار فاصله دارد.

نظر دبیر کانون درباره طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان

دبیر کانون کارگران بازنشسته استان تهران نیز ضمن تاکید بر اینکه آنچه مهم‌تر از اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان است؛ عمل به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است؛ این ماده قانونی هیچ‌زمان اجرایی نشده است و به همین دلیل است که بازنشستگان کارگری دچار ناکامی معیشتی هستند.

ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد بایستی مستمری بازنشستگان مطابق با افزایش هزینه‌های زندگی افزایش یابد. در همین رابطه آیت نیافر (فعال صنفی بازنشستگان) نیز با تاکید بر اینکه امسال نه ماده ۴۱ قانون کار رعایت شد و نه ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، ادامه می‌دهد: مهم‌ترین خواسته بازنشستگان قبل از هرچیز، افزایش مستمری‌ها مطابق نرخ سبد معیشت است؛ سبد معیشت در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شد اما امروز نرخ آن به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است؛ یک بازنشسته حتی نصف سبد معیشت هم دریافتی ندارد!

وی همچنین افزود: بعد از افزایش مستمری‌ها مطابق نرخ سبد معیشت، مطالبه‌ی همسان‌سازی قرار دارد؛ یعنی باید بگویم همسان ‌سازی برای بازنشسته «همه چیز» نیست؛ چراکه بازنشسته خواسته‌های مهم‌تری دارد.

لزوم پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان

طبق سخنان نیافر، اگر دولت به تعهدات خود در قبال تامین اجتماعی عمل نکند، امکان بهبود معیشت بازنشستگان وجود نخواهد داشت. دبیر کانون کارگران بازنشسته ضمن تاکید بر اولویت بالاتر عمل به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بر اجرای همسان‌سازی یا متناسب‌سازی، پیش‌شرط اصلی برای برآورده شدن مطالبات بازنشستگان را پرداخت بدهی سنگین دولت به سازمان دانست و اظهار کرد: اگر دولت مطالبات سازمان را نپردازد، سازمان هم نمی‌تواند مطالبات بازنشستگان را برآورده سازد یا در جهت بهبود معیشت آنها گام بردارد.

در کنار تمامی این بحث های جنجال برانگیز و پافشاری های بسیار درباره طرح همسان ‌سازی و چگونگی آن، افزایش عادلانه مستمری‌ها براساس خط فقر اعلامی و هزینه‌های زندگی، برای بازنشستگان اهمیت و اولویت بیشتری دارد.

به هیمن خاطر، آیت نیافر با تاکید بر اعتراض همگانی کارگران شاغل و بازنشسته به مزد تعیین شده سال جاری می‌گوید: اساس کار ایراد دارد؛ وقتی حداقل مزد کارگران را بدون توجه به الزامات ماده ۴۱ قانون کار، فقط ۲۶ درصد افزایش دادند، بدیهی‌ست که این مساله و ایراد به تعیین مستمری‌ها هم تسری می‌یابد چراکه سالهاست براساس یک خوانش ناقص از ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، حداقل مستمری بازنشستگان دقیقاً برابر با حداقل مزد کارگران زیاد می‌شود؛ به دلیل همین ایرادات ساختاری است که اعتقاد داریم مزد امسال غیرقانونی است و باید ابطال شود. منتها نه تنها گامی در جهت ابطال مزد برنداشتند، بلکه هیچ خبری از بازنگری یا ترمیم دستمزد هم نشد؛ فقط با اجرای همسان‌سازی ادعا کردند معیشت بازنشستگان را بهبود بخشیده‌اند درحالیکه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کجا و ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اسفندماه کجا؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.